12 Ağustos 2017

İSTİĞFAR VE TEVBE DUALARI-5
Peygamber Efendimizden İstiğfar Duaları


Günahları Affettiren Dua


İbni Ömer (Allah Onlardan razı olsun) bildirildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)

يا مَعْشَرَ النِّسَاءِ تَصَدَقْنَ، وَأَكْثِرْنَ مِنَ الاسْتِغْفَارِ، فَإنِّي رَأَيْتكُنَّ أَكْثَرَ أَهْلِ النَّار
. قَالَتِ امْرَأَةٌ مِنْهُنَّ: مَا لنَا أَكْثَرَ أَهْلِ النَّارِ؟ قَالَ: تكْثِرْنَ اللَّعْنَ، وتكْفُرْنَ العَشِيرَ مَا رَأَيْتُ مِنْ نَاقِصَاتِ عَقْلٍ وَدِينٍ أَغْلَبَ لِذِي لبٍ مِنكُنَّ. قالَتْ: ما نُقْصَانُ الْعَقْلِ وَالدّينِ ؟ قالَ: شَهَادَةُ امْرأَتيْنِ بِشَهَادَةِ رَجُلِ، وَتَمْكُثُ الأيَّامَ لا تُصَلِّي.

“Ey kadınlar sadaka veriniz ve çok istiğfar ediniz. Çünkü ben Cehennemin çoğunu sizinle dolmuş gördüm,” buyurmuştu. 

Orada bulunan kadınlardan biri: Niçin cehennemin çoğunu biz dolduruyoruz diye sordu. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) de:

“Çünkü sizler çok lanet eder ve kocanızın yaptığı iyilikleri unutur, nankörlük yaparsınız. Aklı ve dini eksik olup da aklı başında adamların aklını çelen sizin gibisini görmedim” buyurdu. O kadın aklımızın ve dinimizin eksikliği nedir? Diye sordu. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) de

“İki kadının şahitliği bir erkeğin şahitliğine bedeldir. Kadının günlerce namaz kılmayıp oruç tutmadığı da olur. Bu da dininin noksanlığıdır,” buyurdular. (Buhari, Hayz, 6; Müslim, İman, 132


Bu yazı, kadınlar ile ilgili hadisler, tevbe ve istiğfar ile ilgili hadisler, peygamber efendimizin kadınlara öğütleri, peygamber efendimizin kadınlarla ilgili hadisi şerifleri, günahları affettiren dua ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder