19 Mayıs 2017

EN TESİRLİ İSTEK DUASI


İstek duası nasıl yapılır?
İstek duası yapılacağı zaman öncelikle abdest alınır ve yalnız bir yere gidilir. Duanın abdestli yapılması ile dua sırasında yalnız olunması duanın zorunluluklarındandır.

7 esma İle Okunan İstek Duası

Önce euzu besmele çekilir.
اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ.
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم.
Okunuşu;
Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm. Bismillahirrahmanirrahîm.
Anlamı: 
Kovulmuş Şeytan'ın şerrinden Allah'a sığınırım. Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Ardından kelimeyi tevhit okunur.
لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ مُحَمَّدُ الرَّسُولُ اللهْ
Okunuşu;
"Lâilahe illallâh Muhammedü'r-rasûlullâh"
Anlamı:
"Allah'tan başka İlah yoktur. Hazreti Muhammed (s.a.v) Allah'ın Peygamberidir"
Sonra şu esmalar karşılarında belirtilen sayı adetince okunur:
El-Melik"Ya Melik Ya Allah"  şeklinde art arda 7 defa okunur. “Bütün her şeyin gerçek sahibi” anlamındadır.
El-Vehhab"Ya Vehhab Ya Allah"  şeklinde art arda 11 defa okunur. “Her türlü nimeti sınırsızca veren” demektir.
El-Azim"Ya Azim Ya Allah"  şeklinde art arda 15 defa okunur. “En büyük, en güçlü” anlamındadır.
El-Mucib"Ya Mucib Ya Allah"  şeklinde art arda 17 defa okunur. “Kulların yaptıkları dualara cevap veren” demektir.
El-Vedud"Ya Vedud Ya Allah"  şeklinde art arda 21 defa okunur. “Seven ve sevilen” demektir.
El-Muktedir"Ya Muktedir Ya Allah"  şeklinde art arda 27 defa okunur. “ Mutlak iktidar sahibi” demektir.
Zül Celali vel-İkram"Ya Zül Celali vel-İkram Ya Allah"  şeklinde sadece 1 defa okunur. “Büyük olan ve kullarına dilediğini veren” demektir.

Esmaların sayısı tam olarak 99 sayısına tekabül eder. Ki bu da esmaul hüsnanın karşılığıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta esmaların sırasını ve sayısını kesinlikle tam olarak okumaktır.Bu duayı içten eden ve duanın kabul görmesi konusunda tamamen Allah’a teslim olan kulların duaları inşallah kabul görecektir. Zira Allah, duaları hakkıyla işiten ve dualara layıkıyla karşılık verendir.
İstek Duasının Önemi:
İstek duası, kişisel istek ve arzuların yerine gelmesini sağlayan çok tesirli bir duadır. Çok çabuk etkisini göstermesi ve yapılışının kolaylığı yönüyle diğer hacet dualarından ayrılır.İstek duası, daha çok birbirini seven kişilerin kavuşması, kişiler arası muhabbetin artması, aile huzuru ve hayırlı evlat gibi tamamen kişisel arzuların gerçekleşmesi için yapılmaktadır.
Naçar kalacak yerde
Nagâh açar o perde
Derman eder ol derde
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler

Her kuluna her anda
Kâh kahr-u kâh ihsanda
Her anda o bir şanda
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler
(İbrahim Hakkı Hazretleri) 
İstek Duasının Belli Bir Zamanı Var mıdır?
Her duanın mahiyetine göre daha makbul kabul edildiği zamanlar vardır. Mesela büyü bozma duaları için en uygun vakit sabah namazı sonrası iken, bereket duası için Cuma namazı sonrası en hayırlı vakit olarak kabul edilmiştir. Bu biçimde her duanın makbul olduğu zaman dilimleri vardır.
İstek duası için alimlerin daha hayırlı kabul ettikleri iki zaman dilimi vardır. Bunlar “ikindi namazı sonrası” ile “yatsı namazı sonrası”dır. Fakat daha çok yatsı namazı sonrasının tercih edildiğini de vurgulamak gerekmektedir.
İstek duası edilecek günden bir gün önce fakir fukaranın sevindirilmesi
Sadaka vermek kaza-belayı defettiği gibi meleklerin bütün rahmet kapılarını açmalarını da sağlamaktadır. İstek duasının yapılacağı günden bir ya da birkaç gün önce fakir fukaradan birilerine küçük de olsa bir sadaka vermek duaya icabeti artırır yani duanın kabulünü kolaylaştırır.
İstek Duası İle Dilek Duası Arasındaki Fark Nedir?

İstek duası, sadece duygusal konularla alakalı yapılabilir. Yani tamamen özel yaşamla ilgili bir duadır.

