13 Nisan 2017

HELAL GIDA VE HELAL RIZIK

Helal Gıda Helal Rızık

İnsanları sorumluluk sahibi varlıklar olarak yaratan Allah, onlara yeryüzünde sayısız nimetler vermiştir. Yüce Yaratıcımız;

وَاِنْ تَعُدُّوا نِعْمَةَ اللّٰهِ لَا تُحْصُوهَاۜ اِنَّ اللّٰهَ لَغَفُورٌ رَح۪يمٌ

"Allah’ın nimetini saymaya kalksanız başa çıkamazsınız. Allah gerçekten bağışlayıcıdır, merhametlidir."  (Nahl; 18) 
buyurmaktadır. Bu nimetlerin pek çoğunu onlara helâl kılarken bir kısmına ise sınırlama getirmiştir.
Söz gelimi bunca üzüm bağını bahşeden Allah, sarhoş ederek insan aklını giderdiği için içkiyi yasaklamıştır. 

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْاَنْصَابُ وَالْاَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

"Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar, fal okları şeytan işi iğrenç şeylerdir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz."  (Mâide; 90) 
Koymuş olduğu yasaklar, aslında yine insanların yararına yöneliktir. Yüce Allah neyin haram, neyin de helâl olduğunu gönderdiği kitaplar ve elçiler aracılığıyla açıklamış ve kendisine inananların bu yasaklara dikkat etmesini istemiştir.
Hutbemin başında okuduğum ayette Rabbimiz;

يَٓا اَيُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحاًۜ اِنّ۪ي بِمَا تَعْمَلُونَ عَل۪يمٌۜ

"Ey peygamberler! Tertemiz nimetlerden yiyip için, güzel işler yapın. Kuşkusuz ben yaptıklarınızı eksiksiz bilmekteyim."  (Mü'minûn; 51) 
buyuruyor. Dolayısıyla salih amel işlemenin ancak helalinden kazanmak ve helal yemekle mümkün olabileceği bildiriliyor.
Bu nedenle bunu gerçekleştirmenin yolu;
“Helal Gıda, Helal Rızık” 
bilincinin geliştirilmesidir. İnsaflı, sorumlu, ölçülü ve mutedil bir hayat tarzını benimsemektir. Allah’ın koyduğu helal-haram sınırlarını hakkıyla muhafaza edebilmektir. Helalinden üretmek, helalinden kazanmak ve helalinden harcamaktır.
Sevgili Peygamberimiz (SAV) de;
“Mümin bal arısı gibidir. Bal arısı, hep güzel şeyler yer, hep güzel şeyler üretir. Her yere konar, ama hiçbir şeyi ne döker, ne kırar, ne de ifsat eder”[hmed b. Hanbel, Müsned, II, 199] buyuruyor.
Dolayısıyla bir müminin, Allah ve Resulünün belirlediği ölçüleri göz önünde bulundurması lazımdır. Ve yine hiçbir müminin sofrasına kul hakkı karıştırmaması, midesine haram lokma sokmaması gerekmektedir.
Dinimizde haram ve helal yiyecekler belirlenmiştir. Öyleyse helal olan yiyecek ve içeceklerle yetinmeli, haram olanlardan kaçınmalıyız.
Misal olarak bir balık, bitkilerden ve cansızlardan farklı olarak, dilediği yöne doğru hareket etme hürriyetine sahip. Ama bu hürriyet, deniz ile sınırlı. Ondan dışarı çıkması yasaklanmış. Karalar, ormanlar onun için yasak bölge. Tilkilerle, aslanlarla arkadaşlık etmesi, sanki, haram kılınmış. O, denizde yaşayacak ve ömrünü diğer balıklarla geçirecektir. Zira;
"Helâl dairesi geniştir, keyfe kâfi gelir. Harama girmeye hiç lüzum yoktur." (Sözler)
Asla gayr-i meşru yollardan rızık edinme peşine düşmemeli, haram yiyecek ve içeceklerden de uzak durmalıyız.
Zira bilmeliyiz ki, Hz. Âdem’in yaratılış öyküsünde ifade edildiği gibi haramları bedenine kattığında insanın ayıpları ortaya dökülür. Böylece Allah katındaki saygınlığını kaybeder. Dua ettiğinde duası, ibadet ettiğinde ibadeti kabul olmaz.
Bu nedenle her mümin, geçimini temin ettiği kazancının; boğazından geçen lokmanın; çoluk çocuğuna ve ailesine sağladığı rızkın; ürettiği ve pazarladığı her malın helal olup olmadığına dikkat etmelidir.
Hutbemizi Sevgili Peygamberimiz (SAV)’in bizlere öğrettiği şu dua ile bitirelim; 
“Allah’ım! Helal rızıklarından nasip ederek bizi haramlarından koru! Lütfunla bizi Sen’den başkasına muhtaç etme!”[Tirmizi, Deavât, 110]
Not: Bu yazı hazırlanırken Diyanet İşleri Türk İslam Birliği yayınlarından faydalanılmıştır.

Bu yazı, cuma, cuma hutbesi, helal, helal gıda, helal rızık, rızık ile ilgili ayet, rızık ile ilgili hadisler, helal dairesi keyfe kafidir,  helal rızık sözleri, helal rızık hadis, helal rızık vaaz, hutbe helal kazanç ile ilgilidir. 

0 YORUM:

Yorum Gönder