12 Ağustos 2017

TEVBE VE İSTİĞFARIN ÖNEMİ

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا تُوبُٓوا اِلَى اللّٰهِ تَوْبَةً نَصُوحاًۜ عَسٰى رَبُّكُمْ اَنْ يُكَفِّرَ عَنْكُمْ سَيِّـَٔاتِكُمْ وَيُدْخِلَكُمْ جَنَّاتٍ تَجْر۪ي مِنْ تَحْتِهَا الْاَنْهَارُۙ يَوْمَ لَا يُخْزِي اللّٰهُ النَّبِيَّ وَالَّذ۪ينَ اٰمَنُوا مَعَهُۚ نُورُهُمْ يَسْعٰى بَيْنَ اَيْد۪يهِمْ وَبِاَيْمَانِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّـنَٓا اَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَاۚ اِنَّكَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَد۪يرٌ

"Ey iman edenler!  Allah'a içtenlikle tövbe  edin. Belki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter ve peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde Allah sizi, içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokar. Onların nurları önlerinden ve sağlarından aydınlatır, gider. "Ey Rabbimiz! nûrumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü senin her şeye hakkıyla gücün yeter" derler."  (Tahrîm; 8)

Hayatın ağır yükü altında yıpranan maneviyatımızı onarmanın, günah ve kusurlarla kirlenen gönüllerimizi temizlemenin ve günah zincirlerinden kurtulmak için Rabbimize iltica etmeye, ondan af dilemeye ve günahlarımızdan tevbe ve istiğfar etmeye her zaman ihtiyacımız vardır. 

Allah’a kulluk için gönderildiğimiz bu dünyada ibadet ve davranışlarımızda zaman zaman bazı eksik, kusur ve hatalarımız olabilir. Bu eksiklikleri gidermenin yolu ise Allah’a içtenlikle yapılacak tevbe ve istiğfardır.

Tevbe, biz inananlar için Yüce Allah’ın kullarına lütfettiği bir rahmet kapısıdır. Zira Rabbimize karşı mahcup olmamıza neden olan hata, kusur ve günahlarımızdan tevbe ve istiğfar ile arınarak asli ve fıtrî tabiatımıza geri dönmüş oluruz.


Rabbimizin bizlere büyük bir ihsanı olan samimi tevbenin gerçekleşmesi için günahların gözyaşı ve pişmanlıkla temizlenmesi gerekir. Zira tevbede pişmanlık vardır, nefsin kendisi ile hesaplaşması vardır. Bu sebeple;  işlenen günah sadece Allah’a karşı olup kul hakkını ilgilendirmiyorsa, tevbe etmenin üç şartı vardır. Bunlar da günahı yaptığına pişman olmak, o günahı derhal terk etmek ve bir daha yapmamaya kesin kararlı olmaktır.

Bu şartlara dikkat edilerek yapılan tevbenin sonucu Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tarafından şöyle ifade edilmektedir:  

“Günahından tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir.”[ İbn Mace, Zühd,30.] 

Samimiyetle yapılan tevbe sonucunda, günahlardan arınmanın da ötesinde, günahların sevaplara dönüştürülmesinin, bizlerin içtenlikle yapacağı tevbelere bağlı olduğunu,  Yüce Allah Furkan Suresi’nde bizlere şöyle müjdelemektedir. 

اِلَّا مَنْ تَابَ وَاٰمَنَ وَعَمِلَ عَمَلاً صَالِحاً فَاُو۬لٰٓئِكَ يُبَدِّلُ اللّٰهُ سَيِّـَٔاتِهِمْ حَسَنَاتٍۜ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُوراً رَح۪يماً

"Ancak tövbe edip de inanan ve salih amel işleyenler başka. Allah işte onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir."  (Furkân; 70) 

Rabbim bizleri tevbe eden ve tevbesi kabul olan kullarından eylesin.

DİTİB Yayınından Faydalanılmıştır.


Bu yazı, tevbe ve istiğfarın önemi vaaz, tevbe ile ilgili sohbet, tevbe ve dua, tevbe ve istiğfarın fazileti, istiğfarın faydaları, tevbe istigfar cekmek, tevbe ve istiğfar ayet ve hadisler ile ilgilidir.

0 YORUM:

Yorum Gönder