13 Nisan 2017

KUMAR VE ZARARLARI

Kumar ve Zararları

Dinimiz İslam’ın ana gayesi, insanı dünya ve ahiret saadetine kavuşturmaktır. Bunu engelleyen her türlü kötülük gibi, kişisel, ailevî ve toplumsal huzursuzluklara yol açan alkol, uyuşturucu ve kumar da yasaklanmıştır.
Ne yazık ki, günümüzde bu kötü alışkanlıklar her geçen gün biraz daha yaygınlaşmaktadır.
Yüce Rabbimiz ayette şöyle buyurmaktadır;

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْاَنْصَابُ وَالْاَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

"Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar, fal okları şeytan işi iğrenç şeylerdir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz."  (Mâide; 90) 
Kumar oynamak vakti israf, ömrü zayi eder. Zira kumar, zamanı iyi ve yararlı şeylerde değil, kötü ve zararlı yönde geçirmeye sebep olur. Hayatın düzenini bozar; çalışma hayatını olumsuz etkiler ve kişiyi tembelliğe sevk eder.
Her türlü alışkanlıkta olduğu gibi, kumar gibi bütün şans oyunlarına da birazcık eğlenmek ve vakit geçirmek için başlanır. Ancak bu zamanla alışkanlığa dönüşür. İnsan kazandıkça; kazanma zevki ve hırsı için; kaybettikçe de kayıplarını telafi etmek için oynamaya devam eder. Böylece kendini kumarın girdabında bulur.
Kumarın zararı sadece kişinin kendi ile sınırlı kalmaz. Kumar önce kişinin dengesini ve psikolojisini bozar. Sonra işine zarar verir. Aile huzurunu bozar. Ailesiyle, eş dost ve akrabalarla olan bağını zayıflatır. Netice de toplum içinde itibarını kaybeder. Sebepsiz kavga ve düşmanlıklara neden olur. Hayattan koparır.
Ayrıca kumar, kişinin Rabbi ile irtibatını koparır. Kişiyi kulluktan uzaklaştırır. Hem dünyasını hem de ahiretini mahveder.
Hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim bu hususta bizi şöyle uyarmaktadır:

اِنَّمَا يُر۪يدُ الشَّيْطَانُ اَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَٓاءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللّٰهِ وَعَنِ الصَّلٰوةِۚ فَهَلْ اَنْتُمْ مُنْتَهُونَ

"Şeytan içki ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?"(Mâide; 91) 
Sonuç olarak kumar; fert, aile, toplum ve ekonomik alanda yıkıcı etkiler, onarılamayacak tahribatlara sebep olur. İşsiz güçsüz, tembel, boş vakit geçiren kişilerin toplumda çoğalmasına neden olur. Kumarda harcanan paranın her kuruşunda çoluk çocuğun, fakirlerin ve toplumun hakkı vardır. Ayrıca kumar, içki, yalancılık, hırs, kin, intikam ve cinayet gibi kötülükleri de beraberinde getirir.
Öyleyse başta kendimiz olmak üzere çocuk ve gençlerimizi, dünya ve ahiret saadetimizi yok edecek kumar ve kumara götüren yollardan korumalıyız. Bu kötü alışkanlığın içine düşmüş insanları da kurtarmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.
Rabbim hepimizi kumardan ve kumara giden yollardan muhafaza eylesin.
Sağlık ve sıhhatli bir ömürle beraber sâlih bir kulluk dileğiyle Cuma'mız mübarek olsun.

Not: Bu yazı hazırlanırken Diyanet İşleri Türk İslam Birliği yayınlarından faydalanılmıştır.

Bu yazı, cuma, cuma hutbesi yeni, kumar vaaz, zararlı alışkanlıklar vaaz, kumarla ilgili sözler, kumarla ilgili ayetler, şans oyunları ile ilgili hadisler, kumar ile ilgili ayet ve hadisler, kumar ayet, kumar haram ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder