8 Ocak 2018

ŞİFALI BİTKİLER/AVOKADO
Avokado Hakkında Bilgi

Avokado, anavatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içine alan defnegiller familyasına ait bir ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır. 

Tüm meyveler arasında protein bakımından en zengin olanıdır. Kadınlar açısından çok gereklidir. Çok kalorili olmasına rağmen içerdiği Glutathion süper bir hücre koruyucusudur, çünkü en iyi antioksidanttır. 

Antioksidantlar hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatırlar ve kanseri önlerler. Bol miktarda E vitamini de içerir. Bu vitamin kalp ve deriyi koruyarak dolaşımı düzene sokar. Ayrıca potasyum ve B6 vitamini de içerir. 

Çok kalorili olmasına rağmen içerdiği Glutathion süper bir hücre koruyucusudur, çünkü en iyi antioksidanttır.

Avokado Nasıl Yenir

Avokadoyu olgunlaştırarak yemek gerekmektedir. Avokadonun ham olanı sert olur ve acımsı bir tadı vardır. Marketten temin edilen bu meyve; oda koşullarında 3-4 gün  bekletilerek yumuşaması ve renginin koyulaşması sağlanır.  Sonrasında meyve olarak veya ezmesi ve salatası yapılarak yenir.

Olgunlaşan meyve, uzunlamasına ortadan ikiye kesilir ve çekirdeği çıkarılır. İnce ince dilimler halinde doğranır, tuzu baharat ve limon eklenerek salatası yapılır. Dilenirse; soğan, nane, maydanoz, domates eklenebilir. Avakado ezilip yukarıdaki tarif aynen uygulandığında ise avakado ezmesi elde edilmiş olur.

Aynı şekilde; ezilmiş olan meyveye sarımsaklı yoğurt karıştırılarak yenebilir. Bunun yanında Omleti, sotesi de yapılabilir.

Avakado Salatası Nasıl Yapılır?

3 tane avokado
1 tane limon
1 adet kırmız biber
1 adet salatalık
Biraz  maydonoz
İsteğe göre az miktarda kuru veya yeşil soğan
1 diş sarımsak
1 adet domates
Biraz roka ve tereotu
Zeytinyağı ve birazda tuz

Avakado Salatası Yapılışı:
Avakadolar kabuklarından bir kaşık yardımıyla ayrılır. (Kabukları bir tabak şeklinde bırakmaya özen göstermek gerekir. Süs için tabiki). Kalan meyveli kısım bıçakla ince dilimlenir. Üzerine, yukarıda yazılan doğranmış sebzeler eklenir. Tuz, limon ve zeytinyağı eklenerek, bu karışım kabukların içine doldurulur ve doğal bir görünüm elde edilir.

Avakado Ezmesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
1 adet olgun avokado
1 diş dövülmüş sarımsak
Yarım limonun suyu
2 yemek kaşığı dövülmüş ceviz
1 tatlı kaşığı sızma zeytin yağı
Az miktarda karabiber ve tuz

Yapılışı:

Avakodo ikiye kesilir ve bir kaşıkla içi oyulur, oyulan kısım çatalla ezilir. Diğer malzemeler eklenip iyice karıştırılır. Elde edilen karışım kabuklara dökülerek servis yapılır.

Avokado ve Kadın Hastalıkları


Avokado ile Rahim ve Meme'nin birbirine benzerlikleri bulunmaktadır. Avokado’nun avokado olup yenmesi için, çocuğun ana rahminde beklediği süre gibi ağaçta 9 ay geçirmesi gerekmektedir. Avokado, Hamilelik çatlakları, rahim ağzı kanseri ve meme kanseri gibi birçok kadın hastalıklarına iyi gelir.

Avokado Yağı ve Hamilelik Çatlakları 


Badem ve avokado yağında bulunan yağ asitleri, çatlaklar iyi gelir ve doğal olması sebebiyle güvenle kullanılabilir. Çünkü hamilelik çatlaklarına karşı üretilen çok fazla kremin yapısında bulan maddeler güvenli olmazlar. Hamilelik çatlakları için satılan kremlerde çoğunlukla, paraben, vazelin (kremlerde petrolatum olarak belirtilen vazelin petrol yağıdır) likit parafin (tıpkı vazelin gibi petrolden elde ediliyor). 


Hamilelik döneminde düzenli badem ve avokado yağı kullanmak, çatlakların oluşmasını önleyecektir. Badem yağını saf şekilde kullanabileceğiniz gibi kakao yağı, mango yağı, shea butter gibi katı bitkisel yağlarla beraber de kullanabilirsiniz. Badem yağı ile avokado yağı bu alanda kullanılabilecek ideal alternatiftir.


Avokado’nun en büyük etkisi, rahim ağzı kanseri ve meme kanserini önleyerek ve hormonları düzenlemeye yardımcı olur.


Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; şifalı bitkiler, avakado nasil yenir, avokado ezmesi ve salatası, avokado faydaları, kadın hastalıkları bitkisel tedavi, rahim ağzı kanseri bitkisel, meme kanseri bitkisel, hamilelik çatlakları için ile ilgilidir.