9 Temmuz 2017

DUALAR / HZ. MUHAMMED (SAV)-8

İbni Abbas (Allah Onlardan razı olsun)'dan bildirildiğine göre Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem) ümmetine öğretmek için şöyle dua ederdi: 

اللَّهُمَّ لَكَ أَسْلَمْتُ، وَبِكَ آمَنْتُ، وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ، وَإلَيْكَ أَنبْتُ وَبِكَ خَاصَمْتُ، وَإلَيْكَ حَاكَمْتُ. فاغْفِرْ لي مَا قَدَّمْتُ، وَما أَخَّرْتُ، وَمَا أَسْرَرْتُ وَمَا أَعْلَنْتُ، أَنْتَ المُقَدِّمُ، وَأَنْتَ المُؤَخِّرُ، لا إله إلاَّ أَنْتَ .

"Allahumme leke eslemtu ve bike amentu, ve aleyke tevekkeltu, ve ileyke enebtu, ve bike hasamtu, ve ileyke hakemtu, fağfirlî ma kaddemtu vema ahhartu, vema esrartu ve ma a'lentu, ente'l mukaddimu ve ente'l müahhir, lâ ilâhe illâ ente"

Allahım sana teslim oldum. Sana inandım, sana güvendim. Sana yöneldim, senin yardımınla düşmanlara karşı savaştım, her konuda sana başvurdum. Önceden yaptığım bundan sonra yapacağımı sandığım, gizlediğim ve açığa vurduğum tüm günahlarımı affeyle. İlerleten de gerileten de sensin. Senden başka ilah yoktur. (Buhari, Teheccüd, 1)

Ravilerden bazıları, 


وَلاَ حَوْلَ وَلا قوَّةَ إلاَّ بِاللهِ


"La havle vela kuvvete illa billah" 

Her türlü güç ve kuvvet ancak Allah'ın yardımıyla kazanılabilir cümlesini de ilave etmişlerdir.

****


Aişe (Allah Ondan razı olsun)'den bildirildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle de dua ederdi: 

اللَهُمَّ إنِّي أَعُوذُ بِكَ مِن فِتْنَةِ النَّارِ، وَعَذَاب النَّارِ، وَمِن شَرِّ الغِنَى وَالفَقْرِ

"Allahumme innî eûzu bike min fitnetin nâri, ve azabinnâri, ve min şerril ğına ve'l fakr."

Allahım cehennem fitnesinden ve azabından zenginlik ve fakirliğin şerrinden sana sığınırım." (Ebu Davud, Vitir, 32)

****

Ziyad ibni İlaka (Allah Ondan razı olsun)'nın rivayetine göre amcası Kutbe ibni Malik (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle de dua ederdi: 

اللَّهُمَّ إنِّي أَعُوذُ بِكَ مِن مُنْكَرَاتِ الأخلاقِ، وَالأعْمَالِ، وَالأهْوَاءِ

"Allahumme innî eûzu bike min münkerâtil ahlaki vel a'mali vel ehvai"

Allahım, fena huylardan, fena işler yapmaktan ve nefsani arzulara uymaktan sana sığınırım.” (Tirmizi, Deavat, 126)Bu yazı, dua ile ilgili hadisler arapça ve türkçe, resulullahın duaları, peygamberimizin yaptığı dualar, efendimizin duaları arapça ve türkçe, arapça dua metinleri, arapça dua, en meşhur dualar ile ilgilidir.