13 Nisan 2017

KUR'AN İLE BULUŞMAK

Kur’an İle Buluşmak

Ayeti kerimede Yüce Allah şöyle buyuruyor: 

اِنَّ الَّذ۪ينَ يَتْلُونَ كِتَابَ اللّٰهِ وَاَقَامُوا الصَّلٰوةَ وَاَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِراًّ وَعَلَانِيَةً يَرْجُونَ تِجَارَةً لَنْ تَبُورَۙ
"Şüphesiz, Allah'ın kitabını okuyanlar, namazı kılanlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden, gizlice ve açıktan Allah yolunda harcayanlar, asla zarar etmeyecek bir ticaret umabilirler."  (Fâtır; 29) 
Kalbe şifa ve sıkıntılara deva olan Kur’an-ı Kerim, yaradılışımızın gayesini açıklayan hikmetli bir kitaptır. Kur’an kulluğun, kurtuluşun ve ebedi mutluluğun anahtarıdır. Bu nedenle;
Kur’an’ı öğrenmek, okumak, anlamak ve yaşamak, gayretimiz; onun müjdelerine nail olmak ise gayemiz olmalıdır.
Oruç ayı olan Ramazan, aynı zamanda ‘Kur’an Ayı’dır. Çünkü Allah’ın insanlığa son mesaj olarak gönderdiği Kur’an-ı Kerim, Hz. Peygamber’e bu ayda inmeye başlamıştır. Peygamberimiz (s.a.s) ve ashabı, Kur'an'ı en çok bu ayda okur, cömertliği en çok bu ayda gösterir ve ibadeti en çok bu ayda yaparlardı.
Bu nedenle; Ramazan, Kur'an'la bütünleşme ayı olmalıdır. Kur'an sadece elimizde ve dilimizde değil, yüreğimizde, aklımızda, hepsinden önemlisi de hayatımızda olmalıdır.
Camilerimizde Kur’an tilavetlerine katılarak mukabele geleneğini sürdürelim. Şayet okumayı bilmiyorsak dinleyelim. Ayrıca manasını da okuyarak anlamaya çalışalım. Kur’an ayında Kur’an’la iç içe olalım. Bizler bu Ramazan ayında camilerimizi olduğu gibi evlerimizi de Kur'an tilavetiyle ihya edelim.
Ramazan ayını şereflendiren, Kadir Gecesini mübarek kılan, kalbimizin gafletten uyanmasını sağlayan, bize doğru yolu gösteren, Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeli ve yaşamalıyız. Emir ve yasaklarını, öğüt ve tavsiyelerini doğru ve ihlaslı bir şekilde yerine getirmeliyiz. Ancak o zaman Kur’an’a karşı sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz.
Kur’an’dan uzak kalmanın harap olmuş bir ev gibi, bizi manevi hayattan uzaklaştıracağını unutmayalım.
Hayat rehberimiz olan Kur’an’ı, evlatlarımızın eğitim sürecinde asla göz ardı etmeyelim.
Bunun için; çocuklarımızı Allah'ın ilk emri “Oku” olan Yüce Kitabımız Kur’an ile buluşturalım.
O halde tüm ailemizle birlikte, Ramazan-ı Şerifi büyük bir ganimet ve fırsat bilerek, Kur’an’la kurduğumuz bağı bir daha koparmamak üzere, Yüce Kitabımızla buluşma fırsatına dönüştürelim.
Sözümüz, kararlarımız ve ölçümüzde rehberimiz hep Kur’an olsun.
Hutbemizi Sevgili Peygamberimiz ’in (s.a.s) bir hadisi ile bitirelim;
“Sizin en hayırlınız, Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğretendir.”[Buhari, Fedailu’l -Kur’an 21]


Bu yazı, cuma, cuma hutbesi yeni, kur'an ayı, kur'an ayı ramazan hutbe, kur'anla ilgili hadis, kuranla ilgili ayetler, kuran ile ilgili sözler, ramazan ayının önemi, ramazan ayının önemi kısaca ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder