22 Mart 2017

EL-MUHYİ ZİKRİ VE DUASI

ESMAÜL HÜSNA

EL-MUHYİ; Varlıklara hayat veren, onları yaşatan, ölümlerinden sonra dirilten, can bağışlayan hayat ve sağlık veren manasına gelmektedir.

اِنَّا نَحْنُ نُحْـي۪ وَنُم۪يتُ وَاِلَيْنَا الْمَص۪يرُۙ
"Şüphesiz biz diriltir ve öldürürüz. Dönüş de ancak bizedir."  (Kâf; 43) 
Allah yoğu var edip hayat verdiği gibi, ölüyü de tekrar canlandırabilir. Buna ihya(diriltme) denir. Hiç yoktan verenin, ölülere yeniden hayat verip diriltmesi son derece kolaydır.
فَانْظُرْ اِلٰٓى اٰثَارِ رَحْمَتِ اللّٰهِ كَيْفَ يُحْـيِ الْاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَاۜ اِنَّ ذٰلِكَ لَمُحْـيِ الْمَوْتٰىۚ وَهُوَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَد۪يرٌ 
"Allah'ın rahmetinin eserlerine bir bak: Arzı, ölümünün ardından nasıl diriltiyor! Şüphesiz O, ölüleri de mutlaka diriltecektir. O, her şeye kadirdir."  (Rûm; 50) 

EL-MUHYİ ZİKRİ VE DUASI:

Tavsiye edilen zikir veya dua şekli;
“Yâ Muhyi Yâ Allah” 
şeklindedir.

EL-MUHYİ İSMİ ŞERİFİ ZİKRİ:


 El Muhyi zikrinin okunma veya tesbih sayısı 68 dir.
El Muhyi ismini işlerin başarılı olması ve korktuğu şeyden emin olmak ve korunmak için bir ekmek parçasına  68 kere okunur ve halis niyetle yenir.
El- Muhyi ismini günde 68 defa zikreden kişinin kalbine iman ve irfan nuru dolarak, kötüye giren işleri varsa Allah ın izni ile düzelir. 
El Muhyi ismini halvet ve riyazet ile zikreden manevi sırlara erer. Yani inzivaya çekilerek az yemek az konuşma ve az uyuma halinde sürekli tekrar edenlerin manevi sırlara vakıf oldukları bildirilir. 
El Muhyi ismi şerif ile hastalar şifa bulur. 
Nefsine hâkim olamayan kişilerin geceleri uyumadan önce bu ismi okumaları nefislerinin kendilerine riayet etmesini sağlarken bir ay boyunca her beş vakit namazın ardından bu ismi zikretmeye devam eden kişiler Allah’ın izni ile tüm hastalıklarından kurtulur.

Bu yazı, dualar, esmaül hüsna, el muhyi, el muhyi ile ilgili ayetler, el muhyi fazileti,  ya muhyi, ya muhyi fazileti, ya muhyi kaç defa, ya muhyi duası nasıl okunur ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder