14 Mart 2017

ASABİYET VE SİNİR DUASI
ASABİYET VE SİNİR DUASI

Ahlak güzelliği ve yumuşak huyluluk için EL-HALİM zikri veya duasını günde 88 kere okumak faydalı olacaktır. Asabi ve çabuk öfkelenen kişiler okudukları halde yumuşak huylu olurlar.
Tavsiye edilen zikir veya dua şekli;
 “Yâ Halîm Yâ Allah”
 şeklindedir.
Ya Halim çekmeye devam eden arifler zümresine dâhil olur. Merhametli olur ve dünya işlerinden uzaklaşıp ibadete yönelmeye başlar. 
EL-HALİM; Çok sakin, hemen öfkelenmeyen, kızmayan, heyecanlanmayan, acele etmeyen hoşgörülü, teenni ile hareket eden, yumuşak huylu, suçlulara hemen ceza vermeyen manalarına gelmektedir. Allah Teâla Halim’dir. Her günah işleyeni hemen cezalandırmaz. Hışım ve gazapta acele etmez, mühlet verir. Bu mühlet içinde yaptıklarına pişman olup tövbe edenleri affeder. Israr edenler hakkında ise artık hüküm kendine kalmıştır.
تُسَبِّحُ لَهُ السَّمٰوَاتُ السَّبْعُ وَالْاَرْضُ وَمَنْ ف۪يهِنَّۜ وَاِنْ مِنْ شَيْءٍ اِلَّا يُسَبِّحُ بِحَمْدِه۪ وَلٰكِنْ لَا تَفْقَهُونَ تَسْب۪يحَهُمْۜ اِنَّهُ كَانَ حَل۪يماً غَفُوراً
"Yedi gök, yer ve bunlarda bulunan herkes O'nu tesbih eder. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur. Ne var ki siz, onların tesbihini anlamazsınız. O, halîmdir, bağışlayıcıdır."  (İsrâ; 44) 
لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللّٰهُ بِاللَّغْوِ ف۪ٓي اَيْمَانِكُمْ وَلٰكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا كَسَبَتْ قُلُوبُكُمْۜ وَاللّٰهُ غَفُورٌ حَل۪يمٌ
"Allah sizi kasıtsız yeminlerinizden sorumlu tutmaz. Lâkin kasıtlı yaptığınız yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutar. Allah gafûrdur, halîmdir."  (Bakara; 225)  
Halim ismi Kur’an’ın 15 yerinde geçmekte olup bunlardan 11’inde Allah’a izafe edilmiştir. El-Halim ismi tek başına kullanılmayıp altı ayette “Bütün günahları bağışlayan” anlamındaki El-Gafûr, üç ayette “hakkıyla bilen” anlamındaki El-Alîm, bir ayette “her şeyden müstağni olan, kendi dışındaki her şeyin ona muhtaç olduğu varlık” anlamındaki El-Gani, bir ayette de “az iyiliğe çok mükafat veren” anlamındaki Eş-Şükür ismiyle birlikte anılmıştır.
Not: Ebced değeri ve zikir sayısı ; 88Zikir günü ; CumartesiZikir saati ; Zuhal (Sabah  güneş  doğarken  ve  yaklaşık  ikindi  namazı  sonrasıdır. Gece  okumalarında  tam  gece yarısı) Bu yazı; dualar, en güçlü dualar, günlük dualar, kısa ve etkili dualar, sinirli çocuğa okunacak dua, sinirli kocaya okunacak dua, asabi kocaya okunacak dua, huysuz eşe okunacak dua, huysuz kocayı yola getirmek için dua ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder