12 Ağustos 2017

İSTİĞFAR VE TEVBE İLE İLGİLİ AYETLER

 وَاسْتَغْفِرْ لِذَنْبِكَ .

“...Allah’tan günahının bağışlanmasını iste.” (47 Muhammed, 19)


 وَاستَغْفِرِ الله إنَّ الله كَانَ غَفُوراً رَحِيماً .

“Allah’tan bağışlanma iste, çünkü Allah çok bağışlayan ve çok merhamet edendir.” (4 Nisa, 106)


 فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَاسْتَغفِرْهُ إنَّهُ كَانَ توَّابا .

“ O’nu eksiksiz övgülerle överek tesbih et ve kendisini her türlü yakıştırmalardan uzak ve mukaddes bil, onun şanını yücelt. Ondan bağışlanmanı ve affedilmeni iste. Çünkü gerçekten o kendisine tevbe ile yönelenleri her zaman bağışlayıp affedendir.” (110 Nasr, 3)


 لِلَّذِينَ اتَّقَوْا عِنْدَ رَبِّهِمْ جَنَّاتٌ تَجْرِي اِلَى قَوْلِهِ تعالى وَالمُسْتَغْفِرينَ بِالأسْحَار .ِ

“...Allahtan korkanlar için Rableri katında mesken olarak, içlerinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetler, tertemiz eşler ve Allah’tan bir hoşnutluk vardır. Allah kullarını çok iyi görendir. (verilecek tüm bu nimetler) Ey Rabbimiz, sana inanıyoruz, bizi affet, günahlarımızı bağışla ve bizi azabından koru derler. Onlar ki sabrederler ve doğru dürüsttürler. Rablerine yürekten bağlı olup mallarını Allah yolunda harcarlar ve seher vakitlerinde bağışlanma dileyenler(içindir).” (3 Al-i İmran, 15-17)


 وَمَنْ يَعْمَلْ سُوءاً أَوْ يَظْلِمْ نَفْسَهُ ثُمَّ يَسْتَغْفِرِالله يَجِدِ الله غَفُوراً رَحِيماً .

“Ama kim kötülük yapar, , veya kendi nefsine zulmeder de daha sonra affetmesi için Allah’a yalvarırsa, Allah’ı çok bağışlayıcı ve merhametli olarak bulacaktır.” (4 Nisa, 110)


 وَمَا كَانَ الله لِيُعَذِّبَهُمْ وَأَنْتَ فِيهِمْ وَمَا كَانَ الله مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ يَسْتَغْفِرُونَ .

“Oysa ey Peygamber! sen onların arasında iken, Allah onlara azap edecek değildir ve onların arasında bulunan mü’minler, Allah’tan bağışlanmalarını isterken yine Allah onlara azap edici değildir.” (8 Enfal, 33)


 وَالَذِينَ إذا فَعَلُوا فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُوا الله فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِم وَمَنْ يَغْفِرُ الذِّنُوبَ إلاَّ الله وَلَمْ يُصِرُّوا عَلى مَا فَعَلُوا وَهُمْ يَعْلَمُونَ .

“.Ve yine onlar ki, utanç verici bir kötülük yaptıklarında , veya kendi canlarına zulm ettikleri zaman Allah’ı hatırlar ve günahlarının affı için yalvarırlar. Zaten Allah’tan başka kim günahları affedebilir. Onlar işledikleri günah üzerinde bilerek ısrar etmezler.” (3 Al-i İmran, 135)


Bu yazı, tövbe ile ilgili ayetler, tevbe ayetleri arapça, tövbe pişmanlık ve bağışlama ile ilgili ayetler, pişmanlık ile ilgili ayetler ve mealleri, bağışlanma ile ilgili ayetler, istiğfar ile ilgili ayetler ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder