8 Ocak 2018

ŞİFALI BİTKİLER/PATLICAN


PATLICAN  — Solanum mclongena 

Hakkında Bilgi


Patlıcan, bilimsel adıyla Solanum melongena, Solanaceae familyasına ait olup, ılık iklimlerde tek yıllık, tropik iklimlerde ise küçük bir ağaç şeklinde büyüyen çok yıllık bir kültür bitkisidir.Patlıcanın yetiştiriciliğinin ilk başladığı  ile ilgili bilgilere M.Ö 5.yy'da Hindistan'da rastlanmış olup buradan diğer coğrafyalara dağılmıştır.

Patlıcan; beyin sağlığı ve kardiovaskuler sağlık açısından faydalı bir bitkidir. Ayrıca, antioksidan etkisi bulunan patlıcan, serbest radikallere karşı mücadelede etkin rol oynamaktadır. Kanser riskini azaltan ve kalp ile damar sağlığını korumaya yardımcı olan patlıcan, kilo vermeye de yardımcı bir besin kaynağıdır. Kemik sağlığı ve kansızlık (anemi) tedavisinde de önemli bir gıda olan patlıcan, beyin işlevlerini destekleyici bir besin maddesidir. Eski zamanlarda birçok marazın giderilmesinde şifa olarak kullanılmıştır.


Ağız eskisinde — Sapının kurutulmuş döğülmüşünü sürmek. 

Ağız kabarcığında — Sapının külünü sürmek. 

Akıntı için — Tohumunun kavrulmuşunu vurmak. 

Ekzernada — Lapasını sürmek. 

Memeli basurda — Külde pişirip vurmak. 

Sidik zorunda — Külde pişirip kasıklara vurmak Şişde — Kesip üstüne sarmak.
Not; Patlıcan ne niyetle yenirse öyle olur. Cennetin en mübarek ve şifalı sebzelerindendir. Dimağı genişletir. Şiratiri-İslam; Sahife — 270 

Beyin Gelişimi ve Patlıcan


Beyin gelişimi ve sağlığına olumlu etki yapar. Patlıcanın kabuğunda bulunan "Nasunin", etkili bir antioksidan maddedir ve serbest radikal yiyicidir. Nasunin aynı zamanda, hücre zarı hasarına karşı koruyucudur. Patlıcanın yapısında bulunan nasunin, beyin hücrelerinin zarlarını korur, hücrelerdeki moleküller arasındaki bağlantıyı sağlar.

Beyindeki hücrelerin, lipid içeren hücre zarlarını korumaya yardımcı olan antioksidanlar, serbest radikallerden gelecek olan zararları engeller. Ayrıca patlıcan, yaşa bağlı olarak gelişen mental bozuklukları önlemektedir ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Beyinin ihtiyacı olan oksijenin kan içinde taşınmasına yardımcı olan patlıcan, sinirsel geçiş yollarını uyarır ve analitik düşünme gücünü destekler. Patlıcan hem beyin hücrelerini korur hem de beynin mental aktivitesini artırır. Patlıcan içeriğinde bulunan potasyum minerali sayesinde, beyin için ideal bir besin kaynağıdır.

Kanser Tedavisi ve Patlıcan


Anti kanserojen etki göstermektedir. Patlıcanın yapısında bulunan polifenoller, anti kanserojen etki göstermektedir. Antosiyanin ve klorojenik asit içeren patlıcan, antioksidanlar gibi anti enfeksiyon işlev bileşimindedir. Bunlar, vücut hücrelerini üretirler ve serbest radikallerden kaynaklanan hasarları önlerler. Patlıcan, içeriğinde bulunan klorojenik asit sayesinde, tümör oluşumunu önler. Ayrıca yine klorojenik asit sayesinde, kanserli hücrelerin sıçramasını ve yayılmasını önlemektedir. Kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlayan patlıcan, bu işlem için gerekli olan enzimlerin üretilmesini desteklemektedir.


Liflerin faydalı etkileri ile birlikte, patlıcanlar önemli bir antioksidan kaynağıdır ve vücudu çeşitli hastalıklara karşı korumaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin C yardımı ile, beyaz kan hücrelerinin aktivitesini ve üretilmesini desteklemektedir.

Kemik Erimesi ve Patlıcan


Kemik erimesi ve osteoporoz riskini büyük oranda azaltır. Kemik sağlığı için oldukça önemli olan patlıcan, kemik erimesi ve osteoporoz riskini büyük oranda azaltır. Patlıcanın içeriğinde bulunan fenolik bileşenler,kemikleri güçlendirir ve kemiklerin mineral yoğunluğunu çoğaltır. Patlıcan, zengin bir demir ve kalsiyum kaynağıdır ve kemik sağlığı ile kemik dayanıklılığını bütünleyici bir gıda maddesidir. Sonuç olarak, patlıcanın içinde bulunan potasyum, kalsiyum alımına ve kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olmaktadır.

Kansızlık Tedavisi ve Patlıcan


Kansızlık hastalığına iyi gelir. Vücudumuzda meydana gelen demir eksikliği genel sağlığımız için çok tehlikelidir. Bu durum ise belirgin bir şekilde anemiye sebep olmaktadır. Anemi, baş ağrısı, migren, yorgunluk, halsizlik, depresyon ve bilişsel bozukluğa neden olmaktadır. Bu durumda, demir içeriği yüksek besinler yemek, anemiye karşı mücadelede önemlidir. Patlıcanın ise etli kısmı, yeterli bir demir kaynağıdır. Bakır içeriği bakımından da zengin olan patlıcan, kırmızı kan hücrelerinin temel bileşimi olan demir kadar önemlidir. Patlıcan; enerjinizi ve gücünüzü yükseltir, stres ve yorgunluk hissinizi giderir.

Kilo Verme ve Patlıcan


Yağ ve kolestrol içermediğinden kilo ile mücadele edenlere yardımcı olur.

Neredeyse hiç yağ ve kolestrol içermeyen patlıcan, kilo vermek isteyenler için ideal bir yiyecek haline gelmiştir ve obezite problemleri ile mücadelede önemli bir besin kaynağıdır. Lif, oldukça doyurucu bir bileşendir ve beynimizde acıktığımızı belirten ghlerin isimli hormonun salgılanmasını engellemektedir.

Diyet lifleri, genellikle kontrolü kilo kaybı için önemli bir faktör olarak bilinir. Lif, sindirim sisteminde hacim arttırıcı maddeler gibi etki gösterdiği için, kilo vermeye yardımcı bir bileşendir. Patlıcan çok düşük seviyede olan kalori içeriği ile, sağlıklı ve fit bir vücut için ideal bir besin kaynağıdır.

Antioksidan olduğundan sağlıklı ve fit bir vücut için ideal bir besindir.

Patlıcanın Diğer Faydaları


Yapılan araştırmalara göre, fenolik bileşim kaynağı bakımından zengin bir sebze olan patlıcan, antioksidan olarak işlev göstermektedir. Antioksidan özelliği sayesinde patlıcan; enfeksiyon, bakteri ve mantarlara sebep olan elementlere karşı mücadelede etkindir. Patlıcan, klorojenik asit içeriği yardımı ile, serbest radikallere karşı iyi bir savaşçıdır. Antioksidan olarak patlıcan; kötü kolestrolü, mikrobik faaliyetleri ve kanseri (anti mutajenik) önleyici özellik göstermektedir.

Kalp Sağlığı ve Patlıcan


Kalp sağlığını destekler. Lif, potasyum, vitamin C, vitamin B6 ve fitobesin içeriği ile patlıcan; kalp sağlığını destekleyen bir besin kaynağıdır. Flavonoid içeriği bulunan gıdalar, kalp hastalıklarına bağlı olarak gelişen ölüm riskini düşürmektedir. Antosiyanin içeriği bulunan sebze ve meyveleri tüketmek, kardiovaskuler hastalıkların gelişmesini önlemektedir. Antosiyanin içeriği sayesinde patlıcan, haftada bir gün tüketildiğinde kalp hastalıkları riskini %34 oranında azaltmaktadır. Üstelik yapılan bir diğer araştırmaya göre, antosiyanin alımı arttıkça, tansiyon değerlerinde düşüş gözlenmektedir.

Kolesterol ve Patlıcan


Kolesterol düzenleyicidir. Laboratuar araştırmaları göstermiştir ki, patlıcanda bulunan fenolik bileşim, klorojenik asit miktarı ile doğru orantılı olduğu için, klorojenik asit ise, bir serbest radikal ayrıştırıcı olduğu için, patlıcan, kandaki kötü kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca, patlıcan; anti mikrobiyal, abtiviral ve anti kanserojen faktör olarak sağlıklı bir besin kaynağıdır.

Şeker Hastalığı ve Patlıcan


Diyabet veya insulin düzenleyicidir. Yüksek lif içeriğine bağlı olarak ve düşük oranda çözünebilir karbonhidrat oranı ile patlıcan, diyabet kontrolü açısında ideal bir yiyecektir. Patlıcan kendine özgü özelliklerine bağlı olarak, vücuttaki glikoz ve insülin aktivitesini düzenleyici etki göstermektedir. İnsülin seviyesi stabil olduğunda, diyabet tehlikesi ve kandaki şeker seviyesinin artması gibi durumlar önlenmiş olunmaktadır.

Patlıcanın Zararları


Patlıcanın yapısında sınırlı miktarda bulunan oksalat, vücut içinde çok fazla biriktiği zaman, kristalleşebilir ve bazı sağlık problemlerine neden olabilir. Bundan dolayı, çok fazla patlıcan tüketimi, tedavisi olmayan böbrek taşı oluşumuna ve safra kesesi problemlerine sebep olabilir.

Patlıcanın bilinen bir alerjen etkisi olmamasına rağmen, çok fazla patlıcan yemeden önce, doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Not: Patlıcanı pişirirken bezim değerlerini kaybetmemesi adına, kızartmak yerine fırınlamak çok daha sağlıklı olacaktır.Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; şifalı bitkiler, patlıcan faydaları, patlican bilgi, memeli basura ne iyi gelir, beyin gelişimi bitkisel, kanser tedavisi bitkisel, kemik erimesi bitkisel, kansızlık bitkisel, kilo verdiren bitki ile ilgilidir.