8 Ocak 2018

ŞİFALI BİTKİLER/ARMUT-AHLAT

 ARMUT —Pirus communis Hakkında Bilgi

Armut, gülgiller (Rosaceae) familyasının Amygdaloideae alt familyasında sınıflanan Pyrus cinsine ait ağaç nitelikli bitki türleriyle, bu türlerden bazılarının yenilebilir meyvelerinin ortak adı. Her iki yarıkürenin ılıman iklim kuşağı ülkelerinde yetiştirilen armut, dünyanın en önemli meyve ağaçlarından biridir.

Anavatanı Anadolu, Kafkasya ve Orta Asya'dır. Etiler zamanında Anadolu'da armut geliştirilmiştir. Armut, ikiçelenklilerin gülgiller familyasından 8-10 metre yüksekliğinde kazık köklü olan armut ağacının yumuşak, sulu ve tatlı meyvesidir. Ilıman iklim kuşağı ülkelerinde yetiştirilen armudun yaklaşık 1000 civarında türü bulunmaktadır


AHLAT — Pirus elacagrifolia Hakkında BilgiAhlat (Pyrus elaeagrifolia), Anadolu'da yaygın olarak yetişen yabani bir armut türüdür. Genelde ahlat yaygın adıyla bilinir. Bazı yörelerde çakal armudu, çördük gibi yöresel isimleri de vardır. Ahlat, Anadolu'nun hemen her yerinde bulunan, bir ağaç türüdür. Kuraklığa ve hava kirliliğine dayanıklı bir türdür. Kurak yerlerde kendiliğinden yetişen ve üzerine armut aşılanan bir ağaçtır. Yaban Armudu da denir. Ahlat, Yabani armut. Meyvaları armuta benzer ama çok daha küçük (erik kadar) ve sert olur.


İshalde — Meyvesinden yemek 

Zehirli hayvan sokmasında— Filizlerini döğüp vurmak, 

Not: Armut kabuğu meyvesinden faydalı olup, kabukları soyulmadan tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alır.


Armut'un Faydaları


Armut ve Sindirim


Yapılan araştırmalara göre armut kabuğunun etli kısımlara oranla 3-4 kat daha fazla besleyici ve yararlı madde içerdiği ortaya çıkmıştır. Armut kabuğunda bolca lif miktarı bulunmasından dolayı sindirime iyi geldiği bilinmektedir. 

Armut ve İltihaplanma


Armut kabuğunun iltihap önleyici özelliği vardır. Yemeklerin içerisine armut kabuğu ekleyerek vücudunuzun iltihaplanmasını önleyebilir, vücudunuzda bulunan iltihabı söküp atabilirsiniz.

C vitamininin vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Armut içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulundurur. Bu durumda da armut, yaraları iyileştirici özelliği ve bağışıklık sistemini güçlü tutmasıyla bilinir.


Armut ve Kan/Kemik


İçerisinde bol miktarda K vitamini barındıran armut kanın pıhtılaşmasına engel olur. K vitamini genel olarak kanın pıhtılaşmasına engel olan bir vitamindir. Aynı zamanda K vitaminini vücudumuzdaki proteinleri harekete geçirmek için kullanırız.

Armut içerisinde yüksek miktarda K vitamini barındırmasından dolayı hem kemik gelişimine katkı sağlar hem de diş ve diş eti hastalıklarının gelişmesine engel olur.

Armut ve Dinçleşme


Armutta bulunan antioksidan bileşikleri; kanseri ve makula dejenerasyonu önlemek, vizyon geliştirmek, erken yaşlanma ihtimalini düşürmek, vücudun dinçleşmesini sağlamak, cilt sağlığını korumak ve aynı zamanda beynin gücünü ve işlevselliğini arttırmaktadır.


Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; şifalı bitkiler, arı sokması bitkisel, ishal  tedavi bitkisel, iltihap nasıl geçer bitkisel, dinçleştiren bitkiler, diş eti kanaması tedavisi bitkisel, sindirim sistemi bitkisel tedavi ile ilgilidir.