3 Ocak 2018

ŞİFALI BİTKİLER/PATATES


Patates Hakkında BilgiPatates, patlıcangiller familyasından yumruları yenen otsu bitki türüdür. Boyu 70–80 cm’ye varan, beyazımsı-pembemsi çiçekler açan, yumruları hariç zehirli otsu bir bitkidir.

Yetiştirilmesi çok kolay fakat saklanması zor bir besin maddesidir. Genellikle 4 derecenin üstü ısılarda saklanmalıdır. Aksi halde içindeki nişasta şekere dönüşerek tadı değişir. İdeal ısı, 7-10 derece arasıdır.

Vücuda enerji veren madde olan karbonhidrat içeren patates, C ve E vitaminleri ve beta karotin açısından zengindir. Magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve çinko içeriği de yüksektir. Patatesi kabuğu ile birlikte yemek, sağlık yönünden çok daha yararlıdır. 

Patates eskiden beri kullanılan bit şifa kaynağıdır. 
Başağrısında — Dilimlerim alnına koymak.

Ergenselikte — Haşlamasını yemek.

İğne yutmada — Haşlamasını yemek. 

Gibi tedavilerde sık sık kullanılmıştır.

Patates insanı öldürür de. İçindeki 'solanin' maddesi zehirlidir. Fakat oranı çok düşüktür. Yeşillenmiş patateslerde bu oran yükselir. Baş ağrısına, kramplara, komaya hatta ölüme neden olabilir.

Patatesin Faydaları


Patates ve PankreasTatlı patatesin pankreasa yaptığı en büyük iyilik, kan basıncını düzenleyerek, görevini daha rahat yapmasını sağlamak. En önemlisi, patateste yüksek oranda, pankreas kanserinin büyümesini engelleyen B6 vitamini var. 


Patates ve Sindirim SistemiSindirimi kolaylaştırır ve mide gazlarını giderir. Selenyumdan yana zengin bir sebze olan patates, troidin de düzenli çalışmasını sağlar. Bol lifli yapısından dolayı barsakları çalıştırıcı ve temizleyici özelliği vardır. Kabızlığa karşı etkili ve kolon kanserine karşı koruyucudur.Patates ve Kalp


Potasyum açısından zengin oluşu ve çok az sodyum içermesi nedeniyle yüksek tansiyona ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucudur. Aynı zamanda antioksidandır.

Potasyumdan zengin, sodyumdan düşük olması nedeniyle kalp damar sağlığını korur ve tansiyon hastalığında faydalıdır. Vücudu zararlı maddelerden arındırarak kanı temizler, hücre yenileyici özelliği vardır. 


Patates ve Cilt Sağlığı


Manganez içeriği yüksektir. Bu nedenle cilt sağlığı için önemlidir ve cildi güzelleştirir.


Patates ve Mutlulukİçeriğindeki fosfor nedeniyle cinsel gücü artırır. B vitaminlerinden zengin olmasından dolayı sinir sistemini düzene sokar, yorgunluğa karşı etkili bir sebzedir. Patates etkili bir virüs yok edicidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Patates ve Mide Hastalıkları


Yapılan çalışmalara göre patatesi çiğ olarak tüketmek, pişirerek tüketmekten daha faydalı. Özellikle patates suyunun karaciğer, safra kesesi, mide hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

Patates ve Şeker Hastaları


Uyarı; Şeker hastalarının veya insulin direnci olan kişilerin dikkatli tüketmesi gerekir.
Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; patates hakkında ilginç bilgiler, şifalı bitkiler, patates faydaları, baş ağrısı bitkisel, ergenliğe bitkisel çözüm, pankreas kanseri bitkisel, sindirim sistemi bitkisel tedavi, kalp damar tıkanıklığı bitkisel, cinsel isteksizlik bitkisel ile ilgilidir.