26 Eylül 2018

MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜ


Muharrem Ayı ve Aşure Günü

Muharrem ayının onuncu günü aşure günü olarak bilinmektedir.

Peygamberimiz (s.a.v.) bu aya ulaştığında; Allah’ın ayı olan muharrem ayına kavuştuk derdi. Konuyla ilgili ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz ayların sayısı ve özelliği ile ilgili olarak:
 
اِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللّٰهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْراً ف۪ي كِتَابِ اللّٰهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ مِنْهَٓا اَرْبَعَةٌ حُرُمٌۜ ذٰلِكَ الدّ۪ينُ الْقَيِّمُ فَلَا تَظْلِمُوا ف۪يهِنَّ اَنْفُسَكُمْ وَقَاتِلُوا الْمُشْرِك۪ينَ كَٓافَّةً كَمَا يُقَاتِلُونَكُمْ كَٓافَّةًۜ وَاعْلَمُٓوا اَنَّ اللّٰهَ مَعَ الْمُتَّق۪ينَ
"Gökleri ve yeri yarattığı günde Allah'ın yazısına göre Allah katında ayların sayısı on iki olup, bunlardan dördü haram aylarıdır. İşte bu doğru hesaptır. O aylar içinde (Allah'ın koyduğu yasağı çiğneyerek) kendinize zulmetmeyin ve müşrikler nasıl sizinle topyekün savaşıyorlarsa siz de onlara karşı topyekün savaşın ve bilin ki Allah (kötülükten) sakınanlarla beraberdir."  (Tevbe; 36)  buyurmuştur.
Bu konuda Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) de, 
"Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur, farz namazdan sonra en faziletli namaz gece namazıdır" buyurmuşlardır. [Müslim, Sıyâm, 202,203
Muharrem ayı, "Haram kılınan, yasaklanan; kutsal olan, saygı duyulan" manasına gelen muharrem, savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan birinin adıdır. 
Muharrem ayı, Hz. Ömer devrinde Resul-i Ekrem'in Mekke'den Medine'ye hicretinin takvim başlangıcı olarak kabul edilmesiyle hicri yılın ilk ayı olarak belirlenmiştir. 
Bu ayda birçok tarihi ve önemli hadiseler meydana gelmiştir. Bu ayın onuncu günü aşure günü olarak bilinmektedir.
Aşure Gününde Meydana Gelen Önemli Olaylar:
Hz. Âdem’in cennetten yeryüzüne indirildiği, tövbesinin kabul edildiği,
Hz. Nuh’un gemisinin Cudi dağına oturduğu,
Hz. İbrahim`in ateşten kurtulduğu,
Hz. Musa’nın firavun ve ordusunu yendiği,
Hz. Yunus'un balığın karnından çıkarıldığı,
Hz. Yusuf un kuyudan çıkarıldığı,
Hz. Musa ve İsa’nın doğduğu,
Hz. Süleyman'a mülkün verildiği,
Hz. Davud'un tövbesinin kabul edildiği,
Gün olarak kaynaklarda zikredilmektedir.

Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye geldiğinde, Yahudilerin aşure gününde oruç tuttuklarını gördü. 
Bunun ne orucu olduğunu ve sebebini sorduğunda, Yahudiler; Allah’ın bu günde Hz. Musa’yı ve İsrail oğullarını firavundan kurtardığını, Hz. Musa’nın ve kendilerinin de bu sebeple oruç tuttuğunu belirtmişlerdir. 
Bunun üzerine Peygamberimiz: 
“Ben Musa’ya sizden daha yakınım” buyurmuş ve bugünlerde oruç tutulmasını emretmiştir.[İbni Mâce, Sıyâm, 41]
Peygamberimizin de bugünlerde devamlı oruç tuttuğu bilinmektedir. Ramazan orucu farz kılındıktan sonra ise aşure orucu yükümlülüğü kalkmıştır. Fakat aşure orucu tutulması tavsiye edilmiş ve aşure günü oruç tutmak sünnet olarak devam edegelmiştir.
Bütün bu önemli olayların yanında Müslümanların yüreklerinde derin bir yara açan, Sevgili Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin Efendimiz ve çoğu Peygamberimizin ehl-i beyt-inden olan 70 kişi, Kerbelâ’da elim bir şekilde şehit edilmiştir. 
Hz. Hüseyin için:
Peygamberimiz; 
“Benim dünyadaki çiçeğim, reyhanım”[Tirmizi, Menâkıb, 30],
“Cennet gençlerinin efendisi”[İbn Mâce, Sunne, 11/4]
buyurmuş olup, Efendimizin iki güzide torunundan biridir. Hz. Ali bin Ebi Talib’in, Hz. Fatımatu’z-Zehra’nın yavrusu, ciğerparesidir.
Bu vesileyle Hz. Hüseyin Efendimiz başta olmak üzere Kerbelâ şehitlerini ve bugüne kadar hak, hakikat, adalet, ahlâk ve fazilet için; din, iman, vatan ve millet için can veren bütün şühedaya Allah rahmet eylesin!
Muharrem ayınız mübarek olsun.

Not: Bu yazı, muharrem ve aşure, muharrem ayı hakkında bilgi, muharrem ayı ve önemi, hicri takvim nedir, muharrem ayında olan önemli hadiseler, muharrem ve aşure, muharrem ve kerbela ile ilgilidir.