3 Ocak 2018

ŞİFALI BİTKİLER/ÜZÜM
Üzüm Hakkında Bilgi


Üzüm, asmagiller familyasının Vitis cinsinden sarılgan bitki ve yeryüzünde kültürü yapılan en eski meyve türlerine verilen ad. Tarihçesi M.Ö 5000 yılına kadar dayanır. Anavatanı Anadolu'yu da içine alan Küçük Asya, Kafkasya'yı da kapsayan bölgedir. 


Yeşil üzüm, b1 ve b2 vitaminleri ve demir, magnezyum, fosfor, potasyum gibi mineraller içermektedir. Üzüm suyu, üzüm sirkesi, üzüm pekmezi, üzüm hoşafı gibi kullanım alanlarının yanında bir de üzümünün yapraklarından, çekirdeğinden, posasından bile faydalanılmaktadır. 

Kara üzüm şifadır. Kara üzümün günde her öğün öncesinde 3 tane çekirdeği ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir.


Üzümün Faydaları:
Üzüm ve Kan


Kara üzümün yeşil üzümden en büyük farkı kan yapıcı özelliğinin olmasıdır. Yağ yakımını kolaylaştırır. Kara üzümün çekirdekleri ve kabukları tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Kara üzüm vücudu virüslerden arındırarak hastalanma olasılığını en aza indirmektedir. Aynı zamanda kara üzüm kansere yakalanma riskini de en aza indirir.

Üzüm ve Kansızlık

Kansızlığa iyi gelir. Günde bir kaşık tüketilen üzüm pekmezi kansızlığı gidermeye yardımcı olur. Meyveler arasında en güçlün antioksidanın üzümde olduğundan vücudun direnç ve sağlığını artırır. Aynı zamanda, yorgunluğun giderilmesini ve stresin atılmasına yardımcı olmaktadır. 

Üzüm ve Beyin

Beyin gelişimi için gereklidir. Unutkanlığı azaltması ve zeka gelişimine faydalı olduğundan öğrencilere bolca önerilmektedir. Özellikle üzümün kurusu, beyin gelişimi açısından destekleyici olmaktadır. İleri yaşlarda oluşan Alzheimer hastalığından muzdarip hastalarda amiloid-beta peptit seviyelerinin azaltılmasında yardımcı olur. Üzüm beyin sağlığını da koruyarak, beynin işlevlerini düzenli bir şekilde yerine getirmnesine yardımcı olur.

Üzüm ve Akciğer

Akciğerin en büyük hazinesi alveollar. Bu organlar oksijeni kan dolaşımına veren organlardır. Üzümün akciğere en faydalı olduğu bölge de alveollardır. Böylece akciğer kanseri riskini de azaltmış oluyorlar. Üzüm ayrıca, proantosiyanidin adı verilen bir antioksidana sahip olduğundan alerjik astıma iyi gelmektedir.

Üzüm ve Sindirim Sistemi

Bağırsakları çalıştırır. Üzüm hazımsızlığı gidererek bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Meme kanserinden korur. Yapılan araştırmalara göre üzüm içerdiği antioksidanlar açısından meme kanserine iyi geldiği bilinmektedir. Günde bir kase veya bir bardak tüketilen üzüm suyunun meme kanserine bağlı gelişen tümörleri engellediği ortaya çıkmıştır.

Üzüm ve Cilt Sağlığı

Üzüm genel cilt sağlığı için faydalı bir meyvedir. Üzüm fitokimyasal ve antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Üzüm ayrıca cilt sağlığı için hayati önem taşıyan C vitamini bakımından zengindir.


Ayrıca, Tavuğu yumurtlatmak için — Karabiberli döğülmüşünü hap yaparak yutturmak .
Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; cilt hastalıkları bitkisel tedavi, şifalı bitkiler, üzümün faydaları, kara üzümün faydaları, bağırsak düzenleyici şifalı bitkiler, astım tedavisi bitkisel, beyin gelişimi bitkisel, kansızlık tedavisi bitkisel ile ilgilidir.