9 Temmuz 2017

DUALAR / HZ. MUHAMMED (SAV)-7
Şekel ibni Humeyd (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: "Ya Rasûlallah, bana bir dua öğret" dedim. Bunun üzerine bana:

اللَّهُمَّ إنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرّ سَمعِي، وَمِن شَرِّ بَصَرِي، وَمِن شَرِّ لِسَاني، وَمِن شَرِّ قَلبي، وَمِن شَرِّ مَنِيِّي 

"Allahumme innî eûzu bike min şerri sem'î ve min şerri basarî ve min şerri lisanî ve min şerri kalbî ve min şerri meniyyi"

Allahım kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden ve cinsel organımın şerrinden sana sığınırım de buyurdular. (Ebu Davud, Vitir, 32; Tirmizi, Deavat, 74)

****

Enes (Allah Ondan razı olsun)'dan bildirildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle de dua ederdi: 

اللَّهُمَّ إنِّي أعُوذُ بِكَ مِنَ الْبَرَصِ، وَالجُنُونِ، وَالجُذَامِ، وسيِّئ الأسقامِ

"Allahumme innî euzu bike mine'l-barası ve'l-cünuni ve'l-cüzami ve seyyii'l-eskam"

Allahım alaca hastalığından, akli rahatsızlıktan, cüzzam hastalığından ve kötü hastalıkların tümünden sana sığınırım. (Ebu Davud, Vitir, 132)

****

Ebu Hureyre (Allah Ondan razı olsun) Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)'in şöyle dua ettiğini bize bildirmiştir:

اللَّهُمَّ إنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الجُوع، فَإنَّهُ بِئْسَ بِكَ مِنَ الجُوع، فَإنَّهُ بِئْسَ الضَّجيعُ، وَأَعُوذُ بِكَ مِن الخِيَانَةِ، فَإنَّهَا بئْسَتِ البِطَانَةُ

"Allahumme innî eûzu bike mine'l cû'i feinnehu bi'sed dacii, ve eûzu bike minel hıyaneti feinneha bi'seti-il bitaneti"

Allahım açlıktan sana sığınırım. Çünkü o insanı kucaklayan ne kötü bir arkadaştır. Hainlikten de sana sığınırım. O sinede gizlenen ne kötü bir huydur.” (Ebu Davud, Vitir, 32)

****

Ali (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre sözleşmeli bir köle kendisine başvurarak: "Borcumu ödeyecek gücüm yok, bana yardım et" dedi. O da Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)'in bana öğrettiği duayı ben de sana öğreteyim mi? Bunu okuduğun müddetçe üzerinde dağ gibi borç olsa bile Allah ödemeni kolaylaştırır. 

اللَّهُمَّ اكْفِني بحَلاَلِكَ عَنْ حَرَامِكَ، وَأغْنِنِي بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ

"Allahummekfini bihalâlike an haramike ve ağninî bifadlike ammen sivâke"

Allahım, beni helal rızıklarla yetindirerek haramlardan koru. Beni lütfunla zengin kılarak başkalarına muhtaç etme. (Tirmizi, Deavat,


Bu yazı, peygamber efendimizin sık sık okuduğu dualar, peygamber efendimizin okuduğu dualar ve faziletleri, peygamber efendimizin yatarken okuduğu dualar, resulullahın duaları ile ilgilidir.