15 Nisan 2017

HOŞ GELDİN EY RAMAZANشَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ
هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ
“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır.”

“Merhaba Ya Şehr-i Ramazan”

Ramazan ayı fazilet bakımından nice güzelliklerin bahşedildiği mübarek bir zaman dilimidir. İnsanları karanlıklardan aydınlığa çıkaran, en doğru yola ileten ilahi kelam olan Kur’an-ı Kerim, bu ayda indirilmiştir. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu ayda bulunmakta, farz olan Oruç ibadeti yine bu ayda yerine getirilmektedir. Nitekim Yüce Rabbimiz (cc) şöyle buyurmaktadır: 


شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ
هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ
“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır.”(Bakara, 2/185)

“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır.”1 Sevgili peygamberimiz (sav) de Ramazan ayı ve faziletini şöyle bildirmiştir:
“Ramazan öyle bir aydır ki, Allah gündüzleri oruç tutmayı farz, gece ibadetini de nafile kılmıştır. Ramazan sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. Ramazan ihsan ve yardımlaşma ayıdır. Mü’minin rızkı bu ayda artar, bereketlenir. Ramazan ayı öyle bir aydır ki, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtuluştur.”(Terğib, II, 94-95)
Ramazan ayı; ibadetlerin ve yardımlaşmanın yoğunlaştığı, nefislerin terbiye edildiği, fakirlerin yedirilip içirildiği, görüp gözetildiği, sevap ve mükâfâtın, af ve mağfiretin kat be kat arttığı bir aydır. Bu ay; tutulan oruçları, kılınan teravihleri, okunan hatim ve mukabeleleri, iftar ve sahurları, dua, tövbe, zikir ve niyazları ile baştan sona bir feyz, rahmet, bereket ve ecir ayıdır.
Peygamberimiz (sav)’in ifadesiyle:
“Bu ay; cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanın zincire vurulduğu bir aydır.”(Buhari, Savm, 425)
Ramazan; Kur’an ve Oruç ayıdır.
Mü’min; ramazan ayında oruç, zekat, sadaka, namaz, teravih, zikir, tövbe ve istiğfar ile rabbine daha çok yaklaşır. Mü’min, bu ayda Kur’an okuma, mukabele ve vaaz-u nasihat dinleme, cemaate devam etme suretiyle toplumsal şuura kavuşur. İftar verme, yoksullara yardım etme, başkalarının halini görme gibi güzel davranışlarla paylaşmanın zevkine varır. Rabbinin istediği şekilde aç ve susuz kalarak nefsini terbiye eder ve onu olgunlaştırır. Oruç sayesinde kendine sahip olmayı öğrenir. Sabır ve metanetini sağlamlaştırır. Günahlarından temizlenir. Manevi gıdasını alır. Bütün bunlarla Allah’ın rahmetine, mağfiretine ve affına mazhar olur.
Bizler de Kur'an ayı olan Ramazan'ın kıymetini iyi idrak edelim. Bu vesile ile Kur'an'ın anlamıyla tanışalım, ona sarılalım,  onun yolundan sapmayalım, onu hayatımıza rehber edelim, onu hayatımıza nasıl tatbik ederiz çabasıyla şereflenelim;
Böylece Kur'an ayı olan Ramazanı iyi bir misafir gibi ağırlayalım. 
Manevi nimetlerinden doya doya nasiplenelim. 
Nefis muhasebesi yapalım, ilahi rahmet deryasından kısmetlenelim. 
Gafletten, kötülüklerden, haramlardan kendimizi uzaklaştıralım. 
Maddi manevi tüm nimetleri, paylaşarak artıralım. 


Bu yazı, cuma, cuma hutbesi ramazan, ramazan ayı, ramazan ayı ile ilgili hadisler, ramazan ayı ile ilgili kavramlar, ramazan ayı ile ilgili ayetler, teravih namazı, ramazanın bereketi, ramazan ayı ile ilgili sözler ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder