27 Aralık 2017

ŞİFALI BİTKİLER/ADAMOTU
ADAMOTU — Mandragora officinalis

Adamotu Hakkında Bilgi

Kökleri insana benzeyen bir bitkidir. Mavi-mor renkli çiçekler açan, rozet yapraklı ve kazık köklü çok yıllık otsu bir bitkidir.

Keskin bir kokusu vardır. Zehirli bir bitkidir. Afrodizyak etkisi vardır.

Adamotu denilen şeytan şalgamı (Bryonia diocia) Bergamanın kuzey yaylasında Aşağıbey köyüne Madradağının Çavdarlık ve Kazıkbatmaz mevkiinde bulunmaktadır.
Bunun adamotu değerinde olmadığı kabul edilmektedir.


Adamotu Bitkisinin Faydaları

İnsana benzeyen ve insan gibi dişili - erkekli olan bu kök bir insanın neresinde bir zoru veya rahatsızlığı varsa, bu kökün orasından bir parça alınır, su ile içilir  veya ezilir, oraya sürülür; diye tanınmıştır.

Afrodizyak etkisi vardır. Koklandığında veya su ile içildiğinde cinsel gücü artırır.

İçeriğinde “Hyoscyamine”, “Hyoseine” ve “Atropine” vardır.

Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü artırıcı etkileri vardir.

İlgili konular: Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü artırıcı

Kök işleriyle uğraşan ve 50 yıl önce ölmüş olan Bergama'nın Yoğurtdöken köyünden Ahmeti Ali bunun için bir efsane de uydurmuştur.
Bilir misiniz? bu kökü nasıl çıkarırım derdi ;
Bunu otundan bulurum. Etrafını kazar kökünü meydana çıkarırım, iki ucundan iple bağlanmış keskin büyük bir bıçağı arkasına yerleştiririm. İpin ucuna aç bir köpek bağlarım. Köpeğe et ve ekmek gösterir, bu suretle zorlatır, kestiririm. Bu kök kesilince köpek acı acı bağırır köpek dişi ise erkek, erkek ise dişi olur. Bazen de ölür. işte bu insan kök böyle bir korku içinde elde edilir şifalı bir köktür. Her derde devadır; mayasıla birebirdir. Diye satardı.
Üçyüz yıl önce yazılmış el yazması bir kitapta, bu hassalı kökün çıkarma durumunun aynı şekilde yazılmış olduğunu hayretle gördüm. Bu otun dalları kaç çatal çıkarsa yaşı da o kadar olurmuş 20 - 30 yılda insan şeklini alırmış.
Hakiki adamotunun Silifke, Antalya, Belkıs harabelerinde bulunduğunu İstanbul Nebatat Enstitüsü Prof. Mehpare Haiborunn söylemiştir.
Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; şifalı bitkiler, adamotu bitkisi, Mandragora officinalis, adam otu faydaları, adam otu nedir faydaları, ağrı kesici bitkiler, rahatlatıcı bitkiler, cinsel gücü artırıcı bitkiler, adamotu nerede ile ilgilidir.