8 Ocak 2018

ŞİFALI BİTKİLER/KEREVİZKereviz (Apium graveolens) Hakkında Bilgi


Kereviz (Apium graveolens), maydanozgiller Apiaceae familyası içinde, batı ve kuzey Avrupa sahil bölgelerinin ve özellikle de bu bölgelerin çukur ve sazlık kesimlerinin yerlisi kabul edilen, yenilebilir, iki senelik bir bitkidir. Bir metreye kadar boy atabilir. Bu bölgelerin çukur ve sazlık kesimlerinin yerlisi kabul edilen, yenilebilir, iki senelik bir bitkidir. Bir metreye kadar boy atabilir. Çiçekleri krem rengine çalan beyaz renkte, 2–3 mm. çapındadır. 

Hem yaprağı hem de yumrusundan çeşitli yemekler yapılarak yenir. Birçok bakımdan şifa kaynağıdır.

Besleyicilik seviyesi oldukça fazla olan Kereviz, A, B, E ve C vitaminlerini barındırmakta olduğundan vücudun vitamin ihtiyacını karşılamaya yardım eder.

Yapısında başta fosfor olmak üzere çinko, bakır, mangan, selenyum potasyum, sodyum, kalsiyum ve manganez gibi çok çeşitli mineraller içerir.

Kereviz ve Kemik Gelişimi
Kerevizde silisyum var. Silisyum, kemiğe gücünü veren element. Kemik erimelerine engel olur. Kereviz tohumu kemikleri kuvvetlendirir.
Kereviz ve Kalp/Damar
Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Kalp krizi geçirme ve felce yakalanma riskini azaltır. Kan basıncını kontrol eder.
Kereviz ve Bronşit/AstımAstıma fayda sağlar. Balgam söktürücüdür. Tükürük salgısını ve mide suyunu arttırır. Bunun sonucunda da hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olur.
Kereviz ve Mide ağrısı
Mide ağrısına iyi gelir. Yüksek lif içeriğine sahiptir. Bağırsaklarda gaz birikmesini önler, bağırsak hareketlerine fayda sağlar. Bağırsaklarda kramp oluşmasını önler. Dizanteri ve sarılık gibi rahatsızlıklar için de faydalıdır. 
Kereviz ve Sivilce
Yaraların ve yanıkların kolay iyileşmesine yardım eder. Cilt için de yararlı olan kereviz, sivilceleri azaltır. Cilde parlaklık ve tazelik kazandırır. Ayrıca genç görünmenize destek olur.
Antibakteriyel özelliği vardır. Cildi güzelleştirir. Akne gibi cilt sorunlarına karşı fayda sağlar. Sedef ve vitiligo gibi cilt hastalıklarında yararlıdır.
Kereviz ve Kadın Rahatsızlıkları
Kadınların adet dönemi yani regl dönemlerinin düzenlenmesine yardım eder. Geciken menstrual döngüyü düzene sokar. Anemi yani kansızlık için de büyük fayda sağlar. Nefrit ve hepatit hastalıklarına karşı fayda sağlaması da kereviz faydaları arasındadır.
Hayız çokluğunda — Kereviz ile Maydanozu kaynatıp ılık içmek.
Emziren annelerin sütünü artırır. Kereviz kaynatılırken suyuna limon eklenirse gaz yapması engellenir.


Kereviz ve Alzheimer
Özellikle yaşlılarda hafıza kaybı ve unutkanlık için fayda sağlar. ABD'de Illinois Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı araştırma, kerevizin yaşla birlikte ortaya çıkan unutkanlığı azalttığını kanıtladı. Yaşlı fareler üzerinde gerçekleştirilen deneyler sonucunda kerevizde bulunan “luteolin” adlı maddenin bunamayı ve unutkanlığı geciktirdiği tespit edilmiştir. 
Kereviz ve Böbrek Rahatsızlıkları
Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir. Vücuttaki toksin maddelerin atılmasına yardım eder. Böbrek taşlarının düşürülmesine de fayda sağlar. Sistit yani idrar yolu iltihabı için faydalıdır. Karaciğeri koruyucu özelliği vardır.
İyi bir idrar söktürücüdür. Böylece fazla sıvının vücuttan dışarı atılmasına yardım eder. İdrar yolu enfeksiyonlarına fayda sağlar. Vücuttaki sıvı dengesini düzenler.
Kerevizin Diğer Faydaları
Doğal bir antioksidandır.  İştah açıcı özelliği vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de kereviz faydaları arasındadır. 
Zengin mineral içeriği sayesinde kronik yorgunluğu giderici özelliği vardır. 
Gut hastalığına karşı faydalıdır. Özellikle bu şifalı sebzenin tohumları gut hastalığına karşı kullanılarak şifa bulunabilir.
Cinsel isteği arttırır, afrodizyak özelliği vardır.
Diyabet yani şeker hastalığına karşı da fayda sağlar.Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; en şifalı bitkiler, şifalı bitkiler, faydalı bitkiler listesi, sırlı bitkiler, en faydalı bitkiler, en faydalı kuruyemiş, hangi hastalığa hangi şifalı bitki, her derde deva bitkiler, ilginç bitkiler ve özellikleri ile ilgilidir.