4 Ağustos 2018

ŞİFALI BİTKİLER/İNCİR


İncir Ağacı: İncir, Latin' ce adı ficus carica olarak bilinen, ana vatanı Doğu Akdeniz ve Güneybatı Asya olan, ağaç ya da ağaççık nitelikli bir bitki türü ve bu türün meyvesine verilen isimdir. İncir, dutgiller (Moraceae) familyasına dahil olan Ficus cinsinin içerisinde bulunan yaklaşık 800 kadar tür içinde ticari öneme sahip meyve veren tek bitki türüdür.

 
Dişi ve erkek olarak ağaçları ikiye ayrılmakta, aynı ağaç üstünde hem dişi hem de erkek nitelikli organlar bulunmamaktadır. Dişi ağaçların meyvesi büyük ve fazla, erkek ağaçların ise ufak ve az meyvesi bulunmakla beraber meyvesi dişiler ininki gibi yenile bilmektedir. Lezzetli de değildir fakat tozlaşma için de gereklidir. Genelde tozlaşma için birden çok dişi ağacın yakınlarına sadece bir tane erkek ağaç dikilmelidir. İncir bitkisinin çiçeklerinde tozlaşma olayı mazı böcekleri ile gerçekleşir. Bu olaya kaprifikasyon denilir. Meyvelerinin besin değeri oldukça yüksektir. Meyvelerin bileşiminde %30-40 şeker, A,B,C vitaminleri yer almaktadır. Meyvelerinden hazırlanan infusyon özellik ile çocuklarda kullanılan müshildir. Yapraklarındaki süt, "incir sütü" olarak da adlandırılmakta ve halk arasında siğillere karşı kullanılmaktadır. Türün taze yaprakları ise, lapa şeklinde yaralara karşı tedavide halk ilacı olarak kullanılmıştır.

Ülkemizde yetişen en önemli ağaçlardan birisi olan incir ağacı geniş yapraklı bir ağacın meyvesidir. 600’ü aşkın incir ağacı çeşidi bulunmaktadır. Bu ağaçlardan bir kısmı yalnızca süs bitkisi olma özelliğine sahipken, diğer kısmı yemiş olarak yetiştirilmektedir. Ülkemizde yemiş olarak yetiştirilen bir çok türü bulunmaktadır. İncir fidanı özellikle Aydın ilimizde kültür bitkisi olarak çok geniş bir alanda yetiştirilmektedir.

İncirin Faydaları

Hazret-i Muhammed, (Cennetten meyva imiğini söylemek lâzım gelse o da incirdir) buyurmuştur.

İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde kan basıncını düzenleyen beyaz incir dolayısıyla tansiyonu da dengeleyici özelliğe sahiptir.

Hücrelerin yenilenmesinde oldukça etkili olan beyaz incir yüksek oranda protein, vitamin ve mineraller içerir.

Yüksek magnezyum, kalsiyum, K vitamini ve fosfor kaynağı olması hasebiyle kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar.Kemik erimesine engel olur.

Günde yalnızca bir adet tüketilen incir, günlük demir ihtiyacını fazlasıyla karşılar.

Besin lifi bakımından zengin incir gıdalardan alınan şekerin sindiriminin ve vücut tarafından emilimini yavaşlatmasıyla insüline bağımlı olmayan tip 2 diyabet hastaları için önerilebilir.

Bir araştırmaya göre menopoz sonrası dönemde daha çok meyve kaynaklı besin lifi tüketen kadınların meme kanserine yakalanma oranının tüketmeyenlere göre %34 daha az olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle yüksek lif içerikli incir meme kanseri riskini azaltabilir.

Kolesterolü dengeleyici özelliğe sahip olan beyaz incirin içeriğinde bulunan pektin (suda çözünen lif) sindirim sistemine girdiğinde fazla kolesterolü temizler ve vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

İncir kürü ile yapılabilen tedaviler şunlardır;


Boğaz Ağrısı: 2 adet kurutulmuş inciri sıcak suya atın ve üzerine 2 çağ kaşığı da bal ekleyin boğaz ağrısına iyi gelecek beyaz incir çayınız hazır.

Ağız Yaraları: Beyaz incir yaprağı ağız yaralarını tedavi etmekle kalmayıp aynı zamanda ağızdaki kötü kokuları da yok eder. Bunun için, 2-3 adet beyaz incir yaprağını ağzınıza alıp sakız gibi çiğnemeniz yeterli.

Akne: Beyaz incir akne tedavisinde de oldukça etkili olan beyaz incir ayrıca yüze parlaklık verir. Ezilmiş beyaz inciri sivilceli bölge üzerine sürüp 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla temizlediğinizde farkı göreceksiniz.


Not: Bu yazı hazırlanırken 1938 Eylülünde Yugoslavya'da toplanacak olan Beynelmilel Tıp Tarihi Kongresine, İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü tarafından götürülmek üzere ilk defa Bergama Müzesi Müdürü ve Ansiklopedisi Âlimi OSMAN BAYATLI tarafından küçük bir kitap halinde hazırlanan ve 1938 de basılan ve daha sonra 1955 yılında genişletilmiş olarak basımı yapılan — Sifalı Otlar ve Lokman Hekim — eserinden faydalanılmış olup yazı; incirin faydaları, incir hakkında bilgiler, şifalı bitkiler, menepoz tedavisi bitkisel, cennet meyveleri, kuru ve yaş incirin faydaları, incir şifalı, kemik erimesi bitkisel tedavi ile ilgilidir.