20 Kasım 2016

HUZUR VE MUTLULUK DUASI

dua harmanı
HUZUR VE MUTLULUK İÇİN SEKİNE DUASI
Huzur ve mutluluk için; Sekine duasının  her günün başlangıcında 19 defa hiç terk etmeden okunması tavsiye edilmektedir. Güne sekine duası ile başlamak huzur ve bereket sebebi sayılmaktadır. Sekine kelime anlamı ile, ağırbaşlılık, kalp huzuru, güven, sükûnet, dinginlik anlamları da taşımaktadır.
BismillâhirrahmânirrahîmYâ Hayy Yâ Allah,Yâ Ferd Yâ Allah,Yâ Kayyum Yâ Allah,Yâ Hakem Yâ Allah,Yâ Adl Yâ Allah, Yâ Kuddus Yâ Allah"
Sekine zikri veya duası olarak bilinen bu zikir besmele ile başlanarak 19 kez hiç terk etmeden her günün başlangıcında okunmalıdır.
Okumadan sonra Allah'a istimdat edilerek, Ona sığınılır ve yardım istenir. Huzur duası, insanların sıkıntılı günlerinde rahatlamaları, huzuru bulmaları amacıyla okuyacakları duadır. Bunu sağlamak için alimler tarafından önerilmiş pek çok dua vardır. Bunlar arasında yer alan, Kuran'da geçen Allah'ın isimlerini taşıyan ve 19 kez okunması gereken Sekine duası oldukça önemlidir. Sekine kelime anlamı ile, ağırbaşlılık, kalp huzuru, güven, sükûnet, dinginlik anlamları da taşımaktadır. Hz. Ali'ye tebliği edilmiş olan bu duada Allah'ın altı isminin yer aldığını, esrarlı, feyizli ve kuvvetli bir dua olduğunu belirtelim. 

SEKİNE DUASI ÖNEMİHz. Ali bu olayı;Ben Cebrail'i gökkuşağı gibi semayı kuşatmış olarak gördüm, sesini duydum. Sayfayı aldım. Sayfada Allah'ın Hayy, Ferd, Kayyum, Hakem, Adl ve Kuddus isimlerini buldum.''  şeklinde anlatmıştır. Bu isimler İsmi Azam olarak kabul edilir.
Sekine'de bulunan Allah'ın isimlerinin anlamlarıFerd: Allah birdir, yeganedir, tekdir, istiklal ve infirat sahibi olandır.Hayy: Allah sonsuz, ezeli, ölümsüz olandır.Kayyum: Allah daima olandır, her şeye hakim ve ayaktadır. Her şey onunla birlikte vardır.Hakem: Allah hüküm sahibi olandır.Adl: Allah adalet sahibi olarak, herkese hakkı olanı verir. Kimseye haksızlık yapmaz. Kendi adaletli olduğu için, kullarına da adaletli olmayı emreder.Kuddus: Allah temiz ve pak olandır. Her türlü eksik sıfattan münezzehtir.Bu yazı, dualar, huzur duası, huzur duası türkçe, eve huzur getiren dua, eve huzur mutluluk getiren dua, aile huzuru için okunacak dua, evlilikte mutluluk duası ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder