12 Ocak 2017

YENİ GÜN DUASI


Abdullah İbnu Gannâm el-Beyâzî (RA) anlatıyor:
Resûlullah (SAV) buyurdular ki:
"Kim sabaha erdiği zaman: 

اللَّهُمَّ مَا أصْبَحَ بِى مِنْ نِعْمَةٍ أوْ بِأحَدٍ مِنْ خَلْقِكَ فَمِنْكَ وَحْدَكَ َ شَرِيكَ لَكَ، لََكَ الْحَمْدُ، وَلَكَ الشُّكْرُ فَقَدْ أدَّى شُكْرَ يَوْمِهِ

Allahım, 
Benimle veya mahlukatından herhangi biriyle hangi nimet sabaha ermişse bu sendendir. 

Sen birsin, ortağın yoktur, hamdler sanadır, şükür sanadır.

derse, o günkü şükür borcunu ödemiştir. 
Kim de aynı şeyler akşama erince söylerse o da o geceki şükür borcunu eda eder".
Ebû Dâvud, Edeb 110,

AÇIKLAMA:

Hadis, akşama ve sabaha eren kişinin üzerinde bir hamd ve şükür borcu olduğunu belirtiyor. Bu borcun ödenmesi için Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın okunmasını tavsiye ettiği dua bize gösteriyor ki, şükür ve hamd, mazhar olunan nimetlerin Allah'tan geldiğini bilmekten, bunu lisanen ifade etmekten ibarettir.

Gerek hamd ve gerekse şükür, mâna yönüyle birbirine yakındır. Nihaye'de açıklandığına göre hamd, şükre nazaran daha umumîdir. Kişinin hem güzel sıfatları ve hem de yaptığı iyilik sebebiyle ona hamd (övgü) ifade edilebilir. Ama şükür, sâdece yaptığı iyilik için ifade edilir. güzel sıfatları için edilmez. Şu halde şükr, -ki dilimizde bu mânada teşekkür kelimesini kullanırız- yapılan bir iyiliğe, mazhar olunan bir nimete, sözle, fiille ve niyetle mukabele etmektir. İyiliğe mazhar olan, mün'ime yani nimet veren, iyilik yapan kimseye diliyle övgüsünü ifâde eder, nefsini de taatine amâde kılar, nimetin asıl sahibinin o olduğuna itikad eder. İşte hakikî şükür böyle ifade edilir.

Bu yazı,dualar, en güçlü dualar, en etkili dua, sabah kalkınca okunacak dua ve anlamı, uyanınca okunacak dua, güneş doğarken okunacak dua, yeni güne merhaba, yeni gün duası ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder