13 Ocak 2017

SEKİNE DUASI

DUA HARMANI

SEKİNE NEDİR

İnsanlara huzur mutluluğu sunacak olan Sekine duasının 19 kez, hiç terk etmeden okunması tavsiye edilmektedir. Sekine kelime anlamı ile, ağırbaşlılık, kalp huzuru, güven, sükûnet, dinginlik anlamları da taşımaktadır.

SEKİNE DUASI

Bismillâhirrahmânirrahîm
Yâ Hayy Yâ Allah,
Yâ Ferd Yâ Allah,
Yâ Kayyum Yâ Allah,
Yâ Hakem Yâ Allah,
Yâ Adl  Yâ Allah, 
Yâ Kuddus Yâ Allah"
zikri ve duası besmele ile başlanarak 19 kez hiç terk etmeden her günün başlangıcında okunmalıdır.

SEKİNE DUASI

İnsanlara huzur mutluluğu sunacak olan Sekine duası 19 kez, hiç terk etmeden okunur ve Allah'a istimdat edilerek, Ona sığınılır ve yardım istenir. Huzur duası, insanların sıkıntılı günlerinde rahatlamaları, huzuru bulmaları amacıyla okuyacakları duadır. Bunu sağlamak için alimler tarafından önerilmiş pek çok dua vardır. Bunlar arasında yer alan, Kuran'da geçen Allah'ın isimlerini taşıyan ve 19 kez okunması gereken Sekine duası oldukça önemlidir. 
Sekine kelime anlamı ile, ağırbaşlılık, kalp huzuru, güven, sükûnet, dinginlik anlamları da taşımaktadır. Hz. Ali'ye tebliği edilmiş olan bu duada Allah'ın altı isminin yer aldığını, esrarlı, feyizli ve kuvvetli bir dua olduğunu belirtelim. 

SEKİNE DUASI

Hz. Ali bu olayı;
'' Ben Cebrail'i gökkuşağı gibi semayı kuşatmış olarak gördüm, sesini duydum. Sayfayı aldım. Sayfada Allah'ın Hayy, Ferd, Kayyum, Hakem, Adl ve Kuddus isimlerini buldum.''  şeklinde anlatmıştır. Bu isimler İsmi Azam olarak kabul edilir.
Huzur duası olan Sekine'de yer alan Allah'ın isimlerinin anlamları nelerdir?
  • Ferd: Allah birdir, yeganedir, tekdir, istiklal ve infirat sahibi olandır.
  • Hayy: Allah sonsuz, ezeli, ölümsüz olandır.
  • Kayyum: Allah daima olandır, her şeye hakim ve ayaktadır. Her şey onunla birlikte vardır.
  • Hakem: Allah hüküm sahibi olandır.
  • Adl: Allah adalet sahibi olarak, herkese hakkı olanı verir. Kimseye haksızlık yapmaz. Kendi adaletli olduğu için, kullarına da adaletli olmayı emreder.
  • Kuddus: Allah temiz ve pak olandır. Her türlü eksik sıfattan münezzehtir.

Bu yazı, dualar, sekine duası, süper dualar, sekine duası fazileti, sekine duası ne için okunur, sekine duası kaç gün okunur, sekine duası türkçe, kalp huzuru için zikir, içimize huzur veren dualar ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder