14 Mart 2017

EL-AZİM ZİKRİ VE DUASI

ESMAÜL HÜSNA

EL-AZİM; Zatı, isim, sıfat ve fiilleri itibariyle pek ulu, büyük, yüce, azameti çok büyük manalarına gelmektedir. Azîm, pek azamatli, pek büyük, zatının ve sıfatının mahiyeti çok yüce olan, aklın, hakikatinin künhünü ihâtadan âciz kaldığı Yüce Zât demektir.
O halde Azîm(pek yüce olan) Rabbini ismi ile (“Sübhâne Rabbiyel Azîm” diyerek) tesbih et. Vakıa/96
Cenab-ı Hak Azîm’dir. Fakat O’nun azameti ancak kendine malumdur. Kullar O’nun büyüklüğünü tam olarak anlayamaz. Her namazın tesbihini çekmeden evvel okuduğumuz Ayet-el Kürsü’nün sonunda “ve hüvel aliyyul azîm”  denir. İşte burada Allah’ın azameti ve büyüklüğünün ne kadar sonsuz olduğunun düşünülmesi istenir.
O, yücedir, büyüktür. Bakara/255
Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. O yücedir, uludur. Şura/4

EL-AZİM ZİKRİ VE DUASI:

Tavsiye edilen zikir şekli “Yâ Azîm Yâ Allah” şeklindedir.
EL-AZİM zikri, sözünün tesirli olması için günde 1020 kere okuması faydalı olacaktır.

Bu ismi şerifi okumaya devam edenler korktukları şeylerden emin olurlar. Hastalar okuduğunda Allah’ın izni ile şifa bulurlar. İşlerinde başarılı olarak hem maddi hem manevi yüksek mertebelere erişirler.

Bu yazı;dualar, günlük dualar ve zikirler, esmaül hüsna anlamları ve sırları, el azim isminin sırları, ya azim ne için okunur, ya azim duası, ya azim fazileti, ya azim kaç kere okunmalı, el azim anlamı, el azim zikri, ya azim sırları ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder