22 Haziran 2018

DÜNYA İMTİHANI

MUHAMMED SURESİ

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتّٰى نَعْلَمَ الْمُجَاهِد۪ينَ مِنْكُمْ وَالصَّابِر۪ينَۙ وَنَبْلُوَ۬ا اَخْبَارَكُمْ   
Celâlim hakkı için, içinizden cihâd edenleri ve sabredenleri belli edinceye ve haberlerinizi (sırlarınızı) ortaya çıkarıncaya kadar, sizi imtihân edeceğiz!
(Muhammed,31)

AÇIKLAMA:

“Haberlerin açıklığa kavuşturulması”ndan maksat, gerçek olup olmadıklarını ortaya çıkarmaktır. Cihad her dönem değişmekle beraber en önemli imtihan  aracıdır. Bu imtihanı geçirmeden kendileri hakkında çeşitli haberler yayılan, kanaatler edinilen kimselerin gerçekten böyle olup olmadıkları dünyadaki çeşitli iötihanlar sayesinde anlaşılmakta, ortaya çıkmaktadır.
Vaktiyle bir eşkıya reisi iken tevbe eden ve ma‘neviyâtta çok inkişaf eden Fudayl bin İyad hazretleri (ra), bu âyet-i celîleyi okudukça ağlar ve derdi ki: “Allah’ım! Bizi böyle imtihan buyurma! Çünki bizi, (sırlarımızı açığa çıkarmakla) imtihân edersen, rüsvay etmiş ve bizim perdelerimizi yırtmış olursun. Nice kusurlarımız meydana çıkar.” (Bilmen, c. 7, 3402)

Bu yazı, sözler, dünya imtihanı, allahın imtihanı ne kadar sürer, allahin imtihani ne zaman biter, dünyadaki imtihanımız, muhammed suresi 31,   dünya imtihan ayet, dünya imtihan dünyası ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder