5 Kasım 2016

LAFZA İ CELAL ZİKRİ VE DUASI

(ALLAH ZİKRİ VE DUASI)

DUA HARMANI


ALLAH ZİKRİ VE DUASI;


Bu ismi şerif iki şekilde zikredilir. 

1-  ‘’Ya Allah, Ya Allah’’ şeklinde zikredilmesidir.

Buradaki Ya, bir seslenişi medet ummayı ifade etmektedir. 


2- Başka zikredilme şekli de ‘’Allah, Allah’’ şeklindeki zikirdir.

Pek çok fazileti bulunan bu ismi şerifin tekrarlanması çok ehemmiyetlidir.


Bir kişi 7 gün oruç tuttuktan sonra gece yarısı uyanıp 2 rekât namaz kılar ve 66 kez Allah ismini zikrederse o kişiye Allah bir melek görevlendirir. Bu melek kişiyi kötülüklerden koruduğu gibi, tüm hal ve hareketlerinin rıza istikametinde olması için onu yönlendirir.


Bunun yanı sıra yine Allah ismi şerifini Cuma günü oruçlu olarak sabah güneş doğmaya yakın gümüş yüzüğe yazıp sağ eline takan kişinin insanlar tarafından her istekleri yerine getirilir. Aynı yüzüğü sol elinin parmağına takarak mahkemeye giden kişi de haksızlığa uğramaz bilinir.

  ZİKİR HAKKINDA AÇIKLAMA


  ALLAH ismi, tüm isimleri bünyesinde barındıran ve başka hiçbir varlığa verilmesinin mümkün olmadığı isimdir. O'nun zat ve özel ismidir. Diğer isimler fiilleri, sıfatları ve  tecellileri ile ilgilidir. Kur'an'daki Esma'ül Hüsna'dan ilk inen isimdir. Çünkü ilk inen ayet besmeledir. Alla'ın 99 isminin en büyüğüdür.

  Hz. Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor. Resulullah (sav) buyurdular ki: Allah'ın 99 ismi vardır. Kim ezberlerse cennete girer. Allah tektir, teki sever. Esma'ül Hüsna'nın bütün anlamını içinde toplar. Yüce Yaratıcı'nın diğer bütün isimlerini  kapsar. Bu yüzden Esma'ül Hüsna olarak bilinen bütün isim ve sıfatlar bu isme dayandırılır. Bu nedenle Rahman, Rahim, Aziz, Gaffar, Kahir Allahın isimlerindendir deriz. Ama Allah, Rahmanın isimlerindendir diyemeyiz. Allah ismi Kur'an'da 2.697 yerde geçmektedir.

  Allah Cemal ve Celal gibi bütün isimleri kapsayan bir ismi şeriftir. Allah diye zikreden Cenabı Hakkı tüm isimleri ile zikretmiş olmaktadır. Bütün isimler Allah isminde gizli olduğu gibi diğer isimler de Allah ismi Azamına birer sıfattır.

  Çocukların da Rablerini ilk tanıdıkları isim olan Allah ismi şerifi pek çok kapıyı insanlara açmaktadır. İçten ve gönülden yapılan Allah zikirleri ile dileklerinizin ve muratlarınızın Allah’ın izni ve inayeti ile gerçekleşmesi mümkündür.  Bu yazı; dualar, allah, allah ile ilgili güzel sözler, Allah ismi, esmaül hüsna anlamları, esmaül hüsna sırları, rasulallah, ya allah zikri, ya allah zikrinin fazileti, lafza i celal fazileti, lafza i celal zikri nasıl yapılır