17 Nisan 2017

TEŞRİK TEKBİRLERİ DUASITeşrik Tekbiri Nedir?
Teşrik Tekbiri Arapça:

اَللهُ اَكْبَرُ اَللهُ اَكْبَرُ 

لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ واللهُ

اَكْبَرُ اَللهُ اَكْبَرُ وَِللهِ الْحَمْدُ


Teşrik Tekbiri Türkçe:


“Allâhüekber, Allâhüekber,

Lâilâhe illallâhü vallâhüekber,

Allâhüekber ve lillâhi'l-hamd" 

demektir. 


Teşrik Tekbiri Nasıl? 


Ne Zaman?


Arefe günü sabah namazının farzından sonra teşrik tekbirleri getirilir. Arefe günü sabah namazından başlayıp, Bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakitte, farz namazlardan sonra teşrik tekbiri getirmek vâciptir.

Peygamberimizin, kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın 4. günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dahil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler bulunmaktadır.

Teşrik Tekbirinin Hükmü Nedir? 


Ebû Yûsuf ve Muhammed'e göre arefe günü sabahından bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın selâmından sonra teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek ve seferî mukim ayırımı olmaksızın her mükellefe vâciptir. 

Hanefî mezhebinde fetvaya esas olan görüş budur. Teşrik günlerinde kazâya kalan namaz, yine o günlerde kazâ edilirse teşrik tekbirlerini de kazâ etmek gerekir. Bunun dışında teşrik tekbirleri kazâ edilmez.


Ebû Hanîfe'ye göre ise bu tekbirler, kurban bayramının arefe gününden 1. gün ikindi namazına kadar sekiz vakit, cemaatle kılınan farz namazlardan sonra vâciptir. Dolayısıyla bu vâciplik cemaate katılması gerekmeyen seferî ve mukim kişiler için söz konusu değildir.


Teşrik tekbirleri, Şâfiî ve Hanbelî mezhebine göre sünnet, Mâlikî mezhebine göre ise menduptur.Bu yazı, dualar, teşrik tekbiri namazın neresinde getirilir,  teşrik tekbiri anlamı, tesrik tekbiri nedir, tekbir nedir nasıl getirilir,  tekbir arapça yazılışı, teşrik duası, teşrik tekbirleri ne zaman başlar ile ilgilidir.