11 Kasım 2016

ER RAHMAN/YA RAHMAN 

ER RAHMAN

ANLAMI VE AÇIKLAMASI

Dünyada bütün mahlukata merhamet eden, şefkat gösteren, ihsan eden manalarına gelen bir sıfat ismidir. Sıfat ismi olmakla beraber, bu ismin Allah'tan başkasına verilmesi uygun görülmez. Çok rahmet sahibi, gayet merhametli ve sonsuz rahmeti bulunan diye tefsir edilip açıklanabilirse de yalnız yüce Allah'ın özel bir ismi olduğundan dolayı tam anlamıyla tercüme edilemez.
Dilimizde onun tam karşılığı olan bir kelime yoktur. Esirgeyici olarak tercüme edilmesi de doğru değildir. Dolayısıyla bu anlam Rahman isminin tercümesi olmaz. Acıyan diye tercüme edilmesi de onun tam anlamını vermekten uzaktır. Çünkü kuru bir acıma merhamet değildir. Bilindiği gibi, merhamet acıyı giderip yerine sevinç, iyi, doğru ve güzeli getirmektir.Bu itibarla merhametli sözcüğünden anladığımız anlamı diğerlerinden anlayamayız.
Rahman, çok merhametli şeklinde eksik olarak tefsir edilebilirse de tercüme edilemez. Yüce Allah'ın rahmeti sadece bir iyilik duygusundan ibaret değildir. İyilik duygusuyla beraber doğruluk ve güzellik manalarını da kapsamaktadır. 

ER RAHMAN DUASI VE ZİKRİ

Tavsiye edilen zikir şekli; "Ya Rahman Ya Allah" şeklindedir.
  • Dünyada ve ahrette Allah’ın sevdiği bir kul olmak için günde 298 kez okunması tavsiye edilen bu zikir, farz namazlarından sonra 100 kez okunduğu takdirde de Allah’ın rızasına nail olduğu gibi Allah’ın nimetlerinden bolca kendisine rızıklar nasip olur.
  • Bunun yanı sıra, 40 gün riyazet halinde yani az yeme, az içme ve az uyuma halinde günde 1000 kez Ya Rahman zikrini tekrar edenin kalp gözü açılır. 5 vakit namazların ardında da 2500 kez Ya Rahman ismi zikredilirse her işten haberdar olunur Allah’ın izniyle. Günde 290 kez bu ismi şerifi zikreden kişi isteklerine yine Allah’ın izni ve inayeti ile nail olur. 

Bu yazı; rahmet ne demek, rahman suresi, ya rahman, er rahman, rahmet eylesin ne demek, esmaül hüsna, esmaül hüsna anlamları, esmaül hüsna sırları, zikir ne demek, zikir, zikir çekmek, ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder