29 Aralık 2017

ŞİFALI BİTKİLER/SIRLI MEYVE VE SEBZELER

Yüce Yaratıcı, kainatta yaratılan bütün yaratılmışları insanoğluna bakar tarzda yaratmış ve insanoğlunun ihtiyaçlarını da onlara yönlendirmiştir. Bu bakımdan Bitkilerin kendisi veya meyveleri insanda bulunan organlarla benzerlik göstermektedir. Bu durumu fark eden insanoğlu araştırmalar yapmış ve sonunda bu benzerliklerin bir işaret olduğu kanaatine varmıştır. Bundan hareketle şifa arar olmuş, olumlu etkilerini gördükten sonra da uygulamıştır. 

1- Zencefil – Mide


Zencefil midenin en yakın arkadaşı olarak bilinir. Öyle ki yüzyıllar öncesinde kusma ve deniz tutması gibi durumlarda insanlar zencefil tüketirdi. Henüz bilim kanıtlamadan önce bile midenin dostuydu.Mide bulantısı, kusma, hazımsızlık ve gaz problemlerine karşı rahatlatıcıdır. Aynı zamanda gastrit tedavisinde kullanınlır.

Her Derde Deva Zencefilin Diğer Faydaları

Zencefilin Kana Faydaları: Zencefil normal kan sirkülasyonunu korur. İçerdiği krom, çinko ve magnezyum kan akışını hızlandırdığı gibi aşırı terleme, ateş ve titremeyi önler. Ayrıca vücudun sıcaklığını dengeler.

Zencefilin Mideye Faydaları: Zencefilin mide bulantılarına ve kusmalara karşı etkili olduğu bilinmektedir. Kesin olarak nedeni bilinmiyor fakat deniz harbiyeleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucu bu ispatlanmıştır. Mide ve pankreas enzimlerini uyarıcı özelliğinden dolayı vücutta emilimi arttırır.

Zencefilin Soğuk Algınlığına Faydaları: Zencefil Asya bölgesinde binlerce yıldır soğuk algınlığı ve gribe karşı doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. University of Maryland Tıp Merkezi yaptığı araştırmalar sonucu soğuk ve grip algınlığına karşı parçalanmış 2 yemek kaşığı zencefilin çok iyi geldiğini ortaya koymuştur. Bu şekilde günde 2-3 kere tüketilen zencefil sayesinde kısa sürede grip ve soğuk algınlığından kurtulmak mümkündür.

Zencefilin Hazma Faydaları: Mide hastalıklarıyla çok iyi mücadele eder. Zencefil gıda emilimini arttırarak hazmı destekler, böylece olası mide ağrılarından korur. Zencefil inflamasyonu düşürücü özelliği vardır.

Zencefilin Kolon Kanserine Faydaları: Kolon kanserini önlemede önemli bir rol üstlenir. Modern tıp, özellikle Minnesota Üniversitesinde yapılan bir çalışmada zencefil kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı tespit edilmiştir.

Zencefilin Ağrı ve İltihaplara Faydaları: Ağrı ve iltihabı azaltır. Zencefil, bilinen en güçlü antienflamatuvar maddeler içerdiğinden dolayı doğal ve çok güçlü bir ağrı kesicidir.

Zencefilin Solunum Yollarına Faydaları: Solunum yolu hastalıklarını tedavi eder. Eğer sürekli öksürme sorununuz varsa mutlaka zencefil tüketmelisiniz. Zencefil, içerdiği besin maddelerinin yardımıyla ciğerleri genişletir, mukuslara etki eder ve daha rahat nefes alıp vermenizi sağlar. Bunun yanında doğal bir balgam söktürücüdür, balgamların gevşemesini ve atılmasını sağlar.

Zencefilin Yumurtalık Kanserine Faydaları: Yumurtalık kanseri tedavisine destek olur. Toz zencefil yumurtalık hücrelerinin ölümüne neden olan kanser hücrelerini öldürme özelliğine sahiptir.

Zencefilin Bağışıklık Sistemine Faydaları: Bağışıklık sitemini güçlendirir. Düzenli olarak günde bir miktar zencefil tüketmek arterlerde meydana gelen yağlanmaları engeller ve felç riskini düşürür. Bunun yanı sıra midede meydana gelebilecek bakteriyel enfeksiyonlara karşı bizi korur, öksürük ve boğaz tahrişlerini giderir.

Zencefilin Bulantıya Faydaları: Sabahları meydana gelen ve bazı kişilerde kronik olarak görülen mide bulantılarına iyi gelir.

Zencefilin Kusmaya Faydaları: Bulantı ve kusmaya iyi gelir. Zencefil özellikle denizlerde meydana gelen bulantı ve kusmalara karşı iyi gelir. Hamilelik döneminde şiddetli şekilde bulantı ve kusma problemi yaşayan kadınlar için iyi geldiği bilinmektedir.

Zencefilin Şeker Hastalığına Faydaları: Zencefil şeker hastalarına iyi gelmektedir ve ayrıca kandaki yağ düzeyini düşürerek damarları korur.

Zencefil Çayının Faydaları:

Zencefil çayının iki şekilde faydasını görüyoruz: Birisi hastalıkları önleme diğeri ise tedavi. Bazı hastalıklar için tedavi özelliği olan Zencefil çayı bazı hastalıklar için ise koruma görevi üstleniyor. Zencefil Çayı Kanserle Savaşır. Yapılan araştırmalar zencefil çayının yumurtalık hücrelerini öldüren kanser hücrelerini yok ettiğini ortaya koymuştur. Hatta daha umut verici özelliği ise yumurtalık hücrelerine saldıran kanser hücrelerine karşı bir kalkan görevi üstlenir.

Bağırsak Sendromuna iyi gelir. Bağırsak sendromundan muzdarip olan kişiler yemeklerde salatalarda zencefil kökü kullanmanın yanında zencefil çayı tüketerek bu sorunu aşabilirler.

Alzheimer Hastalığından korur. Ailenizde alzheimer hastasının olması sizi endişelendirmesin. Beyin hücrelerinin fonksiyonlarını yitirmesinden dolayı meydana gelen hastalığın en önemli korunma yöntemlerinden birisi düzenli olarak zencefil çayı tüketmektir.

Sindirim sistemine faydalıdır. Zencefil çayı sindirim ve hazım sorunu olanlar için iyi bir şifa kaynağıdır. Midenin asit üretme problemlerinde de zencefil çayının ciddi yardımı vardır. Bu özelliğinden dolayı kilo vermek isteyenlerin en önemli yardımcılarından birisi şüphesiz zencefil çayıdır.

Kasları rahatlatır. Zencefil çayı yorgun kasları güçlendirir ve kaslarda yağ oranını ayarlar.

Zencefil Çayı sinüsleri temizler. Zencefil çayının sinüsleri temizlediği çok az bilinen bir gerçektir. Fakat sürekli olarak tüketilmesi sinüs sorunu yaşayanlar için önemli bir yardımcı bitkidir.

Bağışıklık sitemini güçlendirir. İçerdiği zengin besin maddeleri ve vitaminler sayesinde hastalıklarla mücadele etmesi için bağışıklığı güçlendirir ve sürekli zinde kalmanızı sağlar.

Sakinleştirici özelliği vardır. Zencefil çayının sinirler üzerinde de etkisi önemli derecededir. Sinir hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olurken, sinirsel hastalıklardan koruyucu özelliği vardır.

Zencefilin Sağlığa Zararları: Genel anlamda zencefilin bir zararının olduğu söylenemez fakat bazı özel durumlarda kullanımının kısıtlanması veya tamamen bırakılması önerilir. Özellikle bazı hastalıkların tedavi sürecinde kullanılan ilaçlarla birlikte alındığında bazı yan etkileri olabilir.


2- Üzüm – Akciğer


Akciğerin en büyük hazinesi alveollar. Bu organlar oksijeni kan dolaşımına veren organlardır. Üzümün akciğere en faydalı olduğu bölge de alveollardır. Böylece akciğer kanseri riskini de azaltmış oluyorlar. Üzüm ayrıca, proantosiyanidin adı verilen bir antioksidana sahip olduğundan alerjik astıma iyi gelmektedir.

Üzümüm Diğer Faydaları:


Yeşil üzüm, b1 ve b2 vitaminleri ve demir, magnezyum, fosfor, potasyum gibi mineraller içermektedir. Üzüm suyu, üzüm sirkesi, üzüm pekmezi, üzüm hoşafı gibi kullanım alanlarının yanında bir de üzümünün yapraklarından, çekirdeğinden, posasından bile faydalanılmaktadır.

Kara üzüm şifadır. Kara üzümün günde her öğün öncesinde 3 tane çekirdeği ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kara üzümün yeşil üzümden en büyük farkı kan yapıcı özelliğinin olmasıdır. Yağ yakımını kolaylaştırır. Kara üzümün çekirdekleri ve kabukları tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Kara üzüm vücudu virüslerden arındırarak hastalanma olasılığını en aza indirmektedir. Aynı zamanda kara üzüm kansere yakalanma riskini de en aza indirir.

Beyin gelişimi için gereklidir. Unutkanlığı azaltması ve zeka gelişimine faydalı olduğundan öğrencilere bolca önerilmektedir. Özellikle üzümün kurusu, beyin gelişimi açısından destekleyici olmaktadır. İleri yaşlarda oluşan Alzheimer hastalığından muzdarip hastalarda amiloid-beta peptit seviyelerinin azaltılmasında yardımcı olur. Üzüm beyin sağlığını da koruyarak, beynin işlevlerini düzenli bir şekilde yerine getirmnesine yardımcı olur.

Bağırsakları çalıştırır. Üzüm hazımsızlığı gidererek bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Meme kanserinden korur. Yapılan araştırmalara göre üzüm içerdiği antioksidanlar açısından meme kanserine iyi geldiği bilinmektedir. Günde bir kase veya bir bardak tüketilen üzüm suyunun meme kanserine bağlı gelişen tümörleri engellediği ortaya çıkmıştır.

Üzüm genel cilt sağlığı için faydalı bir meyvedir. Üzüm fitokimyasal ve antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Üzüm ayrıca cilt sağlığı için hayati önem taşıyan C vitamini bakımından zengindir.

Kansızlığa iyi gelir. Günde bir kaşık tüketilen üzüm pekmezi kansızlığı gidermeye yardımcı olur. Meyveler arasında en güçlün antioksidanın üzümde olduğundan vücudun direnç ve sağlığını artırır. Aynı zamanda, yorgunluğun giderilmesini ve stresin atılmasına yardımcı olmaktadır. 

3- Patates- Pankreas ve Mide


Tatlı patatesin pankreasa yaptığı en büyük iyilik, kan basıncını düzenleyerek, görevini daha rahat yapmasını sağlamak. En önemlisi, patateste yüksek oranda, pankreas kanserinin büyümesini engelleyen B6 vitamini var. 

Patatesin Diğer Faydaları

Sindirimi kolaylaştırır ve mide gazlarını giderir. 

Potasyumdan zengin, sodyumdan düşük olması nedeniyle kalp damar sağlığını korur ve tansiyon hastalığında faydalıdır. 

Selenyumdan yana zengin bir sebze olan patates, troidin de düzenli çalışmasını sağlar.

Manganez içeriği yüksektir. Bu nedenle cilt sağlığı için önemlidir ve cildi güzelleştirir.

İçeriğindeki fosfor nedeniyle cinsel gücü artırır.

Bol lifli yapısından dolayı barsakları çalıştırıcı ve temizleyici özelliği vardır.

Kabızlığa karşı etkili ve kolon kanserine karşı koruyucudur.

B vitaminlerinden zengin olmasından dolayı sinir sistemini düzene sokar, yorgunluğa karşı etkili bir sebzedir.

Patates etkili bir virüs yok edicidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Magnezyum, kalsiyum, demir ve çinko içeriği de yüksektir. 

Yapılan çalışmalara göre patatesi çiğ olarak tüketmek, pişirerek tüketmekten daha faydalı. Özellikle patates suyunun karaciğer, safra kesesi, mide hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

Vücudu zararlı maddelerden arındırarak kanı temizler, hücre yenileyici özelliği vardır. 

Uyarı; Şeker hastalarının veya insulin direnci olan kişilerin dikkatli tüketmesi gerekir.

4- Mantar – Kulak


Kesilmiş mantar kulağa benzemektedir. D vitamini içerdiğinden dolayı duyma kaybını engellemektedir.

Mantarın Diğer Faydaları

Mantarın, insan sağlığını koruyucu B kompleks vitaminleri ve C vitamini yönünden zengin bir besin maddesi olduğu bilinmektedir.

Yüksek oranda folik asit ihtiva eden mantarın, anemi olgularının iyileştirilmesinde de kullanıldığını belirtmekte fayda vardır.

Mantar proteininin hazm olabilme değerinin, yüzde 72- 83 arasında olduğunu ve bu proteinin, insanın beslenmesi için gerekli olan hemen hemen bütün aminoasitleri içerdiğini belirten uzmanlar, Mantar, özellikle bu yönüyle diğer sebze türleri arasında en yüksek besin değerine sahiptir. Mantar, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve bakır yönünden azımsanmayacak ölçülerde mineral içerir.

Düşük karbonhidrat ve yağ oranı nedeniyle kalp ve damar hastalıklarında, kandaki şeker düzeyini düşürme özelliği nedeniyle de şeker hastalıklarında diyet besini olarak önermektedirler.

Uyarı:Mantar zehirlenmelerine karşı tanınmayan mantarların yenmemesi, özellikle kültür mantarlarının tüketilmesine dikkat etmekte fayda vardır.

5- Domates – Kalp


Domates kalbin aynasıdır. Domatesin içerdiği Likopen kalbin ve kanın gıdasıdır.. Kalbe gelecek bütün hastalıklara karşı savunucu rol üstlenmektedir. Domates aynı zamanda C vitamini kaynağıdır.

Domatesin Diğer Faydaları

Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcı bir sebzedir.

C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyum kaynağıdır ve çok az miktarda tuz bulunur. 

Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller. 

Kalp hastalıklarına ve prostat kanserine karşı etkili. ''Beta karotin''e yakın olan likopen içeriyor. Likopen vücudu kalp hastalıklarına karşı koruyan maddeler arasında yer alıyor.

Araştırmalar domatesin prostat kanseri riskini azalttığını gösterdi. Haftada en az iki kez domates yiyen erkeklerin, diğerlerine oranla prostat kanserine yakalanma riskleri az

Ucuz ve bol vitamin kaynağı olan domates besleyici ve lezzetlidir.

6- Greyfurt – Göğüs


Greyfurtta limonoid adında fitokimyasal madde var ki bu madde göğüs kanserini engellemektedir.

Greyfurt meyve olarak yenilebilir veya suyu çıkarılmak suretiyle içilebilir. Meyve olarak tüketilmesinde dilimlerin kabuğu çıkarılmamalıdır.

Greyfurt'un Diğer Faydaları

Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. 

Zihinsel yorgunluklara iyi gelir.

Vücutta biriken suyun ve zehirli atıkların atılmasına yardımcı olur.

Greyfurt yağını aromaterapi yağı olarak kullanabilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandırırak kilo vermenizi kolaylaştırır.

Kolesterolü düşürücü etkisi vardır.

Antioksidandır; vücudu serbest radikallerden korur.

Sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar. Hazımsızlık problemi yaşıyorsanız bu meyveyi rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yüksek C vitamini içerdiği için hastalıklara karşı sizi korur.

Greyfurt yüksek potasyum içermektedir. Bu sebeple yüksek tansiyona iyi gelir.

Diş eti kanamalarını engeller.

Bilimsel araştırmalar greyfurdun mide ve bağırsak kanserine yakalanma riskini önlediğini ortaya koymaktadır.

Vücuttaki nikotin ihtiyacını azaltan greyfurt, sigarayı bırakmak isteyen kişiler için oldukça makul bir çözüm yoludur.

Greyfurtta bulunan naringen adlı flovonitler ağız kanserini engellemektedir.

7- Avokado, Patlıcan, İncir ve Armut – Rahim ve Meme


Avokado, Patlıcan, İncir ve Armut ile Rahim’in birbirine benzerlikleri bulunmaktadır. Avokado’nun en büyük becerisi, rahim ağzı kanserini önlemek ve hormonları düzenlemek. Aynı zamanda güzel de bir tesadüfü var. Avokado’nun avokado olup yenmesi için ağaçta 9 ay geçirmesi gerekiyor. Patlıcan ve Armut ise Hormonal dengeyi düzenler, rahim kanserini önlemeye yardımcı olur.

Besin değeri olarak patlıcan; 


Not; Patlıcan ne niyetle yenirse öyle olur. Cennetin en mübarek ve şifalı sebzelerindendir. Dimağı genişletir. Şiratiri-İslam; Sahife — 270 

vitamin C, vitamin B6, vitamin K, vitamin B1, tiamin, niasin, magnezyum, fosfor, bakır, diyet lifi, folik asit, folat, klorojenik asit, potasyum, demir, kalsiyum ve mangenez içermektedir. Patlıcan doymuş yağ ve kolestrol içermemektedir.

Düşük oranda yağ, protein ve karbonhidrat içeren patlıcan, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Yapısında bir miktar nikotin bulunan (100 gramında 0.01 mg) patlıcan, sağlığa bir zararı olmadığı için yenilebilir bir bitkidir. Fakat, yaklaşık 9 kg patlıcanda, bir sigaranın yapısında olan nikotin miktarı kadar nikotin bulunmaktadır.

Patlıcanın Diğer Faydaları

Patlıcan; beyin sağlığı ve kardiovaskuler sağlık açısından faydalı bir bitkidir. Ayrıca, antioksidan etkisi bulunan patlıcan, serbest radikallere karşı mücadelede etkin rol oynamaktadır. Kanser riskini azaltan ve kalp ile damar sağlığını korumaya yardımcı olan patlıcan, kilo vermeye de yardımcı bir besin kaynağıdır. Kemik sağlığı ve kansızlık (anemi) tedavisinde de önemli bir gıda olan patlıcan, beyin işlevlerini destekleyici bir besin maddesidir.

Beyin gelişimi ve sağlığına olumlu etki yapar. 

Patlıcanın kabuğunda bulunan "Nasunin", etkili bir antioksidan maddedir ve serbest radikal yiyicidir. Nasunin aynı zamanda, hücre zarı hasarına karşı koruyucudur. Patlıcanın yapısında bulunan nasunin, beyin hücrelerinin zarlarını korur, hücrelerdeki moleküller arasındaki bağlantıyı sağlar.

Beyindeki hücrelerin, lipid içeren hücre zarlarını korumaya yardımcı olan antioksidanlar, serbest radikallerden gelecek olan zararları engeller. Ayrıca patlıcan, yaşa bağlı olarak gelişen mental bozuklukları önlemektedir ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Beyinin ihtiyacı olan oksijenin kan içinde taşınmasına yardımcı olan patlıcan, sinirsel geçiş yollarını uyarır ve analitik düşünme gücünü destekler. Patlıcan hem beyin hücrelerini korur hem de beynin mental aktivitesini artırır. Patlıcan içeriğinde bulunan potasyum minerali sayesinde, beyin için ideal bir besin kaynağıdır.

Anti kanserojen etki göstermektedir.

Patlıcanın yapısında bulunan polifenoller, anti kanserojen etki göstermektedir. Antosiyanin ve klorojenik asit içeren patlıcan, antioksidanlar gibi anti enfeksiyon işlev bileşimindedir. Bunlar, vücut hücrelerini üretirler ve serbest radikallerden kaynaklanan hasarları önlerler. Patlıcan, içeriğinde bulunan klorojenik asit sayesinde, tümör oluşumunu önler. Ayrıca yine klorojenik asit sayesinde, kanserli hücrelerin sıçramasını ve yayılmasını önlemektedir. Kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlayan patlıcan, bu işlem için gerekli olan enzimlerin üretilmesini desteklemektedir.

Liflerin faydalı etkileri ile birlikte, patlıcanlar önemli bir antioksidan kaynağıdır ve vücudu çeşitli hastalıklara karşı korumaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin C yardımı ile, beyaz kan hücrelerinin aktivitesini ve üretilmesini desteklemektedir.

Kemik erimesi ve osteoporoz riskini büyük oranda azaltır.

Kemik sağlığı için oldukça önemli olan patlıcan, kemik erimesi ve osteoporoz riskini büyük oranda azaltır. Patlıcanın içeriğinde bulunan fenolik bileşenler,kemikleri güçlendirir ve kemiklerin mineral yoğunluğunu çoğaltır. Patlıcan, zengin bir demir ve kalsiyum kaynağıdır ve kemik sağlığı ile kemik dayanıklılığını bütünleyici bir gıda maddesidir. Sonuç olarak, patlıcanın içinde bulunan potasyum, kalsiyum alımına ve kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olmaktadır.

Kansızlık hastalığına iyi gelir.

Vücudumuzda meydana gelen demir eksikliği genel sağlığımız için çok tehlikelidir. Bu durum ise belirgin bir şekilde anemiye sebep olmaktadır. Anemi, baş ağrısı, migren, yorgunluk, halsizlik, depresyon ve bilişsel bozukluğa neden olmaktadır. Bu durumda, demir içeriği yüksek besinler yemek, anemiye karşı mücadelede önemlidir. Patlıcanın ise etli kısmı, yeterli bir demir kaynağıdır. Bakır içeriği bakımından da zengin olan patlıcan, kırmızı kan hücrelerinin temel bileşimi olan demir kadar önemlidir. Patlıcan; enerjinizi ve gücünüzü yükseltir, stres ve yorgunluk hissinizi giderir.

Yağ ve kolestrol içermediğinden kilo ile mücadele edenlere yardımcı olur.

Neredeyse hiç yağ ve kolestrol içermeyen patlıcan, kilo vermek isteyenler için ideal bir yiyecek haline gelmiştir ve obezite problemleri ile mücadelede önemli bir besin kaynağıdır. Lif, oldukça doyurucu bir bileşendir ve beynimizde acıktığımızı belirten ghlerin isimli hormonun salgılanmasını engellemektedir.

Diyet lifleri, genellikle kontrolü kilo kaybı için önemli bir faktör olarak bilinir. Lif, sindirim sisteminde hacim arttırıcı maddeler gibi etki gösterdiği için, kilo vermeye yardımcı bir bileşendir. Patlıcan çok düşük seviyede olan kalori içeriği ile, sağlıklı ve fit bir vücut için ideal bir besin kaynağıdır.

Antioksidan olduğundan sağlıklı ve fit bir vücut için ideal bir besindir.

Yapılan araştırmalara göre, fenolik bileşim kaynağı bakımından zengin bir sebze olan patlıcan, antioksidan olarak işlev göstermektedir. Antioksidan özelliği sayesinde patlıcan; enfeksiyon, bakteri ve mantarlara sebep olan elementlere karşı mücadelede etkindir. Patlıcan, klorojenik asit içeriği yardımı ile, serbest radikallere karşı iyi bir savaşçıdır. Antioksidan olarak patlıcan; kötü kolestrolü, mikrobik faaliyetleri ve kanseri (anti mutajenik) önleyici özellik göstermektedir.

Kalp sağlığını destekler.

Lif, potasyum, vitamin C, vitamin B6 ve fitobesin içeriği ile patlıcan; kalp sağlığını destekleyen bir besin kaynağıdır. Flavonoid içeriği bulunan gıdalar, kalp hastalıklarına bağlı olarak gelişen ölüm riskini düşürmektedir. Antosiyanin içeriği bulunan sebze ve meyveleri tüketmek, kardiovaskuler hastalıkların gelişmesini önlemektedir. Antosiyanin içeriği sayesinde patlıcan, haftada bir gün tüketildiğinde kalp hastalıkları riskini %34 oranında azaltmaktadır. Üstelik yapılan bir diğer araştırmaya göre, antosiyanin alımı arttıkça, tansiyon değerlerinde düşüş gözlenmektedir.

Kolesterol düzenleyicidir.

Laboratuar araştırmaları göstermiştir ki, patlıcanda bulunan fenolik bileşim, klorojenik asit miktarı ile doğru orantılı olduğu için, klorojenik asit ise, bir serbest radikal ayrıştırıcı olduğu için, patlıcan, kandaki kötü kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca, patlıcan; anti mikrobiyal, abtiviral ve anti kanserojen faktör olarak sağlıklı bir besin kaynağıdır.

Diyabet veya insulin düzenleyicidir.

Yüksek lif içeriğine bağlı olarak ve düşük oranda çözünebilir karbonhidrat oranı ile patlıcan, diyabet kontrolü açısında ideal bir yiyecektir. Patlıcan kendine özgü özelliklerine bağlı olarak, vücuttaki glikoz ve insülin aktivitesini düzenleyici etki göstermektedir. İnsülin seviyesi stabil olduğunda, diyabet tehlikesi ve kandaki şeker seviyesinin artması gibi durumlar önlenmiş olunmaktadır.

Uyarı: Patlıcanın yapısında sınırlı miktarda bulunan oksalat, vücut içinde çok fazla biriktiği zaman, kristalleşebilir ve bazı sağlık problemlerine neden olabilir. Bundan dolayı, çok fazla patlıcan tüketimi, tedavisi olmayan böbrek taşı oluşumuna ve safra kesesi problemlerine sebep olabilir.
Patlıcanın bilinen bir alerjen etkisi olmamasına rağmen, çok fazla patlıcan yemeden önce, doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.
Patlıcanı pişirirken bezim değerlerini kaybetmemesi adına, kızartmak yerine fırınlamak çok daha sağlıklı olacaktır.

İncirin Faydaları

Hazret-i Muhammed, (Cennetten meyva imiğini söylemek lâzım gelse o da incirdir) buyurmuştur.

İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde kan basıncını düzenleyen beyaz incir dolayısıyla tansiyonu da dengeleyici özelliğe sahiptir.

Hücrelerin yenilenmesinde oldukça etkili olan beyaz incir yüksek oranda protein, vitamin ve mineraller içerir.

Yüksek magnezyum, kalsiyum, K vitamini ve fosfor kaynağı olması hasebiyle kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar.

Günde yalnızca bir adet tüketilen incir, günlük demir ihtiyacını fazlasıyla karşılar.

Besin lifi bakımından zengin incir gıdalardan alınan şekerin sindiriminin ve vücut tarafından emilimini yavaşlatmasıyla insüline bağımlı olmayan tip 2 diyabet hastaları için önerilebilir.

Bir araştırmaya göre menopoz sonrası dönemde daha çok meyve kaynaklı besin lifi tüketen kadınların meme kanserine yakalanma oranının tüketmeyenlere göre %34 daha az olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle yüksek lif içerikli incir meme kanseri riskini azaltabilir.

Kolesterolü dengeleyici özelliğe sahip olan beyaz incirin içeriğinde bulunan pektin (suda çözünen lif) sindirim sistemine girdiğinde fazla kolesterolü temizler ve vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

İncir kürü ile yapılabilen tedaviler şunlardır;

Boğaz Ağrısı: 2 adet kurutulmuş inciri sıcak suya atın ve üzerine 2 çağ kaşığı da bal ekleyin boğaz ağrısına iyi gelecek beyaz incir çayınız hazır.

Ağız Yaraları: Beyaz incir yaprağı ağız yaralarını tedavi etmekle kalmayıp aynı zamanda ağızdaki kötü kokuları da yok eder. Bunun için, 2-3 adet beyaz incir yaprağını ağzınıza alıp sakız gibi çiğnemeniz yeterli.

Akne: Beyaz incir akne tedavisinde de oldukça etkili olan beyaz incir ayrıca yüze parlaklık verir. Ezilmiş beyaz inciri sivilceli bölge üzerine sürüp 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla temizlediğinizde farkı göreceksiniz.


Armut'un Diğer Faydaları

Armut kabuğu meyvesinden faydalı olup, kabukları soyulmadan tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alır. Yapılan araştırmalara göre armut kabuğunun etli kısımlara oranla 3-4 kat daha fazla besleyici ve yararlı madde içerdiği ortaya çıkmıştır. Armut kabuğunda bolca lif miktarı bulunmasından dolayı sindirime iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda armut kabuğunun iltihap önleyici özelliği vardır. Yemeklerin içerisine armut kabuğu ekleyerek vücudunuzun iltihaplanmasını önleyebilir, vücudunuzda bulunan iltihabı söküp atabilirsiniz.

C vitamininin vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Armut içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulundurur. Bu durumda da armut, yaraları iyileştirici özelliği ve bağışıklık sistemini güçlü tutmasıyla bilinir.

İçerisinde bol miktarda K vitamini barındıran armut kanın pıhtılaşmasına engel olur. K vitamini genel olarak kanın pıhtılaşmasına engel olan bir vitamindir. Aynı zamanda K vitaminini vücudumuzdaki proteinleri harekete geçirmek için kullanırız.

Armut içerisinde yüksek miktarda K vitamini barındırmasından dolayı hem kemik gelişimine katkı sağlar hem de diş ve diş eti hastalıklarının gelişmesine engel olur.

Armutta bulunan antioksidan bileşikleri; kanseri ve makula dejenerasyonu önlemek, vizyon geliştirmek, erken yaşlanma ihtimalini düşürmek, cilt sağlığını korumak ve aynı zamanda beynin gücünü ve işlevselliğini arttırmaktadır.


8- Ceviz – Beyin


Ceviz, omega-3, folik asit ve E vitamini açısından en değerli kuruyemiştir. Beyin için değerlidir. Beyin fonksiyonlarını geliştirir. hafızayı güçlendirir. omega-3 içerdiği için depresyona engel olur.

Cevizin Diğer Faydaları

Yaprakları ve kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar; kanı temizler, kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser, Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir, Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. 

Taze dalların kabukları ve meyvelerinin kabukları ile karıştırılıp kaynatılarak elde edilen sıvı mideyi kuvvetlendirir.

Ceviz yapraklarından yapılan çay iştah açar, mideyi kuvvetlendirir, boğaz hastalıklarına iyi gelir.

Bir miktar ceviz yaprağı banyo suyuna karıştırılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir.

Ceviz yaprakları pişirilerek çıbanların üzerine sarılırsa iyileşmesini sağlar.

Ceviz yağı yüz lekelerinin üzerine sürülüp masaj yapılırsa lekeler yok olur.

Balgamda — Yapraklarının kaynatılmış suyunu içmek 

Baş yarasında — Kabuğunu kaynatıp kına gibi yakmak. 

Dermansızlıkta — Yapraklarının kaynatılmış suyuyla banyo yapmak. 

Diş temizliğinde — Yumuşatılmış yapraklarını dişlere sürtmek 

Kuvvet için — Taze meyvalarından yapılan tatlısını yemek 

Mide İçin — Yapraklarının kaynatılmış suyunu içmek. 

Sidik Zorunda — Yapraklarının kaynatılmış suyundan soğuk içmek 

Sıtmada — Taze meyvalarından birkaç gün yutmak. 

Yarada — Yapraklarının çokça kaynatılmış suyundan içmek 

9- Havuç – Göz


Bütün bu benzerlik havuçtaki beta-karotene retinaya iyi gelir ve göz sağlığını korur. Göz tansiyonuna engel olur.

Havucun Diğer Faydaları

Havucun çok iyi bir antioksidan olduğundan vücuttaki zararlılara karşı mücadele eder, hemde kanın temizlenmesi ve sürkilasyonunu hızlandırılmasını sağlar. Damarlarda tıkanmaya izin vermediği için kalp sağlığını korur, tıkanmadan dolayı kaynaklanan aşırı yorgunluğu engeller ve kalp hastalıklarına iyi gelir.. Ayrıca damarların tıkanması dahil birçok hastalığın ana sebebi olan vücuttaki zararlıların vücuttan atılmasını sağlayarak genel anlamda sağlığı korur.

Zengin miktarda beta karoten içeren havuç, kanseri önlemede çok önemli bir rol oynar. Ayrıca bu konuyla alakalı olarak yapılan bazı bilimsel araştırmalar, havucun prostat kanserine karşı koruyucu özelliğinin olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca havucun sigara ile akciğerde meydana gelen tahribatları giderdiği tespitedilmiştir..

Ayrıca havucun içerdiği diğer önemli maddeler falcarinol, doğal taksin içerir. Bu içerik sayesinde zararlı tümörlerin gelişmesine engel olurken, tümöre neden olan unsurların ortadan kalmasına katkı sağlar. Ayrıca mantar hastalıklarına karşı da çok etkilidir.

Havucun Gözlere Faydaları: A vitamini eksiği gözlerimizde bazı görme sorunlarına neden olmaktadır. Beta karoten açısından zengin yiyecekler yemek, göz sağlığı için çok önemlidir. Havuç, A vitaminini bol miktarda içerdiği için göz sağlığına direkt katkıda bulunmaktadır. Ayrıca yaşlanmadan dolayı meydana gelen göz hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır. Yaygın bir göz hastalığı olan katarakta yakalanma riskini de azaltır.

Havucun içerdiği maddeler beyin sağlığı için de önemli olup hasar gören beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Darbe ve yaşlanmadan meydana gelen unutkanlık, bunama gibi hastalılara karşı beyin sağlığını korur. Düşünceleri zinde tutar. Sinir hücreleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Rahatlatıcı ve strese karşı mücadele direncini arttırır.

Havuç, içerdiği lifler ile sindirim sitemi için çok önemli bir besin kaynağı olup mideyi kuvvetlendirir ve midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakların hareketlenmesine ve görevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Antioksidan özelliği ile sindirim sistemini temizler.

Herhangi bir nedenden dolayı hasar görmüş hücrelerin onarılmasını sağlar ve hücrelerin mikrop ve virüsler karşısında mücadele gücünü arttırırlar.

Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda cildi korur ve temizler. Güneş ışınlarına karşı vücudu koruyucu özelliği vardır. 

A vitamini içerdiği için akne, kara lekeler ve kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve döküntüleri giderme noktasına yardımcı olabilir. Vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Karaciğer ve safrada oluşan yağları azaltır. Bunların yanında havucun içerdiği bol miktarda lifler, kolon temizliğine yardımcı olur ve artıkların atılması için hareket kabiliyetini arttırır. Havuç suyu, cilt üzerine de uygulanabilir.

Rendelenmiş, ezilmiş veya haşlanmış havuçları cilt üzerine uygulamak, deride meydana gelen enfeksiyonları giderir. Bunun yanında aynı şekilde tüketilerek bünyenin iç organlarında meydana gelen alerji ve enfeksiyonların ortadan kalkmasında etkili olabilir.

Havuç diş ve diş etleri içinde çok önemli bir besin olup diş macunu sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde sakızlarda da kullanılır. Havuçlar çiğ olarak tüketildiğinde dişleri aynı diş fırçası gibi temizler. Ağız sağlığı için de önemlidir. Tükürük bezlerinin görevlerini sağlıklı bir şekilde yapmalarına yardımcı olur. Ağız içerisinde oluşan zararlı asit ve bakterileri ortadan kaldırır. Havucun içerdiği diğer mineraller diş hastalıklarından korur.


10- Kereviz – Kemik


Kerevizde silisyum var. Silisyum, kemiğe gücünü veren element. Kemik erimelerine engel olur. Kereviz tohumu kemikleri kuvvetlendirir.

Kerevizin Diğer Faydaları

Mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır. Vücudun vitamin ihtiyacının bir bölümünü karşılamaya yardım eder.

Yapısında potasyum, sodyum, kalsiyum ve manganez gibi çok çeşitli mineraller içerir.

Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Kalp krizi geçirme ve felce yakalanma riskini azaltır. Kan basıncını kontrol eder.

İyi bir idrar söktürücüdür. Böylece fazla sıvının vücuttan dışarı atılmasına yardım eder. İdrar yolu enfeksiyonlarına fayda sağlar. Vücuttaki sıvı dengesini düzenler.

Astıma fayda sağlar. Balgam söktürücüdür. Tükürük salgısını ve mide suyunu arttırır. Bunun sonucunda da hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olur.

Doğal bir antioksidandır. Cinsel isteği arttırır, afrodizyak özelliği vardır. İştah açıcı özelliği vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de kereviz faydaları arasındadır. Zengin mineral içeriği sayesinde kronik yorgunluğu giderici özelliği vardır.

Mide ağrısına iyi gelir. Yüksek lif içeriğine sahiptir. Bağırsaklarda gaz birikmesini önler, bağırsak hareketlerine fayda sağlar. Bağırsaklarda kramp oluşmasını önler. Dizanteri ve sarılık gibi rahatsızlıklar için de faydalıdır. 

Diyabet yani şeker hastalığına karşı da fayda sağlar.

Yaraların ve yanıkların kolay iyileşmesine yardım eder.

Antibakteriyel özelliği vardır. Cildi güzelleştirir. Akne gibi cilt sorunlarına karşı fayda sağlar. Sedef ve vitiligo gibi cilt hastalıklarında yararlıdır.

Kadınların adet dönemi yani regl dönemlerinin düzenlenmesine yardım eder. Geciken menstrual döngüyü düzene sokar. Anemi yani kansızlık için de büyük fayda sağlar.

Nefrit ve hepatit hastalıklarına karşı fayda sağlaması da kereviz faydaları arasındadır.


Gut hastalığına karşı faydalıdır. Özellikle bu şifalı sebzenin tohumları gut hastalığına karşı kullanılarak şifa bulunabilir.

Özellikle yaşlılarda hafıza kaybı ve unutkanlık için fayda sağlar.

Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir. Vücuttaki toksin maddelerin atılmasına yardım eder. Böbrek taşlarının düşürülmesine de fayda sağlar.

Sistit yani idrar yolu iltihabı için faydalıdır. Karaciğeri koruyucu özelliği vardır.
Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; en şifalı bitkiler, şifalı bitkiler, faydalı bitkiler listesi, sırlı bitkiler, en faydalı bitkiler, en faydalı kuruyemiş, hangi hastalığa hangi şifalı bitki, her derde deva bitkiler, ilginç bitkiler ve özellikleri ile ilgilidir.