13 Ocak 2017

NAZAR DUALARI

dua harmanı
Rivayet edilen sahih hadislerden anlaşıldığına göre, 
Bir kardeşimizde hayran kalacağımız bir özellik, bir üstünlük gördüğümüzde aşağıdaki duaların okunması tavsiye edilmiştir.
1-"Bârekellah"
"Bârekellah"Allah mübarek etsin” dememiz gerekir.
2- “Mâ şâallah, tebârekellâh"
Bir şeye hayranlık duyduğumuzda; “Mâ şâallah, tebârekellâh"/(Bu gördüğüm şey) Allah’ın dilemesiyle oldu. Allah (bu şeyi) mübarek eylesin.
3-“Mâ şâallah, lâ kuvvete illâ billâh"
Hayran kaldığı bir şeyi gören; “Mâ şâallah, lâ kuvvete illâ billâh"(Bu gördüğüm şey) Allah'ın dilemesiyle oldu. Güç ancak Allah'a aittir.
4-"Mâ şâallah, lâ kuvvete illâ billâh"
Kişi, hâlinde, yahut malında veya evladında bir üstünlük görünce "Mâ şâallah, lâ kuvvete illâ billâh"(Bu gördüğüm şey) Allah'ın dilemesiyle oldu. Güç ancak Allah'a aittir.
5- "Mâ şâaellah, lâ kuvvete illâ billâh"
Eve her girişte; "Mâ şâaellah, lâ kuvvete illâ billâh"(Bu gördüğüm şey) Allah'ın dilemesiyle oldu. Güç ancak Allah'a aittir.

HZ. CEBRAİL’İN NAZAR DUASI 

Aynı dua Sahih-i Müslim’de şu şekilde geçer:

OKUNUŞU/TÜRKÇE:

“Bismillâhi erkîke min külli şey'in yü'zîke, ve min şerri külli nefsin ev 'aynin hâsidin. Allahu yeşfîke, bismillâhi erkîke.”

MANASI:

"Sana eziyet eden her şeyden korunman için Seni Allah’ın adıyla efsunlarım. Ve her canlıdan ve her kıskanç gözden de Seni efsunlarım. Allah şifânı versin. Allah'ın adıyla Seni efsunlarım.”

Bu yazı, dualar, en etkili dua, peygamber efendimizin nazar duası, nazar duaları, nazardan korunma, nazar için okunacak dua, nazar değmemesi için okunacak dua, en etkili nazar duası ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder