17 Nisan 2017

CUMA DUASI

İmam-ı Suyûtî, rivayet eder ki;


Nebiyy-i Ekrem(SAV) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

“Kim cuma namazından sonra -konuşmadan ve kalkmadan- ihlâs sûresini, Felâk sûresini ve Nâs sûresini yedişer defa okursa Allah Teâlâ onu gelecek cumaya kadar, zarar verici şeylerden muhafaza buyurur.”(Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 8954; Ali el-Müttakî, II, 648/4985)

İHLAS SURESİ

قُلْ هُوَ اللّٰهُ اَحَدٌۚاَللّٰهُ الصَّمَدُۚلَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْۙوَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً اَحَدٌ
"De ki: "O, Allah'tır, bir tektir. Allah Samed'dir. (Her şey O'na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.) Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır.(kimsenin çocuğu değildir). Hiçbir şey O'na denk ve benzer değildir." (İhlâs; 1-4) 

FELAK SURESİ

﴿﴾قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِۙ
﴿﴾مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَۙ
﴿﴾وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ اِذَا وَقَبَۙ
 ﴿﴾  وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِۙ
﴿﴾  وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ اِذَا حَسَدَ   
"De ki: "Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.""  (Felak; 1-5)

NAS SURESİ 

قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِۙ﴿﴾
مَلِكِ النَّاسِۙ ﴿﴾  
اِلٰهِ النَّاسِۙ ﴿﴾  
مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِۙ ﴿﴾  
اَلَّذ۪ي يُوَسْوِسُ ف۪ي صُدُورِ النَّاسِۙ ﴿﴾  
مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ ﴿﴾  
"De ki: "Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik'ine, insanların İlah'ına sığınırım.""  (Nâs; 1-6) 


Bu yazı,  dualar, cuma duası, cuma duası kısa, cuma duası hadis, peygamberimizin cuma duası, cuma gününe özel dua,  cumada okunacak dua, hadisli cuma mesajları, cuma mesajları hadis i şerif, cuma duaları ileilgilidir.