10 Haziran 2018

KADİR GECESİ DUASI

KADİR GECESİNE ÖZEL DUA

Rabbimiz, Kadir Gecesinde kendisine gönülden açılan elleri geri çevirmeyeceğini Efendimiz (s.a.s) şu şekilde haber vermektedir:
“İnanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolunur."[Buhârî, Savm, 6]
Kadir Gecesi’ni ihya etmek, her şeyden önce Kur’an-ı Kerim’in kadrini, kıymetini bilmekten geçer. O halde, Ramazan-ı Şerif ayını kalan günlerini de Kadir gecesi gibi değerlendirmeye ve gönüllerimizi Yüce Kitabımız’ın diriltici iklimi ile buluşturmaya gayret edelim. Şu kısacık ömrümüzdeki sayılı nefeslerimizi, sahip olduğumuz bütün nimetleri Yüce Rabbimizin rızası doğrultusunda tüketelim. Böyle mübarek gün ve gecelerin, hayatımızı gözden geçirmemiz ve kendimizle yüzleşmemiz için bir fırsat olduğunu unutmayalım. Cennet kapılarının ardına kadar açıldığı şu günlerde Efendimiz (s.a.s)’in tavsiye ettiği dua ile Rabbimiz’in af ve mağfiretini dileyelim.
Hazret-i Aişe (r.a.);
"Dedim ki, 'Ya Resulallah, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?'
Resulullah Aleyhissalatü Vesselam "Allahümme inneke afüvvün tuhibbü'l-afve fa'fu anni (Allah'ım, Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle) dersin' buyurdu"(Hadis-i Şerif)

Bu yazı, kandil gecesi çekilecek tesbihler, kandil gecesi duaları, kandil gecesi duası, kandil duaları kısa, peygamber efendimizin kadir gecesi duası, hz aişenin kadir gecesi duası arapça ile ilgilidir.0 YORUM:

Yorum Gönder