18 Kasım 2016

ALTIN SÖZLER


BÜTÜN YANLIŞLIKLARIN ALTINDA GURUR YATAR.
(J. RUSKİN)
Kalite asla bir tesadüf değil, daima akıllı bir gayretin sonucudur. / John Ruskin
Pek çok din vardır; fakat sadece bir tek ahlak vardır. / John Ruskin 
Düşündüklerimizin, bildiklerimizin ve inandıklarımızın nihai bir önemi yoktur. Önemli olan yaptıklarımızdır. / John Ruskin
Basit olmak karmaşık olmaktan daha zordur. / John Ruskin
Dünyanın gerçek gizemi görünmez olan değil, görünür olandır. Apaçık görebilmek, aynı anda hem şiir, hem kehanet, hem de dindir. / John Ruskin
Unutmayın, dünyadaki en güzel şeyler en yararsız olanlardır: örneğin tavus kuşları ve zambaklar. / John Ruskin
Kitapları iki gruba ayırmak mümkündür: günün kitapları ve her zamanın kitapları. / John Ruskin
Hayal gücünün mutlu bir çabaya girebilmesi için biraz da sıkıntı görmesi gerekir. / John Ruskin

JOHN RUSKİN KİMDİR:

Ünlü bir İngiliz eleştirmeci ve estetikçisidir. İskoçya’lı bir şarap tüccarının oğlu olarak 8 Şubat 1819 da Londra/Birleşik Krallık'ta doğdu. Küçüklüğünde resme yeteneği görüldüğü için resim dersleri almıştı. Sonradan, Oxford Üniversitesinde bir şiir ödülünü kazandı. Ömrünün son yıllarında da bu üniversiteye profesör oldu.
John Ruskin’in hayatı, gerek eserleri, gerekse görüşleri bakımından ikiye bölünmüştür. 40 yaşına kadar mimarlık ve resim sanatlarına dair yazdığı eserler, onun en değerli yönünü meydana getirir. Ondan sonra toplum meseleleriyle ilgilenmeye başladı. Bu konudaki en ünlü eseri "Sesame and Lily" (Susamla Zambak)dır.
John Ruskin, resimde ve edebiyatta «Pre-raphaeliste» (Raffaello’dan Önceci)lerin kurucusudur. Gerek kendisinin, gerek onun fikirlerini paylaşan ressam ve şairlerin düşüncelerine göre, Raffaello ile ondan sonrakiler zamanında, sanat, tabiatı taklide yönelmekle, sanatçıyı gerçek benliğinden, içgüdüsünün saflığından uzaklaştırmıştır; o zamandan beri süregelen sanat hep yapmacıklı, tabiata aykırı, tabiatı bozan bir sanattır. Ruskin, bu düşüncelerini sağlam kanıtlarla destekleyerek çağının en yaygın, en ileri görüşünü ortaya atmıştır. Bundan dolayı, başka ülkelerde yeni yeni, çeşitli denemelere girişilirken o ve çevresindekiler, İngiltere’de sanatın kaynaklarına, Rönesans öncesine inmesini istediler. 20 Ocak 1900'da Coniston/Birleşik Krallık'ta öldü.


Bu yazı: sözler,  ruskin kimdir, ruskin susam ve zambaklar, john ruskin sonuna kadar, john ruskin sözleri, altın sözler resimli facebook, anlamlı kısa sözler, atarlı sözler 2016, ileilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder