4 Ocak 2018

ŞİFALI BİTKİLER/DOMATESDOMATES — Solanum licopersicum Hakkında Bilgi


Domates, patlıcangiller ailesinden, anavatanı Güney ve Orta Amerika olan, meyvesi yenebilen otsu bitki türü.

1-3 metre boya sahip olan Domates bitkisinin hafif odunsu bir gövdesi vardır. 10-25 cm uzunluğunda olan yapraklarının üzerinde 5-9 yaprakçık bulunur. Yapraklar tüylüdür. 1-2 cm uzunluğunda ve genellikle sarı olan domates çiçekleri bir sap üzerinde 3-12 adettir. Genellilke kırmızı, yenilebilen meyvesi yabani bitkilerde 1-2 cm çapında iken, kültür bitkilerinde daha büyüktür.

Domates A, C ve E vitamini açısından zengindir. Bunun aynında folik asit açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca domates alfa lipoik asit, likopen, kolin, folik asit, beta-karoten ve lutein de dahil olmak üzere birçok besin içermektedir. Domates antioksidanlarla doludur.

Ucuz ve bol vitamin kaynağı olan domates besleyici ve lezzetlidir. Eski yaşamlarda tedavi için çok kullanılan şifalı bir bitkidir. 

Arı sokmasında — Kesilmiş parçasını koymak.

Çıbanı deşmekte — Bir dilimini oraya koymak.

Diken, cam batmasında — Kesilmiş bir parçasını üstüne koymak

İsilikte — Suyundan sürmek.

Mayasılda — Ortasından bölünerek oraya koymak.

Nasırda — Kesilmiş parçasını yatarken oraya koymak.

Kan için — Meyvesini yemek veya suyunu içmek.

Yanıkta — Suyundan çokça sürmek. 

Domatesin Faydaları


Domates ve Kalp


Domates kalbin aynasıdır. Domatesin içerdiği Likopen kalbin ve kanın gıdasıdır. Domates aynı zamanda C vitamini kaynağıdır.

Kalp hastalıklarına karşı etkili. Kalbe gelecek bütün hastalıklara karşı savunucu rol üstlenmektedir. ''Beta karotin''e yakın olan likopen içeriyor. Likopen vücudu kalp hastalıklarına karşı koruyan maddeler arasında yer alıyor.

Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller. 


Domates ve Kanser


Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcı bir sebzedir.

C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyum kaynağıdır ve çok az miktarda tuz bulunur. 


Domates ve Prostat KanseriAraştırmalar domatesin prostat kanseri riskini azalttığını gösterdi. Haftada en az iki kez domates yiyen erkeklerin, diğerlerine oranla prostat kanserine yakalanma riskleri azaltır.


Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; şifalı bitkiler, domates hakkında bilgi, domates faydaları, arı sokması bitkisel, çıban bitkisel tedavi, kansızlık tedavisi bitkisel, kansızlığa en hızlı çözüm, kalp hastalıkları bitkisel, prostat bitkisel ile ilgilidir.