30 Mart 2017

ŞABAN AYI VE MÜBAREK GECELER

MİRAÇ KANDİLİ

Şaban Ayı ve Berat Gecesi:

Şaban ayı üç ayların ikincisidir. Şaban ayının en önemli özelliklerinden birisi Berat gecesinin bu ayın 15. gecesi olmasıdır. Berat gecesi; meleklerin inmesi, duaların geri çevrilmeyip kabul olunması gibi birçok lütuf barındırmaktadır.
Berat Kandili(Şaban ayının 15. Gecesi)
Berat Kandili; günahlardan kurtulmak, manen temize çıkmak, ilâhî affa ulaşmak için Hz. Allah’ın biz Müslümanlara lütfettiği kıymetli bir zamandır. Bu gece rahmet gecesidir… 
Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor:

"‏إِذَا كَانَتْ لَيْلَةُ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ فَقُومُوا لَيْلَهَا وَصُومُوا يَوْمَهَا ‏.‏ فَإِنَّ اللَّهَ يَنْزِلُ فِيهَا لِغُرُوبِ الشَّمْسِ إِلَى سَمَاءِ الدُّنْيَا فَيَقُولُ أَلاَ مِنْ مُسْتَغْفِرٍ فَأَغْفِرَ لَهُ أَلاَ مُسْتَرْزِقٌ فَأَرْزُقَهُ أَلاَ مُبْتَلًى فَأُعَافِيَهُ أَلاَ كَذَا أَلاَ كَذَا حَتَّى يَطْلُعَ الْفَجْرُ"

Şaban ayının 15. gecesi olduğunda o geceyi ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece güneşin batışından fecre kadar (olan sürede) dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve;‘Tövbe eden yok mu, tövbesini kabul edeyim! Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim! Şifa isteyen yok mu, şifa vereyim! Başka isteği olan yok mu, ona da istediğini vereyim, buyurur.”
(İbn Mace, İkâmetü’s-Salât, 191 ( I, 444) Hadis No:1388)

Berat Gecesi Duası;

Peygamber Efendimiz(sav), Berat gecesini ibadetle geçirmiş; ve şöyle dua etmiştir:
“Allah’ım!
 Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. 
Ya Rabbi! Senden yine sana sığınıyorum. 
Sen yücesin, 
Seni layık olduğun şekilde medh-ü sena edemiyorum. 
Sana layık bir şükürle şükredemiyorum. 
Sen ancak kendini övdüğün gibisin.”
( Müslim, Salât 222; Ebû Dâvûd, Salât 148; Nesâî, Tatbîk 71)
Berat gecesinde ilahi aftan mahrum kalanlar… Merhum Elmalılı Muhammed Hamdi YAZIR’ın Hak Dini Kur’an Dili isimli tefsirinde belirtildiğine göre;
Anne ve babasını incitenler,
Büyücüler,
Başkalarına kin besleyenler,
İçki düşkünleri,
bu gecenin faziletinden yararlanamazlar” (Elmalı, a.g.e. VI/4293)

Bu yazı, önemli gün, şaban ayının mübarek gecesi, şaban ayı, şaban ayı özellikleri, şaban ayı önemi, şaban ayı ve berat kandili, şaban ayı ve berat kandili, berat kandili duaları, berat duası türkçe ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder