8 Ocak 2018

ŞİFALI BİTKİLER/KANSIZLIK- DEMİR EKSİKLİĞİ


Demir Eksikliği:
Demir, kanda oksijen taşımakla görevli olan hemoglobin molekülünün üretilmesi, bağışıklık sistemi ve zihinsel performans için de gereklidir. Demir eksikliği anemisi daha çok kadınlarda görülür. Genel olarak kadınlarda daha sık ortaya çıkmasının nedeni ise her ay görülen adet kanamalarıdır.Besinlerle demir alımının az olması veya kadınlarda yoğun ya da düzensiz adet kanamaları nedeniyle vücuttan demir kaybının artması bu mineralin eksikliğine yol açmaktadır.
Kansızlık ise;
Kandaki demir, çinko, b12, b2 gibi vitamin ve minerallerin eksik olmasıyla ortaya çıkan bir durum olup daha çok kendisini demir eksikliğiyle göstermektedir.Kansızlık-Demir Eksikliğinin Belirtileri
Yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, üşüme hissi, vücut direncinin düşmesi, iştahsızlık ve mide bulantısı, sık hastalanma, ağız kenarlarında çatlaklar oluşması şeklinde belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Erkeklerde 2 mg kadınlarda 4 mg olan günlük demir ihtiyacı günlük olarak aldığımız gıdalardan sağlanır. Ancak kan kaybı vb. durumlarda takviye beslenme yapılması gereklidir. Kadınların kendilerine özgü hallerindeki kan kaybı nedeniyle daha fazla Demir'e ihtiyaçları bulunmaktadır.

"Kansızlık-Demir Eksikliği" insan yaşamının kalitesini olumsuz etkileyen etkenlerden birisidir. tedavi edilmezse kronik yorgunluk ve kronik hastalıklara insanı açık hale getirir. Kansızlık-Demir Eksikliğinde Tedavi


Yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, üşüme hissi, vücut direncinin düşmesi, iştahsızlık ve mide bulantısı, sık hastalanma, ağız kenarlarında çatlaklar oluşması gibi belirtileri yaşayan birisi ilk önce doktor kontrolünde kan tahlili yaptırılmalı, bu belirtilerin demir eksikliğinden kaynaklandığı öğrenilmelidir. Doktorun verdiği reçete kapsamında tedaviye başlanılmalıdır.

Bu tedavilere yardımcı olunması bakımından günlük beslenmemize dikkat edilerek demir içeriği fazla olan şifalı bitkilerden oluşan gıdalara mevsimine göre ağırlık verilmelidir. Kış besininin kış mevsiminde, yaz besininin ise yaz mevsiminde tüketilmesine dikkat edilerek beslenilmelidir.

Kansızlık-Demir Eksikliğinde Bitkisel Tedavi

"Kansızlık -Demir Eksikliği" sadece ilaç veya besin takviyesi ile çözülmeyip yaşam terbiyesi gerektiren bir hastalıktır.
"Kansızlık Yaşam Terbiyesi": Aldığımız gıdalarla kana geçen Demir'in daha çok emilerek kana geçmesini sağlayacak tedbirlerdir. 
Yapılan araştırmalarda hafif gıdalar çabuk, ağır gıdalar ise çok uzun sürede sindirilerek içerisindeki vitamin ve minaraller kana geçmektedir. Bu bakımdan "Kansızlık -Demir Eksikliği" problemine çözüm olacak ve yaşamımızı kolaylaştıracak "Yaşam Terbiyesi" şu şekilde yapılmalıdır.
1-) Yapılan araştırmalarda Anadolu'nun vazgeçilmezleri olan çay ve kahve demirin kana geçmesine engel olmaktadır. Bu içeceklerin demirin kana geçmesini % 75 engellediği tespit edilmiştir.
Çayda bulunan bazı doğal bileşikler yemek ile aldığınız demirin vücutta emilimini engelleyebilir. Ancak c vitamininin bu olumsuzluğu giderdiği tespit edilmiştir. Riskli gruptakiler çayı limonla tüketerek bu riskin önüne geçebilir, bazı çalışmalara yemekten 1 saat sonra içilmesinin de olumsuz etki yapmadığını gösteriyor.
2-) Fazla miktarda kalsiyum içeren yoğurt, süt, marul vb. ürünlerinin yemeklerle beraber kullanılması yemeklerde bulunan demirin kana geçmesini engellediği tespit edilmiştir.

Kansızlık-Demir Eksikliğinde Beslenme

Kansızlık ve demir eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıfladığından en önemli sorun yorgunluk, halsizlik ve çok çabuk hastalanmadır. Tedavi süresince ve tedaviden sonra kansızlığın tekrar nüksetmemesi için takviye şarttır.

Bunun için bünyesinde demir, çinko, b12, b2 gibi vitamin ve mineralleri bulunduran gıdalar yenilmelidir.

Bunun için;
1- Demir içeren en iyi kaynaklardan kırmızı/beyaz et, ve yumurta(Etin rengi ne kadar koyu ise, demir miktarı o kadar yüksektir demektir.)
2- Beslenmede fazla kalsiyum alımı demir emilimini olumsuz etkileyebiliyor. Yemekler, fazla Kalsiyum içeren(süt, yoğurt, peynir, marul, zencefil, soğan, mısır, muz, lahana, brokoli, alabalık, sardalye) gıdalarla birlikte tüketildiğinde bu gıdaların miktarı az olmalıdır.
3- C vitamini tüketimi ise demirin vücutta kullanılabilirliğini artırıyor. Yumurtanın, etin ve balığın yanında mutlaka C vitamini açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler ile sivri biber tüketilmelidir. 
5- Güneş ışığı bol miktarda alınmalıdır. Yemekler demir kaplarda yapılmalıdır.
6- Kuru Meyve tüketilmelidir. (Hurma, kuru erik, kuru incir, kuru kayısı, kara üzüm, ceviz, fındık, fıstık)
7- Kuru baklagil ağırlıklı yemekler yenmelidir. (bulgur, buğday özü, kuru fasulye, mercimek, nohut, iç bakla)
8- Ayva, çiğ domates, bamya, patlıcan, brokoli, tere, kereviz, ısırgan otu, deniz yosunu, dulavrat otu kökü, kekik, keten tohumu, çörek otu, nar ekşisi tüketilmelidir.

Kısacası, yukarıda belirtilen şifalı bitkilerin günlük beslenme sürecine yayarak tüketimi kansızlık yönünden beslenmede çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle özel durumlarından dolayı aylık kan kaybı yaşayan kadınlar bu şekilde beslenmeye dikkat etmelidirler.
Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere hazırlanan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; şifalı bitkiler, demir eksikliği tedavisi bitkisel, kansızlık evde tedavi, kansızlık bitkisel tedavi, kadınlarda kansızlık tedavisi bitkisel, kansızlığa doğal çözüm, kansızlık belirtileri ile ilgilidir.