11 Mart 2017

EL- KABID ZİKRİ VE DUASI

YA KABID

EL-KABID; Dilediğine rızkı daraltan, ölüm zamanı gelenlerin ruhlarını kabzeden, sıkan, bunaltan ve daraltan manalarına gelmektedir.
Bütün canlılara hayat veren, ölüm anında varlıkların ruhlarını kabzeden O’dur. Maddi yönden fakirleştiren ve daraltan da zengin edip genişleten de Allah’tır. Zenginken fakir olanları, güçlü iken zayıf olanları, yüksek makamlardan düşenleri, bilginken bunayanları, Mekke’de zayıf görüldüğü halde Medine’de güçlenenleri, Bilal-i Habeşi gibi kâfirlerin kölesi iken müminlerin efendisi olanları, Yusuf(A.S) gibi hapishaneden Mısır’a sultan olanları, Ümmi iken kıyamete kadar gelecek insanlara ilim öğreticisi olan Hz. Muhammed (SAV)’i yaratan O’dur.
Kâbıd ve Bâsıt’a iman eden bir mümin haksız  insanların ellerine aldığı, zimmetine geçirdiği hakları onlardan alarak hak sahiplerine dağıtarak birini daraltırken, haklıların dışını ve içini genişletir. Zalimlerin yüreğine korku salarak daraltırken mazlumların gönlünü genişletir ve ferahlatır. 

EL- KABID ZİKRİ VE DUASI:

Tavsiye edilen zikir şekli “Yâ Kâbıd Yâ Allah” şeklindedir.
Zalimlerin zulmünden ve şerrinden korunmak için günde 903 kere bu zikri çekmeye devam etmek gerekir.

Kabıd ismini okumaya devam eden kişiler kimse tarafından dedikodu edilen kişiler olamazlar. Celal ve heybet kazanır. Okumaya devam eden kişiler kötü huylarından kurtulur ve ahlak güzelliği veren bir yönü vardır.

Bu yazı; dualar, esmaül hüsna anlamları ve sırları, kısa ve etkili dualar, el kabıd ne demek, el kabid ne icin okunur, el kabid zikri, ya kabid zikri, ya kabid okuyanlar, el kabid arapça ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder