20 Kasım 2016

HASET VE KISKANÇLIKTAN KORUNMA DUASI رَبَّـنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِاِخْوَانِنَا الَّذ۪ينَ سَبَقُونَا بِالْا۪يمَانِ 
وَلَا تَجْعَلْ ف۪ي قُلُوبِنَا غِلاًّ لِلَّذ۪ينَ اٰمَنُوا 
رَبَّـنَٓا اِنَّكَ رَؤُ۫فٌ رَح۪يمٌ۟

OKUNUŞU/TÜRKÇE;

Rabbeneğfir lenâ ve li ihvâninellezîne sebegûnâ bil Îmani Velâ tec'al fî kulubinâ ğillen lillezîne âmenû, Rabbenâ inneke raûfür rahîm.

MANASI:

"Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin."(Haşr; 10)
HASET VE KISKANÇLIK NEDİR
Haset veya kıskançlık, bir kimsenin hayırlı bir işi veya evi, malı, mülkü, ilmi olsa, o kimseden bunların gitmesini, onda olmayıp, kendinde olmasını isteme olup, İslam'da hoş görülmeyen bir davranıştır. 
Haset duası olarak bilinen ayet(Haşr/10), Hz. Ebu Bekir hakkında nazil olduğu rivayet edildi. Sebebi nüzulu/iniş sebebi hususi bile olsa hükmü ve manası umumi olan bir duadır.
İslam'ın ilk yıllarında çeşitli eziyetlere katlanmış ve bu yüzden Mekke'den göç etmiş olan Muhacirler ve onlara tarihte eşi görülmemiş kardeşlik örneğini sergileyen Medineli Ensar. Muhacir ve Ensar'dan sonra kıyamet sabahına kadar gelecek bütün Müslümanlar hep bu duayı yapacaklar, kendilerinden önce yaşamış olan din kardeşlerini hep hayırla yad edeceklerdir.
Ayette geçen "ğıllen" kelimesi buğz etmek, haset beslemek, nefret etmek gibi manalara gelir. Buna göre Allah resulünün ashabı hakkında kalbinde kin, haset ve buğz bulunan hiç kimse bu duada kasdedilen müminlerden olamaz.

Bu yazı, dualar, haset ne demek, haset etmek nedir kısaca, haset etmek ile ilgili ayetler, hasetten kurtulmak için dua, kıskançlıktan kurtulmak için okunacak dua ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder