9 Temmuz 2017

DUALAR / HZ. MUHAMMED (SAV)-4Ebu Hureyre (Allah Ondan razı olsun)'den bildirildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle dua ederdi:

اللَّهُمَّ أَصْلحْ لي دِيني الَّذي هُوَ عِصمَةُ أَمْرِي، وَأَصْلحْ لي دُنْيَايَ التي فِيهَا مَعَاشِي، وَأَصْلحْ لي آخِرَتي الَّتي فِيهَا مَعَادِي، وَاجْعَلِ الحَيَاةَ زِيادَةً لي في كُلِّ خَيْر، وَاجْعَلِ المَوْتَ رَاحَةً لي مِنْ كُلِّ شَرٍّ

"Allahummaslih lî dinî ellezî huve ismetu emrî, ve aslıh lî dünyaye elletî fîha meâsî, ve aslıh lî ahireti elletî fîha meadî, vecalilhayâte ziyâdeten lî fî külli hayrin, vec'alil mevte râhaten lî, min külli şerrin" 

Allahım bütün işlerimin başı olan dinim konusunda hataya düşmekten beni koru. Yaşadığım şu dünyadaki işlerimizin yolunda gitmesini sağla. Dönüp varacağım ahiretimi kazanmama yardım et. Hayatımda daha fazla hayırlar yapmama imkan tanı. Ölümümü her türlü sıkıntılardan kurtuluşa sebep kıl." (Müslim, Zikir, 71)

****

Ali (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) bana:

اللَّهُمَّ اهْدِني، وَسدِّدْني

“Allahummehdinî ve seddidnî"

Allahım beni doğru yola ilet ve bütün işlerimde beni başarılı kıl, de”, buyurdu. (Müslim, Zikir, 28)

Başka bir rivayete göre de şöyle buyurdu:

اللَّهُمَّ إنِّي أَسْأَلُكَ الْهُدَى، وَالسَّدَادَ

"Allahumme innî es'elukel huda vessedat"

Allahım senden beni doğru yola iletmeni ve o yolda başarılı kılmanı niyaz ederim. (Müslim, Zikir, 78)


Bu yazı, resulullahın duaları, peygamberimizin dilinden en güzel dualar, peygamber efendimizin sık sık okuduğu dualar, peygamberimizin günlük duaları, peygamber efendimizin okuduğu dualar nelerdir ile ilgilidir.