Dilek duası ise doğrudan kişisel arzuların halli amacını taşımakla birlikte daha genel konularla da ilgili olabilir. Mesela zengin olmak için, iş yerinin bereketlenmesi için, sınavlarda zihin açıklığı için veya hastalıklardan kurtulmak için dilek duası yapılabilir. Fakat eğer istek duası yapılacaksa dua sadece kalbî meselelerle ilgili olmalıdır.
İstek Duasının Tesirini Gösteren İbretlik Bir Rivayet
Ebu Davut’tan nakledilen rivayet İbni Fazıl ve eşi Hacer ile alakalıdır.
İbni Fazıl, bir kervan ticareti sırasında Hacer’i görür ve ona aşık olur. Aracılar vasıtası ile öğrendiğine göre Hacer de ona karşı aynı duyguları beslemektedir.
Her iki genç, meşru yollarla hayırlı bir izdivaçta buluşmak ister. İbni Fazıl, aile büyükleri ile Hacer’i istetir. Nişan yapılır. Her şey çok iyi gitmektedir.
Ancak daha sonra olanları İbni Fazıl şöyle anlatıyor:
“Her şey çok iyi giderken ve benim için saadet kapıları sonuna kadar açılmışken birden bire önce Hacer’in kardeşleri sonra anne babası en sonunda da Hacer’in kendisi bana karşı menfi düşünmeye başladı. Ne olduğunu bir türlü anlayamadan nişan bozuldu. Bütün gururum kırılmıştı. Ne yapacağımı bilmiyordum.
Sonradan öğrendiğime göre birileri Hacer’in ailesine evli olduğumu ve üç çocuğumun bulunduğunu söylemişti. Bu doğruydu. Biz büyük bir yanlışlık yapmış gerçeği sevdiğim kadın ve ailesinden saklamıştık. Eşimin vefatından sonra çocuklarım kardeşimin çocukları ile birlikte onların evlerinde kalmaya başlamışlardı. Ben ise kardeşimle birlikte uzun kervan yolculuklarına çıkıyor ve ailenin rızkının temini ile meşgul oluyordum.
Eşimin vefat etmiş olduğuna Hacer ve ailesi inanmıyordu. Kaç defa görüşüp derdimi anlatmak istedimse de bir türlü beni kabul etmediler. Yaptığım hatanın bedelini bana en şiddetli şekilde ödetmeye kararlıydılar.
Burada Ebu Davut, Hacer’in ailesinin ne kadar güçlü ve büyük bir aile olduğunu uzun uzun anlatıyor ama bu konumuzla alakalı olmadığı için bu bölümleri geçiyoruz.Biz yine İbni Fazıl’ın konuşmalarına dönelim:
“Hacer’in abisi Ömer çok nüfuzlu bir zattı ve bizim kervanımızın Halep’e girmesine izin dahi vermiyordu. Elim kolum bağlanmıştı.
Bu kadar sıkıntı içinde iken ulemadan büyük bir zat bana istek duasını etmemi önerdi. Dediğini yaptım. Usul ve adabına uygun olarak duayı belirtilen saatinde ve belirtilen sayıda okudum.
İçimde hem umut hem de korku olduğu halde Hacer’i görmeye gittim. Şehrin kapısında ailenin bütün erkeklerinin toplanıp bir mesele üzerinde tartıştıklarını gördüm. Yaklaşıp selam verdim. Hepsi selamımı aldı ve sanki hiçbir mesele yokmuş gibi beni oldukça hoş karşıladı. Hatta Ömer bizzat beni eve kadar götürdü ve meselenin konuşulması için babası ile görüştürdü.
Hacer’in anne babası da beni çok iyi karşıladılar. Vefat eden eşim için dua ettiler ve benim Hacer’e duyduğum sevgiden ötürü böyle davrandığımı söylediler. Hacer’e haber gönderdiler. Hacer de benim dönmüş olmamdan mutluluk duyduğunu söyledi.
Allah’ın izni ve duanın muazzam tesiri ile bir anda bütün arzularım yerine gelmiş ve Hacer’ime yeniden kavuşmuştum.
Üstelik en mühim nokta da şuydu ki benim dua etmenin üzerinden henüz üç gün geçmeden bütün isteklerim yerine gelmişti. Allah’a şükrettim ve bize layık gördüklerinden dolayı ona hamdettim.”
Bu rivayet istek duası ile alakalı okuduğumuz onlarca rivayetten biridir. Bu dua sayesinde inşallah arzularına kavuşan çok sayıda insan vardır.Bu yazı, istek duası, en tesirli dualar, en tesirli istek duası, en etkili istek duası, istek duası nasıl yapılır, kabulu en yakin istek duasi, en çabuk kabul olan hacet duası, hacet ve istek duası ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder