30 Aralık 2017

ZAYIFLATAN ŞİFALI BİTKİLER
KİLO VERDİREN ŞİFALI BİTKİLER

TARÇIN


Tarçın bilinen en eski baharatların başında gelir. Bu baharat genelde tatlandırıcı olarak kullanılır. Yurt dışında yapılan araştırmalarda gösteriyor ki 6 hafta boyunca bir çay kaşığının çeyreği kadar tarçın tüketmek, kandaki glikoz miktarını ve kötü kolestrolü azaltıyor. Tarçının içerisindeki enzimler, karın bölgesindeki kan damarlarını uyararak özellikle karın zayıflaması ve göbek eritme sürecini hızlandırmaktadır. 

En hızlı kilo verdiren bitki çayı:

3-4 çubuk tarçını ve 2 tatlı kaşığı balı, bir bardak su ile kaynatın. Ardından içerisine 2 adet karanfil ekleyerek kahvaltıdan yarım saat önce ve yatmadan bir saat önce tüketin.

KURU VE YEŞİL FASULYE

Tam bir protein deposu olan fasulye A, B9 ve C vitamini ile demir ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. Aynı zamanda B5 vitamini ve kalsiyum içerir. Vücuda güç ve enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Lif yönünden oldukça zengin olan fasulye, midenizin boşalma hızını yavaşlatarak doğal bir iştah düzenleyici olarak çalışan kolesistokinin hormonu seviyelerinizi artırdığı için kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Yine lifler sayesinde kabızlık çeken kişilere iyi gelir bu durumda da kilo verme şansınız artar. Fasulye, kandaki kötü kolesterol düzeyini önemli ölçüde düşürür. 

HİNDİSTAN CEVİZİ

Rendelenmiş hindistan cevizi etinden elde edilen Hindistan cevizi sütü, Omega 3 yağ asitlerinin toplanmasını sağlar. Hindistan cevizi sütü yağlı olsa da, içerdiği yağlar metabolizmanız için gereklidir. Sadece bir öğünlük tüketiminin sonrasında bu iyi yağlar metabolizma hızını daha da arttırabilir. Bu da kilo vermenize yardımcı etkendir. Ayrıca sindirim sisteminin ve besin emiliminin yardımcısıdır.

ISPANAK

Kış sebzelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan ıspanak, A, B1, B2, C, E vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir, folik asit ve çeşitli minareller içerir. Ispanağın kalorisi düşüktür ama vitamin ve mineral yönünden besleyici bir sebzedir. Ispanak bilindiği gibi kansızlığa iyi gelir. Zayıflamak isteyenlerin de ilk tercih edeceği sebzelerden biri olmalıdır.

ZERDEÇAL

Zerdeçal’ın etken maddesi ''curcumin''dir. Curcumin, vücudu kansere karşı korur ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliğe sahiptir. Hint baharatlarından biri olan zerdeçaldaki etken madde yağları yakılmasını sağlıyor. Mideyi kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır ve bu sayede kilo vermenize de yardımcı olur.

TİRMİS/TERMİYE /ACI BAKLA

Tirmis ülkemizde termiye, acı bakla, delice bakla, gavur baklası, kurt baklası, mısır baklası, yahudi baklası gibi değişik isimlerle anılmaktadır. Tirmisin kolayca sıyrılabilen kalın şeffaf bir kabuğuvardır. Bu kabuğu baş parmak ile işaret parmağı arasında sıkarak veya ağızda kolayca çıkararak içindeki sarı, etli kısım yenir. Kuvvet verici, besleyicidir, tok tutar, sindirimi temin eder, anne sütünü çoğaltır ve sütün besin değerini artırır, ayrıca vücudu dengede tutar ve çeşitli sebeplerden meydana gelen zayıflamayı önler.

AKASYA TOZU

Akasya ağacının kabuğundaki liflerden elde edilmiş bu toz zayıflamak için kullanılan doğal bir üründür. Akasya tozu yoğurt vb. karıştırılarak yendiğinde tokluk hissi vererek tokluk süresini uzatır. Bu bakımdan zayıflamaya katkı sağlar.

KİLO VERDİREN ÇAYLAR

Uyarı: Kilo vermemize, yağ yakmamıza ve ödem atmamıza yardımcı olan çaylar genellikle öğün öncesinde içilmesi tavsiye edilmektedir.

TARÇIN ÇAYITarçın çayının termojenik etkisi vardır. Vücut sıcaklığını yükseltir ve metabolizmanın harcadığı enerjiyi arttırır bu sayede daha fazla kalori yakarsınız. Bunun dışında kan şekerini dengeleyerek iştahı bastırır ve kolesterolü dengeler. Tarçın çayını sadece tarçın kullanarak hazırlayabilir veya hazırladığınız bitki çaylarına toz veya kabuk tarçın ekleyebilirsiniz.

En hızlı kilo verdiren bitki çayı:

3-4 çubuk tarçını ve 2 tatlı kaşığı balı, bir bardak su ile kaynatın. Ardından içerisine 2 adet karanfil ekleyerek kahvaltıdan yarım saat önce ve yatmadan bir saat önce tüketin.

MAYDANOZ ÇAYI

Maydanoz çayının yakılan kaloriyi arttırma veya yağ yakılmasını hızlandırma gibi özellikleri yok. Buna rağmen diyet listelerinde sıkça yer almasının nedeni sindirimi kolaylaştırması ve fazla suyun (ödemin) vücuttan atılmasını sağlayarak sizi tartıda 1 adım öne geçirmesi. Maydanozun diğer faydası ise folat, potasyum, kalsiyum, fosfor, C ve A vitaminleri bakımından zengin bir bitki olması.

Porselen veya cam demliğe bir tepeleme yemek kaşığı kurutulmuş maydanoz koyun ve üzerine 200 ml henüz kaynamış su koyun. Maydanoz çayı 5-6 dakika demlendikten sonra onu süze bilirsiniz. Çayın tadı bir az acı gele bilir. Tadını bastırmak için içine birkaç damla limon suyu, şeker veya bal koyabilirsiniz

ZENCEFİL ÇAYI

Taze zencefil geçmişten günümüze birçok alternatif tıp tedavisi yönteminde kullanılmaktadır. 

Mide hastalıklarına birebir diyebileceğimiz zencefil çayının en önemli özellikleri mide sakinleştirmesi, bulantıyı alması ve sindirimi kolaylaştırmasıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu söyleniyor ama bu alanda yapılmış bir çalışma yok.

Özellikle sindirime bağlı bazı rahatsızlıklara iyi gelen zencefil çayını, taze kök zencefilden veya toz zencefilden hazırlayabilirsiniz. Taze zencefil kullanacaksanız; 1 büyük bardak zencefil çayı için 15-20 gram yeterli olacaktır. Taze zencefili iyice yıkadıktan sonra sert kabuğunu temizleyin.

Kaynamış suyun içine atmak için zencefili ince ince dilimleyebilir ya da rendeleyebilirsiniz.

Çayı demlemek içinse yine iki seçeneğiniz var; eğer suyu kettle’da kaynatırsanız zencefili bardağa koyup üstüne sıcak su dökebilir, suyu tencerede kaynatırsanız taze zencefili tencereye atabilirsiniz. Her iki yöntemde de 10 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz.

PU-ERH ÇAYI

Çin'in güney doğusunda bulunan Yunnan bölgesinde oldukça güçlü aromalara sahip, dolgun yaprakları olan altın uçlu  siyah çaydır. Bu çay adını, karakteristik bir özelliği olan uzun, bükülmüş çay yapraklarından almaktadır. Pu-Erh çayının zayıflamaya etkisi, sabahları içildiğinde yağ hücrelerini küçültmesinden ve uzun dönemde vücuttaki yağ oranını azaltmasından kaynaklanıyor. Çayın adı biraz garip olabilir kabul, en azından şifa niyetine bir kaç hafta denemeye değer.

BEYAZ ÇAY

Beyaz çay, Çin'in Fujian eyaleti kökenli hafif oksitlenmiş bir çay türüdür. Beyaz çay Camellia sinensis bitkisinin tohumları ve yapraklarından üretilmekte olup yaprakları ve tohumları oksitlenme için doğal güneş ışığında tutulmaktadır. Doktorların kilo vermek isteyenlere tavsiye ettiği bir diğer çay olan “beyaz çay” gıdalar yoluyla alınan yağın vücut tarafından emilmesini azaltarak depolanmasını önlüyor. Öğle yemeğinde 2 fincan beyaz çay içerek yağın depolanmasını önleyebilirsiniz.

MATE ÇAYI

Güney Amerika'ya özgü küçük bir ağaç olan “Yerba Mate”nin yapraklarından elde edilen mate çayı kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içermektedir. Bu çayın bileşenlerinden olan mateine metabolizmayı hızlandırıyor, vücut sıcaklığını yükselterek normalden daha fazla kalori yakılmasını sağlıyor. Mate çayı vücuttaki yağları yakarak zayıflatıyor. Üstelik mate çayı kişiyi formda tutuyor . Ayrıca tokluk hissini uzatarak öğünler arasında mide kazıntısını önlüyor. 2001 yılında Danimarka’da 44 aşırı kilolu kişi üzerinde yapılan bir araştırmada düzenli olarak mate çayı içenlerin içmeyenlere oranla yaklaşık %40 daha fazla kilo kaybettikleri belirlenmiş.

KUŞ OTU ÇAYI

Dolaşım sisteminin dostu olan ve hafif müshil etkisi bulunan kuş otu çayı, şişliği önler ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Potasyum ve magnezyum bakımından zengin olan bitki bağırsakları temizleme özelliğine sahip. Akşamüzeri 1 bardak kuş otu çayı içerek mide şişliği ve ödem gibi sorunları azaltabilirsiniz.

YABAN MERSİNİ ÇAYI

Yabanmersini çayının en büyük özelliği kan şekerini dengeleyerek yemek masasına oturmadan önce açlığınızı hafifletmesi. Akşam yemeğinden önce veya diğer öğünlerden önce  1 fincan yabanmersini çayı içerek yemek sırasında aşırıya kaçmadan daha az kaloriyle masadan kalkabilirsiniz.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çayın zayıflatan çaylar arasında ilk sırada gösterilmesinin nedeni, kafein ile metabolizmayı hızlandırırken içerdiği kateşinler (bir antioksidan çeşidi) vücuttaki yağ oranını azaltması. 35 erkek üzerinde yeşil çayın zayıflama etkisi hakkında yapılan 3 aylık bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere oranla daha fazla kilo (2.5 kiloya 1.3 kilo ortalamasıyla) verdikleri tespit edilmiş.

BİBERİYE ÇAYI

Biberiye çayı diyet yaparken ihtiyaç duyacağınız vitamin ve mineral desteğini sağlayabilir, kan dolaşımını arttırarak enerji verebilir ve konsantrasyonunuzu arttırabilir. Spor yapmadan önce içerseniz daha fazla enerji tüketebilirsiniz. 
Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; kilo verme bitkileri, şifalı bitkiler, en hızlı kilo verdiren bitki çayı, zayıflatan bitkiler nelerdir, zayıflatan çay isimleri, en etkili zayıflama çayları, yağ yakıcı zayıflama çayı, hızlı zayıflama çayı ile ilgilidir.