13 Nisan 2017

RAMAZANA HAZIRLIK

Ramazana Hazırlık

Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki, bizlere bir kez daha rahmet deryasından yudumlama fırsatını lütfetti. Bizi yine türlü hikmet ve nimetlerle dolu, bağışlanma ayı Ramazan’ın eşiğine getirdi.
Ramazan, sabrı, kendimizi hesaba çekmeyi, arzu ve isteklerimizi sınırlamayı öğretir.
Ramazan oruç ayıdır, Kur’an ayıdır, yardımlaşma ayıdır. 
Ramazan, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının en yoğun hissedildiği zaman dilimidir.
Ramazan oruç ayıdır. 
Ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor;

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذ۪ٓي اُنْزِلَ ف۪يهِ الْقُرْاٰنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدٰى وَالْفُرْقَانِۚ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُۜ وَمَنْ كَانَ مَر۪يضاً اَوْ عَلٰى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ اَيَّامٍ اُخَرَۜ يُر۪يدُ اللّٰهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُر۪يدُ بِكُمُ الْعُسْرَۘ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ
"(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir."  (Bakara; 185) 
Hayat öğretmenimiz Sevgili Peygamberimiz  (SAV) de oruç ibadeti ile ilgili şöyle buyurmaktadır;
Oruç tutunuz sıhhat bulunuz.[Taberânî, el-Mu’cemü’l-Evsat, VIII, 213 (h. no: 8312)] 
Her şeyin bir zekâtı vardır, bedenlerin zekâtı da oruçtur.[İbn Mâce, Sıyâm, 44]
Ramazan Kur’an ayıdır. Ramazanın müminlere en büyük hediyesi hayatı anlamlı kılan, güne ve yarına dair umutları diri tutmayı sağlayan Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an, müminin varlığını ve yokluğunu, hüznünü ve mutluluğunu ibadete dönüştüren kulluk kitabıdır. Kur’an, insanı küfür, şirk ve nifak gibi her türlü esaretten özgürlüğe taşımıştır. İnsana Rabbini, kendisini ve çevresini tanıtmıştır.
Bu nedenle ayların sultanı olan Ramazanda, sözlerin sultanı ve bereketin kaynağı olan Kur’ân-ı Kerimi okumaya ve anlamaya her zamankinden daha fazla vakit ayırarak yıpranan gönül ve zihin dünyamızı ilahi vahiyle tamir etmeye çalışalım. Kur’an okuma saatlerini ve takip edeceğimiz mukabeleyi belirleyelim. Kur’an okumasını bilmiyorsak bu ay içerisinde öğrenmeye başlayalım.
Ramazan’ın, yardımlaşmanın coşkuya dönüştüğü bir ay olduğunu da unutmayalım. Çevremizdeki ihtiyaç sahiplerini gözetelim. Aile fertlerimizi, özellikle evlerimizin neşesi olan çocuklarımızı Ramazan sevincine ortak edelim. Onları camilere getirelim.
Bu duygularla rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, İslam âleminden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını, barış ve huzura vesile olmasını, yapacağımız ibadet ve duaların kabul olmasını, Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Not: Bu yazı hazırlanırken Diyanet İşleri Türk İslam Birliği yayınlarından faydalanılmıştır.
Bu yazı, cuma, cuma hutbesi ramazan, ramazan isminin anlamı, ramazan isminin kurandaki anlamı,  ramazan ne demek kısaca, ramazan ayı, oruçla ilgili ayetler, ramazan orucu ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder