4 Ağustos 2018

DOĞAL ŞİFA/CEVİZ


Ceviz – Beyin

Ceviz, omega-3, folik asit ve E vitamini açısından en değerli kuruyemiştir. Beyin için değerlidir. Beyin fonksiyonlarını geliştirir. hafızayı güçlendirir. omega-3 içerdiği için depresyona engel olur.

Cevizin Diğer Faydaları
Yaprakları ve kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar; kanı temizler, kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser, Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir, Saç ve elleri boyamakta da kullanılır.

Taze dalların kabukları ve meyvelerinin kabukları ile karıştırılıp kaynatılarak elde edilen sıvı mideyi kuvvetlendirir.
Ceviz yapraklarından yapılan çay iştah açar, mideyi kuvvetlendirir, boğaz hastalıklarına iyi gelir.

Bir miktar ceviz yaprağı banyo suyuna karıştırılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir.

Ceviz yaprakları pişirilerek çıbanların üzerine sarılırsa iyileşmesini sağlar.

Ceviz yağı yüz lekelerinin üzerine sürülüp masaj yapılırsa lekeler yok olur.

Ceviz kabuğu hem bazı hastalıkların tedavisinde ilaç gibi kullanılırken saç, tırnak ve cilt bakımı için tam bir kozmetik üründür..
Cevizin kuru dış kabuğunun çay demler gibi demlenip içilmesi soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir..

Bağısaklarda oluşan kurt ve solucanların tedavisi için de aynı karışım (kuru veya taze ceviz kabuğu) günde iki fincan içilerek tedavi edilebilir..

Şeker hastalığı, vücutta D vitamini eksikliğinden oluşan raşitizm hastallığı için de 10-15 adet ceviz kabuğunun su ile kaynatıp içilmesi faydalıdır..

Taze (Yeşil) ceviz kabuğu suyu çıkarılarak sivilceli cilt üzerine sürülmesi sivilcelerin ve cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur..


Ceviz kabuklarını ( Kuru veya yaş ) kaynayan suyun içerisine atıp 10 dakika kaynattıktan sonra saçlarımızı yıkadığımızda saç dökülmelerimiz duracaktır.. Saçlarımız kepeklerden arınmış olacaktır.. Saçlarımızı bu şekilde hazırladığımız su ile hergün yıkamaya devam edersek varsa saçlardaki beyazlarımızda azalma görebiliriz..Saça koyu kahverengi bir renk verirken saçların parlaklığını artırır..

Balgamda — Yapraklarının kaynatılmış suyunu içmek
Baş yarasında — Kabuğunu kaynatıp kına gibi yakmak.
Dermansızlıkta — Yapraklarının kaynatılmış suyuyla banyo yapmak.
Diş temizliğinde — Yumuşatılmış yapraklarını dişlere sürtmek 
Kuvvet için — Taze meyvalarından yapılan tatlısını yemek
Mide İçin — Yapraklarının kaynatılmış suyunu içmek.
Sidik Zorunda — Yapraklarının kaynatılmış suyundan soğuk içmek
Sıtmada — Taze meyvalarından birkaç gün yutmak.
Yarada — Yapraklarının çokça kaynatılmış suyundan içmek


Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Şifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; ceviz kabuğu suyunun faydaları, doğal şifa, ceviz , en faydalı bitkiler, en faydalı kuruyemiş, cevizin faydaları, saç dökülmesine ne iyi gelir, saç beyazlamasına kesin çözüm ile ilgilidir.