8 Ocak 2018

ŞİFALI BİTKİLER/HAVUÇ


HAVUÇ  — Daucus carota Hakkında Bilgi


HAVUÇ  — Daucus carota Hakkında Bilgi


Havuç (Daucus carota), maydanozgiller (Apiaceae) familyasından, koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki yıllık otsu bir kültür bitkisi. Türkçe'de yörelere göre gelinparmağı, pürçüklü, balkamış, deper otu, yerebatan, yer otu, yerekaçan, kızıl ot gibi değişik isimlerle kullanılır. Akdeniz ülkelerinde, Afrika'da yoğun olarak tüketilir. Eskiden birçok maraz ve hastalığın tedavisinde şifa kaynağı olarak kullanılmıştır.

Akıntılarda — Döğülmüş tohumunu nöbet şekeriyle yemek. 

Bağırsak rahatsızlıklarında — Haşlanmışını yemek. 

Böbrek rahatsızlıklarında — Tohumunu dögülüp birer parça içmek. 

Çocuk İshalinde — Çokça kaynatılmış suyundan içirmek. 

Göz zayıflığında — Haşlanmasını bir müddet yemek. 

Kanlı idrarda — Döğülmüş tohumundan bir parça yemek. 

Kuvvet ve derman için — Döğülmüş tohumundan yemeklere ekip yemek. 

Sarılıkta — Haşlayıp yemek ve tohumunun suyunu içmek. 



Havucun Diğer Faydaları


Havuç ve Kalp/Damar


Havucun çok iyi bir antioksidan olduğundan vücuttaki zararlılara karşı mücadele eder, hemde kanın temizlenmesi ve sürkilasyonunu hızlandırılmasını sağlar. Damarlarda tıkanmaya izin vermediği için kalp sağlığını korur, tıkanmadan dolayı kaynaklanan aşırı yorgunluğu engeller ve kalp hastalıklarına iyi gelir.. Ayrıca damarların tıkanması dahil birçok hastalığın ana sebebi olan vücuttaki zararlıların vücuttan atılmasını sağlayarak genel anlamda sağlığı korur.

Havuç ve Prostat Kanseri


Zengin miktarda beta karoten içeren havuç, kanseri önlemede çok önemli bir rol oynar. Ayrıca bu konuyla alakalı olarak yapılan bazı bilimsel araştırmalar, havucun prostat kanserine karşı koruyucu özelliğinin olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca havucun sigara ile akciğerde meydana gelen tahribatları giderdiği tespitedilmiştir..

Havuç ve Tümörler/Mantarlar


Ayrıca havucun içerdiği diğer önemli maddeler falcarinol, doğal taksin içerir. Bu içerik sayesinde zararlı tümörlerin gelişmesine engel olurken, tümöre neden olan unsurların ortadan kalmasına katkı sağlar. Ayrıca mantar hastalıklarına karşı da çok etkilidir.

Havuç ve Göz Sağlığı


A vitamini eksiği gözlerimizde bazı görme sorunlarına neden olmaktadır. Beta karoten açısından zengin yiyecekler yemek, göz sağlığı için çok önemlidir. Havuç, A vitaminini bol miktarda içerdiği için göz sağlığına direkt katkıda bulunmaktadır. Ayrıca yaşlanmadan dolayı meydana gelen göz hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır. Yaygın bir göz hastalığı olan katarakta yakalanma riskini de azaltır. Havuçtaki beta-karotene retinaya iyi gelir ve göz sağlığını korur. Göz tansiyonuna engel olur.

Havuç ve Beyin Sağlığı/Unutkanlık


Havucun içerdiği maddeler beyin sağlığı için de önemli olup hasar gören beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Darbe ve yaşlanmadan meydana gelen unutkanlık, bunama gibi hastalılara karşı beyin sağlığını korur. Düşünceleri zinde tutar. Sinir hücreleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Rahatlatıcı ve strese karşı mücadele direncini arttırır.

Havuç ve Sindirim Sistemi/Bağırsaklar


Havuç, içerdiği lifler ile sindirim sitemi için çok önemli bir besin kaynağı olup mideyi kuvvetlendirir ve midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakların hareketlenmesine ve görevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Antioksidan özelliği ile sindirim sistemini temizler.

Havuç ve Cilt/Saç Sağlığı


Havuç yağını yüz de ki matlık ve kırışıklıklar ve saç  için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda cildinize ve saçlarınıza canlılık kazandırır ve yumuşak bir cilt ve saç'a sahip olmanızı sağlar. Havuç yağını zeytinyağı ile birlikte karıştırarak krem gibi yüzünüze sürün. İyice yedirdikten sonra kalan kısmı peçete yardımıyla silebilirsiniz. 

Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda cildi korur ve temizler. Güneş ışınlarına karşı vücudu koruyucu özelliği vardır. 

A vitamini içerdiği için akne, kara lekeler ve kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve döküntüleri giderme noktasına yardımcı olabilir. Vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Karaciğer ve safrada oluşan yağları azaltır. Bunların yanında havucun içerdiği bol miktarda lifler, kolon temizliğine yardımcı olur ve artıkların atılması için hareket kabiliyetini arttırır. Havuç suyu, cilt üzerine de uygulanabilir.

Rendelenmiş, ezilmiş veya haşlanmış havuçları cilt üzerine uygulamak, deride meydana gelen enfeksiyonları giderir. Bunun yanında aynı şekilde tüketilerek bünyenin iç organlarında meydana gelen alerji ve enfeksiyonların ortadan kalkmasında etkili olabilir.

Havuç ve Diş/Diş Eti


Havuç diş ve diş etleri içinde çok önemli bir besin olup diş macunu sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde sakızlarda da kullanılır. Havuçlar çiğ olarak tüketildiğinde dişleri aynı diş fırçası gibi temizler. Ağız sağlığı için de önemlidir. Tükürük bezlerinin görevlerini sağlıklı bir şekilde yapmalarına yardımcı olur. Ağız içerisinde oluşan zararlı asit ve bakterileri ortadan kaldırır. Havucun içerdiği diğer mineraller diş hastalıklarından korur.








Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; şifalı bitkiler, havuç nedir faydaları, bağırsak ve böbrek rahatsızlıkları bitkisel, çoçuk ishali bitki, prostat kanseri bitki, görme yetersizliği bitki, cilt sağlığı, saç bakımı bitki ile ilgilidir.