3 Nisan 2017

NEFİS TERBİYE DUASI


EL BATIN ismi şerifini günde 62 kere okumaya devam eden kişinin nefsi terbiye olur ve nefsi kendisine itaatkâr kalbi de geniş olur.
Tavsiye edilen zikir şekli 
“Yâ Bâtın Yâ Allah”
şeklindedir.
Ya Batın ismini zikre devam eden kişi korktuklarından emin olduğu gibi, kalbi de Allah’ın izni ile geniş olur. Bunun yanı sıra istediği şeylerden rüyalarında ve uyanıkken de haberdar olmaları muhtemeldir.
EL-BATIN;
Mahiyeti akıl ile idrak olunamayan, haya ile tahayyül edilemeyen, her şeyin iç yüzünü, sırlarını bilen, her şeyden gizli anlamlarına gelmektedir.
Bâtın kelimesi Kur'an'da değişik anlamlarda kullanılmıştır. Bâtın, her şeyden önce Esmau'l-Hüsna*'dan biridir: "O evvel (her şeyden önce) dir, Ahir (kendisinden sonraya hiç bir şeyin kalmayacağı son)'dur. Zâhir (varlığı aşikâr)'dır. Bâtın (gerçek mahiyeti insan için gizli) olandır. " (el-Hadîd, 57/3). 
Ebû Hüreyre (r.a.)'den rivayet edilen bir hadis-i şerifte de Allah Teâlâ'nın doksandokuz ismi olduğu zikredilmiş, bunlardan birinin de el-Bâtın* olduğu belirtilmiştir. (Tirmizî, Daavat, 82). 
Bâtın, bazı ayetlerde de gizli anlamınadır: "Günahın gizlisini (bâtın) de açığını (zâhir) da bırakın!" (el-En'âm, 6/120) " Âçık (zâhir) ve gizli (bâtın) olarak size bolca nimetler ihsan ettiğini görmez misiniz?" (Lokmân, 31/20). Râğıb el-Isfahânî, son ayette geçen zâhirî nimeti peygamberlik müessesesi; bâtınî nimeti de akıl olarak yorumlamaktadır. (el-Müfredât fî Garîbi'l-Kur'an, Mısır 1970, s. 97) Zâhirî nimeti sağlam vücûd, bâtınî nimeti güzel ahlâk olarak anlayanlar da vardır.
Bu bakımdan, Yüce Allah bize göre Bâtın’dır. Biz O’nu ancak sıfatlarıyla tanıyabiliriz. Zatını bilmemize imkan yoktur. Varlığı varlığının içinde gizlidir. O her şeyin içinde ve yakınındadır. Bâtın olmasıyla her şeye aslında aslından daha yakındır. 
اَلَمْ تَرَوْا اَنَّ اللّٰهَ سَخَّرَ لَكُمْ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِ وَاَسْبَغَ عَلَيْكُمْ نِعَمَهُ ظَاهِرَةً وَبَاطِنَةًۜ وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يُجَادِلُ فِي اللّٰهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَلَا هُدًى وَلَا كِتَابٍ مُن۪يرٍ
"Allah'ın, göklerde ve yerdeki (nice varlık ve imkânları) sizin emrinize verdiğini, nimetlerini açık ve gizli olarak size bolca ihsan ettiğini görmediniz mi? Yine de, insanlar içinde, -bilgisi, rehberi ve aydınlatıcı bir kitabı yokken- Allah hakkında tartışan kimseler vardır."  (Lokmân; 20)  
وَرَبُّكَ يَعْلَمُ مَا تُكِنُّ صُدُورُهُمْ وَمَا يُعْلِنُونَ

"Rabbin, onların, sînelerinde gizlediklerini de, açığa vurduklarını da bilir."  (Kasas; 69) 
هُوَ الْاَوَّلُ وَالْاٰخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُۚ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَل۪يمٌ

"O ilktir, sondur, zâhirdir, bâtındır. O, her şeyi bilendir."  (Hadîd; 3) Bu yazı, dualar, en güzel dualar, nefsi terbiye, nefsi terbiye eden zikirler, nefsi terbiye yöntemleri, nefsi terbiye etmek için okunacak dua, nefis terbiyesi için zikir, nefis terbiyesi için esmaül hüsna ile ilgilidir. 

0 YORUM:

Yorum Gönder