9 Ocak 2018

ŞİFALI BİTKİLER/HAZIMSIZLIK-ŞİŞKİNLİK


KİMYON


Hazımsızlık veya Şişkinlik Nedir?


Hazımsızlık karın bölgesinin üst kısmında meydana gelen şişkinlik hissi için kullanılan bir terimdir. Bilmeniz gereken “Hazımsızlık bir hastalık değildir”. Hazımsızlık ile beraber Şişkinlik meydana gelir ve kişi kendini rahatsız hisseder.

Karında oluşan şişkinlikten hızlı, doğal ve ekonomik bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacak şifalı bitkiler bulunmaktadır.


ŞİFALI BİTKİLER/HAZIMSIZLIKHazımsızlık ve Şişkinlik Nasıl Geçer? 


Karın bölgesinin üst kısmında meydana gelen şişkinlik hissi için kullanılan şifalı bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkiler kişilerin bünyelerine göre etkileri farklı olabilmektedir. Kişiler, aşağıda belirtilen şifalı bitkilerin veya kullanım şekillerinin kendilerine uygun olanlarını deneyerek bulabilirler. Kişilerin bünyelerine uygun olan şifalı bitki veya kullanım şeklini uygulamaları daha faydalı olacaktır.

1- Kimyon
Mide ve gaz problemi için kullanılabilecek mucizevi bitkilerden biridir. Hazmı kolaylaştırıcı, gaz giderici özelliği bulunmaktadır. Beraberinde idrar söktürücü etkisi de vardır.
Bu bakımdan yemeklere katılan Kimyon hazımsızlığı giderir. 
2- Tarçın Çayı 
Tarçın demir, manganez, kalsiyum ve lif bakımından zengindir. Bu minerallerin kombinasyonu safranın azaltılması veya ortadan kaldırılması ve sindirim kırampları veya şişkinliğe engel olur. Daha sonra kolon hücrelerinde herhangi bir zarar oluşmasını dolayısıyla kolon kanserinin başlamasını önler. Ayrıca irritablı bağırsak sendromu hafifletmeye yardımcı olur.
Tarçın ve sahip olduğu özellikler sindirim sürecine yardımcı bir bitkidir. Özellikle de sindirim sorunlarından kaynaklanan krampları ve şişkinliği azaltmakta işe yarar. 
Tarçın çayı yapmak için, yarım tatlı kaşığı toz tarçını bir bardak kaynar suya karıştırarak bir kaç dakika demlenmeye bırakmak gerekir. Veya 1 adet kabuğu bir kaç parçaya ayırarak yarım litre kaynamış suya atılır. Demliğin kapağı kapalı halde 10 dakika demlenmesini beklenir.
Demlenen Tarçın Çayı yavaş yavaş içilmelidir. 
3- Portakal Suyu 
Portakal, midedeki asit düzeyini yükselterek sindirime yardımcı olmaktadır. Yağlı ve ağır gıdaları tüketmeden önce bir portakal yemek ya da taze sıkılmış portakal suyu içmek sindirimi kolaylaştırır ve şişkinliğe engel olur. Ağır yemeklerin öncesinde, yemekle beraber veya yemekten sonra portakal suyu içmek sindirime faydalı olur. 
4- Zencefil Çayı 
Zencefil sindirim sıvılarının uyarılmasına ve enzimlerin dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede, hazımsızlıktan kaynaklanan şişkinliği, krampları, gazı ve ağrıyı geçirmeye ve önlemeye yardım eder. Özellikle de ağır bir yemekten sonra. 
Zencefil çayı yapmak için, bir kaç parça rendelenmiş zencefili bir bardak kaynar suya atın, içmeden önce 2-3 dakika demlenmeye bırakın. 
5- Nane Çayı 
Nane, hazımsızlıktan kaynaklanan belirtileri geçirmekte oldukça etkilidir, aynı zamanda sindirime yardım eder. Nane çayı yapmak için tek yapmanız gereken birkaç nane yaprağını bir bardak kaynar suya atıp 10 dakika demlemektir. Sonra içebilirsiniz. 
6- Süt ve süt ürünleri 
Süt ve süt ürünleri mide,bağırsak ve hazımsızlığa iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan bakteri familyaları bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak Hazımsızlığı geçirir. 
7- Hazım Çayı 
Zencefil-papatya-tarçın-limon kabuğu-taze nane ile demlenen (Hepsinden birer tutam atın ve 8-10 dakika demleyin) "Hazım Çayı" ile de hazımsızlığı giderebilirsiniz.
8- Turp 
Turp mide de oluşan asitle reaksiyona girerek geğirme ihtiyacını ortaya çıkarır.
Bu bakımdan bir miktar turp'u dilimleyin üzerine limon sıkın ve yiyin. Kendiniz geğirmekten alıkoymayın. Geğirmeniz şişkinliğinizi gidermeye yardımcı olur.
Uyarı: Hamile veya bebek sahibi iseniz bunu kesinlikle yapmayın. Bebeğinizde yoğun olarak Gaz Yapar. 
9- Yürüyüş Yapmak
Yürüyüş yapmak bağırsakların çalışmasını sağlayan en önemli etkendir. Her gün düzenli yürüyüş yapıldığında bağırsaklar düzenli bir şekilde çalışır ve hazımsızlığı geçirir. 
10- Karbonat/Sodium-Bikarbonat
Midede ağırlık ve şişkinlik hissetmek, yediğimiz yemeklerden dolayı hazımsızlık çektiğimizin belirtisidir. Bunu geçirmek için karbonat en kısa çözüm olabilmektedir. Çünkü mide ekşimesiyle savaşmaya yardımcı olur. Sindirim yolunda birikmiş havayı boşaltır. 
Ev yapımı bir asit giderici hazırlamak için; yarım bardak suya yarım tatlı kaşığı karbonat ekleyerek yapılabilir. Eğer isterseniz biraz da limon suyu da sıkılabilir. 
11- Kuzukulağı Çayı
Haziran ve eylül aylarında çiçek açan, tüysüz yapraklı, nemli ve kumlu geçirgen topraklarda kendiliğinden yetişen, A, B, C vitamini ile demir, potasyum ve fosfor ihtiva eden ekşi tadı olan bir bitkidir.
Yaz aylarında açan başak halindeki pembemsi renkli, sık dizilişli çiçekleri koparıldıkça bitki yapraklar verir. Çiçeklerinden, parlak koyu kahverengi minik tohumları olgunlaşır. Tohumundan kaynatılması ile yapılan çay şişkinliğe iyi gelir. 
12- Yulaf
Yulaf çok miktarda lif içerir. Yulaf ezmesi safra kesesi asitlerini azaltmaya yardımcı olur. Böylece bağırsak geçişi kolaylaşır. Özellikle çocukların hazım güçlüklerini giderir.

Hazımsızlık ve Şişkinlik Nasıl Önlenir?

1- Yavaş yavaş ve kesintiye uğratmadan yiyin: 
Yemek yemek için yeterli zamanı ayırmanız önemlidir. Hava yutmayı önlemek için iyi çiğneyin ve başka işlerle uğraşmayın. Şişkinliğin ana nedenlerinden birisi hava yutmaktır. Lokmalarınızı iyi çiğnemek aynı zamanda sindirime yardımcı olur. 
2- Gazlı içeceklerden uzak durun: 
Eğer düzenli olarak gazoz ya da maden suyu içiyorsanız bunu kesmenizde fayda var. Bunun yerine, su, limonlu su, çay ya da meyve suyu içebilirsiniz. 
3- Sindirim sisteminizin hangi sebzelere karşı hassas olduğunu belirleyin: 
Pek çok insan karnabahar, salatalık, kabak, biber ya da lahana gibi sebzelere karşı hassastır. Eğer bu sebzeleri yemek şişkinlik hissine ya da diğer hazımsızlık belirtilerine neden oluyorsa en iyisi onlardan daha az tüketmektir. 
4- Laktoz duyarlılığınız olup olmadığını öğrenin: 
Süt ürünlerine hassasiyet oldukça yaygındır. Süt ürünlerinin sindirimi zor olabilir ve şişkinliğin yanı sıra ishal, kusma ve mide bulantısına da yol açabilirler. 
5- Yağ oranı yüksek gıdalardan ve yemeklerden kaçının: 
Kızartma ve abur cubur yemekten kaçının. Yumurta, tereyağ ve sıvı yağları çok fazla tüketmeyin. 

Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere hazırlanan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; hazımsızlık nedir, şifalı bitkiler, hazımsızlık tedavisi bitki, hazımsızlık nedenleri, hazımsızlık ve şişkinlik nasıl geçer, hazım çayı, hazmı hızlandırmak, şişkinlik çayı ile ilgilidir.