22 Kasım 2016

GECE KORKAN ÇOCUKLARAOKUNACAK DUA

DUA HARMANIUykusunda korkarak sıçrayan çocuğun bu durumdan kurtulması için tavsiye edilen zikir; "Yâ Rahim Yâ Allah" şeklindedir. 
269 kez yazılı Yâ Rahim ismi çocuğun üzerine konulur. Veya çocuğa 269 kez "Yâ Rahim Yâ Allah" şeklinde zikir okunur.
ER- RAHİM:  Rahim ( Büyük nimetler veren ve merhametli ) "Ahirette, sadece müminlere sonsuz ikram, lütuf ve ihsanda bulunan anlamına gelmektedir.
Cenab-ı Hak buyuruyor: 
هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ ﴿٢٢﴾
Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ huve, âlimul gaybi veş şehâdeti, huver rahmânur rahîm(rahîmu).
O öyle Allah’dır ki, O’ndan başka ilâh yoktur! Gaybı ve şehâdeti (gizli olanı ve görüneni) hakkıyla bilendir. O, Rahmân (bütün mahlûkata rahmet eden)dir, Rahîm(mü’minlere çok merhamet eden)dir.
Rahman ve Rahim isimleri aynı kökten türetilmiştir. Her ikisi de mübalağa ifade eder. Ancak Rahman’ın Rahim sıfatının tecellileri ise daha çok ahrette görülecek, Cenab-ı Hakk’ın oradaki ikram ve ihsanları mü’minler için olacaktır.

Kur’an-ı Kerim’in 115 ayetinde büyük çoğunluğu çok bağışlayıcı anlamına gelen gafur sıfatı ile birlikte olmak üzere rahim sıfatı kullanılmıştır. Bu da Cenab-ı Hakk’ın ne kadar bağışlayıcı ve merhametli olduğunu gösterir. 4 ayette “Erhamü’r-râhimîn” (merhametlilerin en merhametlisi)tamlaması kullanılmıştır. Bu da ismi Celilin kuvvetini gösternektedir.
Bu yazı, korkan bebekler, korkan bebekler için okunacak dua, herşeyden korkan çocuğa okunacak dua, gece uykusunda korkan çocuğa okunacak dua ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder