7 Mart 2017

EL-KUDDÜS DUASI VE ZİKRİ

YAA KUDDÜS

EL-KUDDÜS: Her türlü çirkinlik, noksanlık ve ayıplardan uzak, tertemiz, bütün kemal sıfatları kendisinde toplayan, güzellik, iyilik ve faziletlerle övülen veya her türlü takdise layık olan, gafletten ve hatadan arınmış ve tertemiz manalarına gelmektedir.
Kuddüs, gayet mukaddes her türlü kusurdan uzak,  her vasfında mükemmel, sınırlamaya ve tasvire sığmaz, hiçbir leke kabul etmez tertemiz demektir aynı zamanda. O yaratıklardan herhangi birine benzemez.
Cenab-ı Hak buyuruyor ki: Her türlü noksanlıklardan arınmıştır. Dengi, rakibi, eşi yoktur. İnsani sıfatlardan uzak. O öyle Allah’tır ki kendisinden başka hiçbir ilah yoktur. O, mülkün sahibidir, Kuddüs’tür, selamet verendir, emniyete kavuşturandır, gözetip koruyandır, üstündür, istediğini zorla yaptıran, büyüklükte eşi olmayandır Allah. (Haşr/23) 

EL-KUDDÜS DUASI VE ZİKRİ

Tavsiye edilen zikir şekli “Yâ Kuddüs Yâ Allah” şeklindedir.
Bu zikri günde 170 kere zikredenin kalbi tüm kirlerden temizlenir ve günahların bağışlanmasına vesiledir.
Yine Ya Kuddüs ismini zikreden kişinin şehvet sıkıntıları ortadan kalktığı gibi manevi hastalıklardan da kurtulur.

Bununla birlikte bu zikri düzenli olarak çeken kişi şeytanın hilelerinden de yine Allah’ın izni ile uzak olur.


Bu yazı, dualar, esmaül hüsna anlamları ve sırları, ya kuddüs ne için okunur, ya kuddüs anlamı, ya kuddüs fazileti,   ahlak felsefesi, zikir, zikir nasıl yapılır, en faziletli zikir, zikirler ve anlamları, kısa zikirler ve anlamları ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder